Фізика 9 клас

ПРОЧИТАТЬ ОБЯЗАТЕЛЬНО И ОЧЕНЬ ВНИМАТЕЛЬНО

Порядок работы:
1. Внимательно читаете теоретическую часть урока, просматриваете видеофрагменты, иллюстрации которые помогут вам лучше понять новую тему.
2. Делаете конспект в рабочую тетрадь в который записываете термины, определения, формулы.
3. Отвечаете на "запитання для уроку" устно. Если они требуют письменного ответа, то даёте его в рабочую тетрадь.
4. После задач вы можете увидеть надпись (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі), которая даёт возможность просмотреть решение задачи кликнув на ее номер.
5. При выполнении д/з обязательно работаете с учебником, и выполняете в рабочей тетради задачи, фото которых отправляете мне на электронную почту. 
6. После некоторых тем есть тестовые задания которые обязательны к выполнению. Контрольные работы тоже обязательны для выполнения.
7. ПІСЛЯ ТЕСТІВ ТА ЗАВДАНЬ КОНТРОЛЬНИХ ТА САМОСТІЙНИХ РОБІТ ВИ МОЖЕТЕ ПОБАЧИТИ НАПИС "Заполните форму для ответа", ПЕРЕЙШОВШИ ЗА ЯКИМ ВИ МОЖЕТЕ ВПИСАТИ ВАРІАНТИ ВІДПОВІДЕЙ ТА ВІДРАЗУ ПОБАЧИТИ КІЛЬКІСТЬ НАБРАНИХ БАЛІВ. Фото тестов присылать не нужно.
8. ВАЖНО  При выполнении тестов, самостоятельных и контрольных работ в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильный.
9. Семестровое оценивание будет выставлятся на основе выполненных работ указанных выше. 
10. Отсутсвие вышеперечисленного будет караться неаттестацией.


РОЗВ’ЯЗКИ ДОМАШНІХ ЗАДАЧ, ПИСЬМОВИХ РОБІТ НАДСИЛАТИ НА ЕЛЕКТРОННУ СКРИНЬКУ MUHACHOV15081976@GMAIL.COM 


ВАЖНО  При выполнении тестов, самостоятельных и контрольных работ в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильный


Тема Перший закон механіки Ньютона. Інерціальні системи відліку

16/03/2020

  1. Перший закон механіки Ньютона. Інерціальні системи відліку.
Динаміка. Динаміка - розділ механіки, у якому вивчається рух матеріальних тіл під дією прикладених до них сил.
Завдання динаміки - за діючою силою визначити рух тіла або за характером руху тіла встановити, яка сила на нього діє. При вивченні динаміки руху тіл враховуються сили, що спричиняють цей рух. Повсякденний досвід, спостереження й досліди показують, що тіла самі по собі не змінюють своєї швидкості, а змінюють її лише тоді, коли на них діють інші тіла.
Швидкість тіла визначається вибором системи відліку. Тіло, на яке не діють інші тіла, називають ізольованим.
Перший закон механіки Ньютона (закон інерції). Існують такі системи відліку, відносно яких ізольовані тіла чи тіла, дія на які інших тіл компенсується, рухаються прямолінійно і рівномірно або перебувають у стані спокою.
Системи, відносно яких ізольовані тіла чи тіла, дія на які інших тіл компенсується, рухаються прямолінійно і рівномірно або перебувають у стані спокою називають інерціальними (в них ізольоване тіло рухається за інерцією).
В інерціальній системі відліку причиною прискорення тіла є взаємодія тіл.
З великим ступенем точності можна вважати інерціальною систему відліку, пов’язану з Землею.
Системи відліку, в яких зміна швидкості тіла може бути спричинена не лише взаємодією, а й прискореним рухом самої системи, називають неінерціальними. 
Прикладом неінерціальної системи є система пов’язана з вагоном: під час прискорення чи сповільнення  ходу потяга, а також на поворотах незакріплені, легкорухомі предмети приходять в рух відносно вагона, хоч дія на них інших тіл при цьому не змінюється.
Таким чином, щоб тіло рухалося прямолінійно з постійною швидкістю, воно згідно з першим законом Ньютона не повинно зазнавати жодних впливів з боку інших тіл або дія цих тіл має взаємно компенсуватися. Якщо ж тіло змінює свою  швидкість, то завжди можна вказати інше тіло чи кілька тіл, дія яких привела до цієї зміни, тобто до прискорення.
Причиною зміни швидкості руху є дія на дане тіло інших тіл. Зміна швидкості тіла триває доти, поки триває дія. Як тільки припиняється зовнішній вплив, припиняється і зміна швидкості. Проте рух не припиняється; він продовжується рівномірно і прямолінійно з тією швидкістю, з якою тіло рухалося в момент припинення впливу інших тіл. Явище збереження швидкості руху тіла за відсутності зовнішніх впливів на нього з боку інших тіл називають інерцією. Про тіло, яке продовжує рухатися після припинення зовнішнього впливу, кажуть, що воно рухається за інерцією.
Сила. Додавання сил. Поняття про силу є одним з основних у механіці.
Сила - міра взаємодії тіл. Вона зумовлює зміну стану руху або деформацію тіл. Сила - векторна величина.
Дію на тіло кількох сил можна замінити їх рівнодійною. Рівнодійна прикладених до тіла сил дорівнює векторній (геометричній) сумі сил, що діють на тіло:
  (1)
Демонстрація. Рівнодійна сил (2 динамометри на магнітах, тіло, магнітна дошка)
Рівнодійну для сил можна шукати лише в тих випадках, коли сили прикладені до одного тіла.
Якщо сили спрямовані вздовж однієї прямої:
Якщо сили спрямовані під кутом одна до одної:
 Маса тіла. Маса - міра інертності тіла.
Демонстрація. Демонстрація інертності тіла (штатив з муфтою та кільцем, нитка, важок, сірник)
Способи визначення маси тіла:
  1. Для вимірювання маси тіла використовують спосіб порівняння мас тіл за допомогою терезів. При цьому використовують здатність тіл взаємодіяти з Землею. Тіла, які мають однакову масу, однаково притягуються до Землі у даному місці.
  1. Масу тіла можна обчислити з формули (2). Для цього вибирають тіло, масу якого умовно беруть за одиницю, - еталон маси. Між еталоном маси і тілом, масу якого треба знайти, можна встановити стиснену за допомогою нитки пружину. Нитку перепалити і визначити прискорення еталона і досліджуваного тіла:
 
Ретельні дослідження взаємодії двох тіл, наприклад, зіткнення двох абсолютно пружних кульок, показали, що відношення модулів прискорень взаємодіючих тіл дорівнює оберненому відношенню їхніх мас:
  (2)
Еталон маси. Основна одиниця маси в Міжнародній системі одиниць (СІ) - кілограм. Кілограм дорівнює масі міжнародного прототипу кілограма, що зберігається в Міжнародному бюро мір і ваги (м. Севр, поблизу Парижа). Це гиря з платино-іридієвого сплаву - 90% Pt, 10% Ir - у формі циліндра діаметром і заввишки 39 мм.
   
З достатньою точністю можна вважати, що масу 1 кг має 1 дм3 чистої води при 150С.

  1. Вчимося розв’язувати задачі.
Задача 66.1. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Сии  i  діють на тіло так, як зображено на рисунку. Знайдіть рівнодійну цих сил та її проекції на координатні осі, якщо (В: ).
Задача 66.2.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Нерухомий алюмінієвий візок зіткнувся зі стальним візком такого самого розміру, що рухався зі швидкістю 4 м/с. З якою швидкістю почав рухатися алюмінієвий візок? Стальний візок після зіткнення мав швидкість 2 м/с.

  1. Запитання до уроку.
Запитання 66.1. Що таке динаміка? Які завдання динаміки?
Запитання 66.2. Що таке система відліку? Чи впливає вибір системи відліку на значення швидкості рухомого тіла?
Запитання 66.3. Яке тіло називають ізольованим? Сформулюйте І закон Ньютона.
Запитання 66.4. Що таке інерція? Наведіть приклади рухів за інерцією.
Запитання 66.5. Які системи відліку вважаються інерціальними? Що є причиною зміни швидкості руху тіла та як довго вона триває в інерціальній системі?  Наведіть приклади інерціальних систем.
Запитання 66.6. Систему відліку, пов’язану з Землею, можна  лише наближено вважати інерціальною. Чим це зумовлено?
Запитання 66.7. Які системи відліку вважаються неінерціальними? Що є причиною зміни швидкості руху тіла в неінерціальній системі? Наведіть приклади неінерціальних систем.
Запитання 66.8. Чим відрізняються інерціальні системи від неінерціальних? Яка з характеристик руху обов’язково залишається незмінною під час переходу від однієї інерціальної системи відліку до іншої?
Запитання 66.9. Що таке сила? Як позначають силу? Яким приладом та в яких одиницях її вимірюють?
Запитання 66.10. Яку силу називають рівнодійною?  У якому випадку та за якими правилами можна розраховувати рівнодійну силу?
Запитання 66.11. Що таке інертність тіла? Що таке маса тіла? Як її позначають? Назвіть основні та похідні одиниці вимірювання маси тіла.
Запитання 66.12. Які способи визначення маси тіла вам відомі? Що таке еталон маси?

  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник: §30.
images (9).jpgЗадача 66.3. Візок рухається горизонтальною поверхнею зі швидкістю 0,5 м/с. З ним зіткнувся інший візок, що рухався в тому самому напрямі зі швидкістю 1,5 м/с. Після зіткнення обидва візки продовжують рухатися у тому самому напрямі з однаковими швидкостями 1 м/с. Визначте відношення мас цих візків.
images (9).jpgЗадача 66.4. Візок рухається горизонтальною поверхнею зі швидкістю 30 м/с і зіштовхується з нерухомим візком, який має таку саму масу, що й перший. Унаслідок зіткнення рухомий візок зупиняється. З якою швидкістю рухатиметься другий візок після зіткнення?
  1. Перевір себе.

Тестові завдання Перший закон механіки Ньютона

  1. ВАЖНО  При выполнении тестов, самостоятельных и контрольных работ в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильный


Запитання 1. Якщо векторна сума всіх сил, що діють на тіло, дорівнює нулю, то в інерціальній системі відліку…
        А напрям руху тіла змінюється;
        Б швидкість руху тіла не змінюється;
        В швидкість руху тіла зростає;
        Г швидкість руху тіла зменшується.
Запитання 2. Яка фізична величина характеризує інертність тіла?
        А об’єм;
        Б густина;
        В маса;
        Г сила.
Запитання 3. При якому русі літака пов’язану з ним систему відліку можна вважати інерціальною?
        А літак розганяється на зльотній змузі;
        Б літак рівномірно летить у горизонтальному напрямку;
        В літак  виконує “мертву петлю”;
        Г літак гальмує після приземлення.
Запитання 4. Тіло в інерціальній системі відліку рухається прямолінійно і рівномірно, якщо на нього…
        А не діють інші тіла;
        Б діє сила, напрям якої не змінюється, а модуль зростає;
        В діє сила, напрям якої не змінюється, а модуль зменшується;
        Г діє стала за величиною і напрямком сила.
Запитання 5. На малюнку зображено три зчеплених динамометри. Визначте покази лівого динамометра.
task_1_zno_2015_dodatk_phys_2.png
fizika_2.jpg





Тема Другий та третій закони Ньютона, межі їх застосування.

18/03/2020

Другий закон Ньютона. Другий закон механіки Ньютона встановлює зв’язок між кінематичними величинами. Найчастіше він формулюється так: прискорення, якого набуває тіло під дією сили, прямо пропорційне силі, обернено пропорційне масі тіла і має той самий напрям, що й сила:
 .
Або так: сила, що діє на тіло, дорівнює добутку маси тіла на прискорення, якого надає ця сила:
 .
Основна задача механіки полягає в знаходженні положення і швидкості тіла в будь-який момент часу, якщо відомі його положення і швидкість у початковий момент часу і сили, які діють на нього. Ця задача розв’язується за допомогою другого закону Ньютона:
.
Проте сам І. Ньютон сформулював другий закон механіки дещо інакше, увівши поняття кількості руху. У сучасній фізиці його називають імпульсом тіла.
Імпульс тіла - фізична величина, яка чисельно дорівнює добутку маси тіла на його швидкість:
 
Одиницею імпульсу є:
Добуток сили на час її дії називають імпульсом сили.
.
4.jpgТретій закон Ньютона. Будь-яка дія тіл одне на одне має характер взаємодії; сили, з якими взаємодіють тіла, завжди однакові за числовим значенням і протилежні за напрямом:
 
   
У третьому законі механіки йдеться про сили, прикладені до різних тіл.
4.jpgЗастосування законів Ньютона. Відкриття законів руху дало можливість за порівняно невеликий час досягти значних успіхів у поясненні багатьох явищ навколишнього світу - від опису руху кинутого каменя чи яблука і до обчислення відхилень від законів Кеплера у русі планет під впливом інших планет.
Лише у випадку найпростіших типів сил рівняння Ньютона вдається розв’язати точно.
За допомогою законів механіки можна обчислити положення і швидкість тіла в будь-який момент часу за відомими силами і початковими умовами (пряма задача) або знайти сили за заданим рухом (обернена задача).

  1. Вчимося розв’язувати задачі.
images (4).jpgЗадача 67.1. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)  За графіком швидкості тіла визначте модуль і напрямок рівнодійної сили, що діє на тіло масою 4 кг.
images (4).jpgЗадача 67.2. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)  На тіло, що має масу 2 кг, діють сили 10 Н та 20 Н, кут між якими становить 1200. Якого прискорення набуває тіло? 

  1. Запитання до уроку.
Запитання 67.1. Сформулюйте другий закон Ньютона. Що можна сказати про напрям сили і прискорення, якого надає ця сила?
Запитання 67.2. У чому полягає основна задача механіки? Як за допомогою ІІ закону Ньютона можна її розв’язати?
Запитання 67.3. Що таке імпульс тіла?  
Запитання 67.4. Сформулюйте третій закон Ньютона. Чи можна знайти рівнодійну силу сил з якими взаємодіють тіла? Де застосовуються закони Ньютона?
Запитання 67.5. На рисунках 1-4 вказані напрями прискорення та швидкості тіла. Для кожного випадку вкажіть напрям рівнодійної сил, що діють на тіло. Відповідь обґрунтуйте.

  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник: § 31-32.
images (9).jpgЗадача 67.5. Визначте масу м’яча, який під дією сили 50 мН набуває прискорення 10 см/с2.
images (9).jpgЗадача 67.6. Вагон рухається згідно з рівнянням  під дією сили 4 кН. Визначте його масу.

  1. Перевір себе.
скачанные файлы (1).jpg Тестові завдання до теми Другий та третій закони Ньютона

  1. ВАЖНО  При выполнении тестов, самостоятельных и контрольных работ в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильный



ДЛЯ ОТВЕТА ЗАПОЛНИТЕ ФОРМУ

Запитання 1.Якщо модуль прикладеної до тіла сили змінюється, то тіло…
        А. рухається з постійним прискоренням;
        Б. рухається з постійною швидкістю;
        В. перебуває в спокої;
        Г. рухається зі змінним прискоренням.
Запитання 2 Укажіть графік залежності  при незмінній силі, що діє на тіло, маса якого змінюється.
Запитання 3.Укажіть графік залежності  при незмінній масі тіла.
Запитання 4. У якому випадку тіло, що рухається вздовж осі , зберігає свою швидкість?
Запитання 5.  На рисунку подано графіки залежності координати та швидкості тіл від часу. У яких випадках рівнодійна сил, прикладених до тіла, дорівнює нулю?
xffdggf.PNG
Запитання 6. У яких випадках рівнодійна сил, прикладених до тіла, дорівнює нулю, якщо рівняння залежності координат і швидкостей руху тіл від часу мають вигляд:
А. ;
Б.;  
В. ;  
Г. .

Тема Розв'язування задач

20/03/2020

  1. Вчимося розв’язувати задачі.
images (4).jpgЗадача 68.1. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)
 З гармати вилітає снаряд масою 10 кг зі швидкістю 600 м/с. Визначте середню силу тиску порохових газів, якщо по стволу гармати снаряд рухається протягом 5 мс. (В: 1,2 МН)
images (4).jpgЗадача 68.2. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Дві сили, одна з яких удвічі більша за іншу,  діють на тіло, маса якого дорівнює 500 г, і надають йому прискорення 2 м/с2. Кут між напрямами сил - 600. Визначте величину кожної сили. В. 0,4 Н; 0,8 Н.
images (4).jpgЗадача 68.3. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) До центра кулі прикладено шість сил, які діють в одній площині так, що кути між довільними “сусідніми” силами рівні. Модулі сил відповідно дорівнюють 1 Н, 2 Н, 3 Н, 4 Н, 5 Н, 6 Н. Визначте модуль та напрям прискорення, з яким рухається куля, якщо її маса становить 4 кг.
  1. Запитання до уроку.
Запитання 68.1. Тенісист б’є ракеткою по м’ячу. На яке з тіл діє в момент удару більша сила?
Запитання 68.2. Унаслідок зіткнення корабель може потопити катер без суттєвих для себе пошкоджень. Чи немає тут суперечності з третім законом Ньютона?
Запитання 68.3. Канат витримує навантаження 500 Н. Чи порветься канат, якщо: а) підвісити до цього канату вантаж масою 60 кг; б) тягнути його в протилежні боки, прикладаючи з кожного боку зусилля 260 Н?
Запитання 68.4. Чи можна систему відліку, пов’язану з ліфтом, вважати інерціальною у випадку, коли ліфт: а) рухається прискорено вгору; б) рухається рівномірно вгору; в) рухається сповільнено вниз?
Запитання 68.5. Чи можна вважати інерціальною систему відліку, пов’язану з велосипедистом, який рівномірно рухається по кільцевому треку?
Запитання 68.6. Легкі двері людина може відчинити одним пальцем. Чому ж куля пробиває ті самі двері, не відчиняючи їх?
Запитання 68.7. Як пояснити той факт, що людина, яка біжить, спіткнувшись падає вперед?
Запитання 68.8.  На тіло діють сили 10 Н і 15 Н. Оцініть діапазон значень, яких може набути рівнодійна цих сил. Чи може рівнодійна сила мати значення 4Н?

  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник:  §24-25 - повторити.
images (9).jpgЗадача 68.6. Візок масою 15 кг, рухаючись рівноприскорено під дією сили 9 Н. Запишіть рівняння його руху, якщо відомо, що початкова координата візка м, а початкова швидкість м/с.
images (9).jpgЗадача 68.7. Автомобіль масою 4 т, рухається зі швидкістю 18 км/год, починає гальмувати і зупиняється, пройшовши 50 м. Визначте силу гальмування.


Контрольна робота «Рух і взаємодія. Закони Ньютона»

При выполнении  контрольной работы в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильный

1 п. В міжнародній системі одиниць фізичних величин швидкість вимірюється в ...
А. м/хв                       Б. м/с                         В. км/с

2 п. Як називається об'єкт, відносно якого розглядають рух інших об'єктів?
А. тверде тіло   Б. початок  координат    В. тіло відліку        
Г. тіло малих   розмірів   Д. матеріальна точка

3 п. Яка формула є математичним записом другого закону Ньютона?
А. F = kx                    Б. а = F/m                  В. F1 = F2

4c. Знайти прискорення, з яким рухається тіло масою 2 т під дією сили 4 кН.

. Рівняння руху велосипедиста  х1= –500 + 5t, а мотоцикліста х2=1000–20t. Визначте час та координату точки їх зустрічі. (ответ записать в форму через запятую и в порядке вопроса в задаче)

. Швидкість автомобіля змінюється за законом v=8+0,5t. Знайти силу, прикладену до авто, якщо його маса 1,2 т.



Відповіді на контрольну роботу надіслати на електронну скриньку muhachov15081976@gmail.com или ЗАПОЛНИТЕ ФОРМУ ДЛЯ ОТВЕТА



Тема Гравітаційна взаємодія. Закон всесвітнього тяжіння

30/03/2020

Гравітаційна взаємодія. До XVII ст. вчені вважали, що лише Земля має особливу властивість притягувати до себе всі тіла, які перебувають поблизу її поверхні. Однак у 1667 р. Ньютон висловив дивне для того часу припущення, що між усіма тілами діють сили взаємного притягання. Це припущення було дивним тому, що в повсякденному житті люди не помічають, щоб навколишні предмети притягувались один до одного.
Астронавт НАСА Дон Петтіт, перебуваючи на міжнародній космічній станції у 2002-2003 р.р., провів серію простих експериментів з харчовими продуктами. Найбільшу цікавість викликали експерименти з порошкоподібними матеріалами (сіллю, цукром, розчинною кавою…) В умовах космічної невагомості та відсутності тертя частинки пилу не літають окремо, а приєднуються одна до одної, утворюючи великі скупчення.
 
Астронавти: командир МКС-06 Kenneth Dwane Bowersox, бортінженери  Бударін Н.М., справа (Росія) та  Donald Roy Pettit, зліва (США).
Властивість тіл із масою притягуватись одне до одного називають гравітацією або тяжінням. 
Взаємодію, яка властива всім тілам у Всесвіті й виявляється в їхньому взаємному притяганні одне до одного,називають гравітаційною взаємодією.
Гравітаційна взаємодія здійснюється завдяки особливому виду матерії - гравітаційному полю, яке існує навколо будь-якого тіла: зорі, планети, людини, книжки, молекули, атома тощо. Гравітаційна взаємодія найслабша із фундаментальних взаємодій. Незважаючи на слабкість гравітації, саме вона визначає еволюцію нашого Всесвіту на великих масштабах. Це пов'язано з тим, що, по-перше, дія гравітації виявляється на дуже великих відстанях, на відміну від сильної і слабкої взаємодії, а по-друге, на відміну від електромагнітної, не відштовхує, а лише притягує предмети.
У той час, як відносно малі тіла, такі як камені або люди, підтримують свою цілісність завдяки електромагнітним силам, гравітація підтримує великі об'єкти, від астероїдів до зірок, у стабільній формі і не дає їм розпастися.
Більшу частину матерії Всесвіту (темну матерію) ми можемо спостерігати тільки завдяки її гравітаційному тяжінню - наразі невідомо, чим саме є ця матерія, і не знайдено ніяких інших способів, якими вона взаємодіє з рештою Всесвіту. 
Сьогодні, під час дослідження та осягнення Всесвіту, людство намагається поставити це явище собі на службу - подолати його вплив та навчитися розраховувати сили взаємодії з надзвичайною точністю.
4.jpgЗакон всесвітнього тяжіння. Перші вислови про тяжіння зустрічаються ще в античних авторів. Так, давньогрецький мислитель Плутарх (46-127 р.р.н.е.) писав: “Місяць упав би на Землю як камінь, щойно зникла б сила його польоту”. У XVI-XVII ст. учені Європи повернулися до теорії існування взаємного притягання тіл. Поштовхом до її відродження стали насамперед відкриття в астрономії: Миколай Коперник довів, що в центрі Сонячної системи розташоване Сонце, а всі планети обертаються навколо нього. Йоган Кеплер (1571-1630) відкрив закони руху планет навколо Сонця, Галілео Галілей створив телескоп і за його допомогою побачив супутники Юпітера.
 
Галілео Галілей (1564-1642 р.р.) спостерігає у телескоп за супутниками Юпітера
interrogacao_verde.pngЧому супутники обертаються навколо планет, а ті в свою чергу навколо Сонця? 
interrogacao_verde.pngЯка сила втримує космічні тіла на орбітах?
Одним із перших, хто це зрозумів, був англійський учений Роберт Гук. Він писав: «Усі небесні тіла мають притягання до свого центра, унаслідок чого вони не тільки утримують власні частини й перешкоджають їм розлітатися, але й притягають усі інші небесні тіла, що перебувають у сфері їхньої дії». Р. Гук висловив припущення про те, що сила притягання двох тіл прямо пропорційна масам цих тіл і обернено пропорційна квадрату відстані між ними. Однак довести це йому не вдалося.
У 1666 році через епідемію чуми в Європі Ісааку Ньютону довелося покинути  закритий Кембриджський університет і повернутися до свого будинку в графстві Лінкольншир. Якось науковець гуляв садом і побачив у денному небі Місяць. У цей момент на його очах з гілки впало яблуко. За словами вченого, саме яблуко наштовхнуло на думку про те, що, можливо, це одна й та ж сила змушує яблуко падати на Землю, а Місяць залишатися на навколоземній орбіті. Після цього випадку вчений провів кілька років у роздумах, намагаючись обґрунтувати своє припущення.
      
Роберт Гук (1635–1703) та Ісаак Ньютон (1643-1727).
І у 1687 році Ісаак Ньютон формулює закон всесвітнього тяжіння: гравітаційне притягання існує між усіма тілами; будь-які два тіла, розмірами яких можна знехтувати, притягуються одне до одного з силою, що прямо пропорційна масам цих тіл і обернено пропорційна квадрату відстані між ними:
 ,
де  та  - маси тіл, що взаємодіють;  - відстань між центрами мас тіл; G - гравітаційна стала.
        
Дві сили взаємодії, які діють на кожне із взаємодіючих тіл, однакові за величиною і протилежні за напрямом у цілковитій відповідності з третім законом Ньютона. 
interrogacao_verde.png Математичний запис якого закону  вам нагадує закон всесвітнього тяжіння?
Сили гравітаційного притягання спрямовані вздовж лінії, яка сполучає центри мас тіл, що взаємодіють. Вони сягають помітного значення тільки тоді, коли хоча б одне з тіл має масу, співрозмірну з масою небесних тіл (чорних дір, зір, планет, їхніх супутників тощо).
Числове значення гравітаційної сталої вперше визначив дослідним шляхом за допомогою крутильних терезів у 1798 році англійський вчений Генрі Кавендіш. Фізичний зміст гравітаційної сталої: гравітаційна стала чисельно дорівнює силі, з якою притягуються два тіла масою по 1 кг кожне, перебуваючи на відстані 1 м одне від одного:
 . 
Гравітаційна стала - це фундаментальна фізична константа, яка є однаковою для всіх тіл Всесвіту.
Закон всесвітнього тяжіння справджується для тіл, коли їхні лінійні розміри набагато менші від відстані між ними, а також для однорідних куль. Наприклад, для системи Земля - Місяць, однорідної кулі і точкового тіла, при обертанні штучного супутника навколо Землі.
Закон всесвітнього тяжіння, як і більшість законів класичної механіки, застосовують тільки у випадках, коли відносна швидкість руху тіл набагато менша від швидкості поширення світла.
Закон всесвітнього тяжіння дозволяє описати велике коло явищ, у тому числі рух природних і штучних тіл у Сонячній системі, рух подвійних зір, зоряних скупчень тощо. В астрономії, базуючись на цьому законі, обчислюють маси небесних тіл, визначають характер їхнього руху, будову, еволюцію.  За допомогою цього закону відкрили найбільш віддалені планети нашої Сонячної системи — Нептун і Плутон. На підставі цього закону на багато років наперед передбачають Сонячні та Місячні затемнення, розраховують рух космічних кораблів, пояснюють припливи і відпливи.
4.jpg Прискорення вільного падіння. Біля 2300 років тому назад Арістотель (384-322 рр. до н.е.), грецький вчений, намагався з’ясувати яке тіло, легке чи важке, впаде швидше. Та замість того, щоб досліджувати падіння важких та легких предметів, Арістотель, поклавшись тільки на візуальні спостереження, почав доводити, що швидкість тіла залежить від його маси. На той час мало кого цікавило, яким чином Арістотель прийшов до такого висновку. А оскільки слава його як вченого все зростала, то вважалось, що висновки Арістотеля не підлягають сумніву.
    
 Арістотель (384-322 рр. до н.е.) та Галілео Галілей (1564-1642)
Та одного разу молодий професор Пізанського університету в Італії Галілео Галілей, першим насмілився зайнятися перевіркою твердження Арістотеля. Проводячи досліди, він з’ясував, що мушкетна куля падає з такою ж швидкістю, як і гарматне ядро. Коли Галілей повідомив про свої висновки учених колег, багато хто з них, будучи послідовниками Арістотеля, відмовилися його слухати.
Щоб довести свою правоту, Галілей піднявся в присутності учнів та професорів на верх знаменитої Пізанської вежі і впустив одночасно гарматне ядро та маленьку мушкетну кулю. Вони впали одночасно. Галілей довів, що важке гарматне ядро падає не швидше за маленьку мушкетну кулю, але він не пояснив, чому камінь падає швидше, ніж пір’їна.
Якщо повторити цей дослід в умовах, коли на тіла не діють інші чинники, крім земного тяжіння, наприклад у циліндричній посудині, з якої викачано повітря, то результат буде іншим: всі тіла впадуть одночасно.
Рух тіла під дією лише сили тяжіння називають вільним падінням.   
Цей дослід вперше виконав І. Ньютон і переконався, що в умовах вільного падіння всі тіла, незалежно від їхньої маси і форми, падають однаково.
images (3).jpgДемонстрація. Вільне падіння тіл у трубці Ньютона (трубка Ньютона, насос Комовського, штатив з муфтою та кільцем)
     
Для проведення досліду візьмемо трубку Ньютона, поставимо її вертикально, відкачаємо повітря та перевернемо на 180 градусів. Побачимо, що у вакуумі металева кулька, перо та гумка впадуть разом. Якщо ж трубка заповнена повітрям, то досліджувані тіла падають не одночасно. Цим дослідом ми підтверджуємо правильність гіпотези Галілея.
Експериментальна перевірка показує, що при падінні тіла обтічної форми можна знехтувати опором повітря для перших 1000 м і вважати падіння з такої висоти наближено вільним.
images (7).jpgВідео. Вільне падіння тіл у трубці Ньютона (Час показу 3:50 хв)
Розрахуємо прискорення, з яким рухаються тіла під час вільного падіння. За законом всесвітнього тяжіння сила, що діє на тіло,  з боку Землі на її поверхні:  (1), де G - гравітаційна стала, M - маса Землі, m - маса тіла,  R - радіус Землі.
 Згідно з другим законом Ньютона:  (2).  З рівнянь (1) і (2) визначимо прискорення: Ця величина називається прискоренням вільного падіння і позначається літерою :
 (3).
Прискорення вільного падіння завжди напрямлене вертикально вниз. Порахуємо значення прискорення вільного падіння на поверхні Землі:
З формули (3) видно, що прискорення вільного падіння не залежить від маси тіла, а залежить від  маси планети та її радіуса.
Виконавши аналогічні розрахунки, можна визначити прискорення вільного падіння на поверхні будь-якого небесного тіла.
Небесне тіло
Зобра-
ження
Маса, кг
Середній радіус, км
, м/с2
Сонце
1 989 100 000
696 000
274,10
Земля
5 973,6
6371
9,81
Місяць
73,5
1737
1,63
Марс
641,85
3390
3,73
Юпітер
1 898 600
69911
25,93
Прискорення вільного падіння є однаковим для всіх тіл на Землі, проте не однакове в різних її місцях. 
На значення  впливають:
  • обертання Землі навколо власної осі та деформація Землі;
Хоча екваторіальний радіус Землі більший від полярного, максимальне значення  м/с2 на полюсах, а мінімальне - на екваторі м/с2. Таким чином  залежить від географічної широти місцевості. На широті 450 прискорення вільного падіння дорівнює 9,81 м/с².
  • поклади порід, густина яких менша чи більша за середню густину Землі;
Значення прискорення вільного радіння більше на довільній географічній широті там, де містяться родовища залізної й інших важких руд, менше над родовищами газу. Вимірюючи прискорення вільного падіння в різних районах Землі, геологи знаходять поклади корисних копалин.
  • підняття над поверхнею Землі;
З підняттям над поверхнею Землі (рівнем моря) прискорення вільного падіння зменшується обернено пропорційно до квадрату відстані між центрами мас тіла і Землі:. 
            
  • наближення до центру землі.
З наближенням до центра Землі прискорення вільного падіння зменшується лінійно зі зменшенням відстані , де - густина Землі.
Гравітаційна взаємодія між тілами, що описується законом всесвітнього тяжіння, здійснюється за рахунок гравітаційного поля (поля тяжіння). У кожній точці поля тяжіння на вміщене туди тіло діє сила тяжіння, пропорційна масі цього тіла. Гравітаційна сила, з якою Земля притягує до себе тіла, надаючи їм прискорення вільного падіння, називається силою тяжінняде - маса тіла,  - прискорення вільного падіння.
Сила тяжіння  спрямована до центру Землі і прикладена до точки, яку називають центром тяжіння тіла.
   
Центр тяжіння однорідного симетричного тіла розташований у центрі симетрії. Центр тяжіння може виявитися і поза тілом, скажімо у кільця.
Щоб визначити центр тяжіння тіла довільної форми достатньо тричі підвісити тіло за взяті навмання точки (що не лежать на одній прямій), провести через них вертикалі і  відмітити точку їх перетину.
 63.2.jpg
Рис. Визначення центра тяжіння плоскої фігури неправильної форми.
Згідно з законом всесвітнього тяжіння модуль сили тяжіння, яка діє на тіло:
  • на поверхні Землі:;
  • на висоті  над поверхнею Землі: , де - гравітаційна стала, - маса Землі, -радіус Землі, - маса тіла.
Сила тяжіння не залежить від середовища, в якому знаходяться тіла.
Міркування про силу тяжіння на Землі такі ж самі й для інших планет, Місяця, Сонця чи небесних тіл.

  1. Підбиваємо підсумок.
source.gifВправа 72.1. Закон всесвітнього тяжіння. Встановіть логічні пари.
 
source.gifВправа 72.2. Гравітаційна взаємодія.

  1. Запитання до уроку.
Запитання 72.1. Яку взаємодію називають гравітаційною? Наведіть приклади. Завдяки чому здійснюється гравітаційна взаємодія? В яких випадках проявляється її дія? Яке значення гравітаційної взаємодії у формуванні тіл Всесвіту?
Запитання 72.2. Сформулюйте та запишіть закон всесвітнього тяжіння. Вкажіть межі його застосування.
Запитання 72.3. Який фізичний зміст гравітаційної сталої? Чому вона дорівнює? Хто вперше визначив її числове значення?
Запитання 72.4. Що таке вільне падіння? Укажіть суть гіпотези Галілео Галілея? Яким чином він намагався її довести? Проведенням якого досліду можна підтвердити гіпотезу Г. Галілея?  
Запитання 72.5.  За якими формулами визначають прискорення вільного падіння, в яких одиницях вимірюють? Які фактори впливають на його значення, чому дорівнює його середнє значення на поверхні Землі? Куди спрямоване прискорення вільного падіння?  
Запитання 72.6. Дайте визначення сили тяжіння. За якою формулою її обчислюють, як вона спрямована, до якої точки прикладається? Від яких факторів залежить, а від яких не залежить? Чому сила тяжіння на екваторі Землі менша, ніж на полюсах?

  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник: §33.

  1. Перевір себе. 

  2. тест Тема Гравітаційна взаємодія.

  3.  ВАЖНО  При выполнении тестов, самостоятельных и контрольных работ в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильны. 



Запитання 1.Т. Сили, з якими будь-які два тіла притягуються одне до одного, називаються силами…
А. пружності;
Б. тертя;
В. всесвітнього тяжіння;
Г.  магнітними.
Запитання 2.Т. Сила всесвітнього тяжіння прямопропорційна…
А. масі одного з тіл;
Б. масам обох тіл;
В. відстані між тілами;
Г.  квадрату відстані між тілами.
Запитання 3.Т. Від якої фізичної величини не залежить прискорення вільного падіння?
А. Від маси планети.
Б. Від маси тіла.
В. Від радіуса планети.
Г.  Від висоти над поверхнею планети.
Запитання 4.Т. Закон всесвітнього тяжіння встановлює залежність між:
А. масами тіл і відстанню;
Б. відстанню між тілами;
В. силою взаємодії та відстанню між тілами;
Г.  силою взаємодії та масами тіл і відстанню між ними.
Запитання 5.Т. У якому місці Землі вага нерухомого тіла найбільша?
А. На полюсах.
Б. На екваторі.
В. У центрі Землі.
Г. Вага однакова в усіх точках Землі.
Запитання 6.Т. У якому місці Землі вага тіла найменша?
А. На полюсах.
Б. На екваторі.
В. У центрі Землі.
Г.  Вага однакова в усіх точках Землі.


Тема Розв'язування задач на закон всесвітнього тяжіння.

  1. Вчимося розв’язувати задачі.
images (5).jpg Задача 73.1. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Визначте силу тяжіння між двома більярдними кулями діаметром 4 см кожна в момент зіткнення. Маса кожної кулі 200 г.
images (4).jpgЗадача 73.2. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)  Визначте масу тіла, якщо на поверхні Місяця на нього діє сила тяжіння 7,52 Н. Яка сила тяжіння діятиме на це тіло на поверхні Землі?
images (5).jpg Задача 73.3,   (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)  Вимірявши гравітаційну сталу, Г. Кавендіш зміг визначити масу Землі, після чого з гордістю сказав: “Я зважив Землю”. Визначте масу Землі, знаючи її радіус (з км), прискорення вільного падіння та гравітаційну сталу.
  1. Запитання до уроку.
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.1. Чому дві людини не відчувають гравітаційного притягання одна до одної?
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.2. Як зміниться сила гравітаційного притягання між двома кульками, якщо одну з них замінити іншою, вдвічі більшої маси?
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.3. Як рухалися б планети, якби сила тяжіння Сонця раптово зникла?
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.4. Яка природа сил, що спричиняють припливи й відпливи в морях та океанах Землі?
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.5. Чи притягає Землю футболіст на її поверхні? літак у повітрі? космонавт, який перебуває поблизу орбітальної станції?
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.6. Якщо сила тяжіння пропорційна масі тіла, то чому важке тіло не падає швидше за легке?
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.7. Космонавт перебуває на поверхні Місяця. До якого небесного тіла він притягується сильніше - до Землі, до Сонця чи до Місяця?
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.8. Коли на нас діє більша сила притягання до Сонця - удень чи вночі? Орбіту Землі вважайте коловою.
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.9. Як змінюється сила тяжіння, що діє на космонавта, коли він переміщається із Землі на орбітальну станцію?
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.10. Як змінюється сила тяжіння при опусканні тіла в шахту, що доходить до центра Землі? Уважайте Землю однорідною кулею.
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.11. Чому сила тяжіння на екваторі Землі менша, ніж на полюсах?
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.12. Динамометр було проградуйовано на екваторі. Чи буде вага, виміряна цим динамометром на полюсі, така сама, як на екваторі?

  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник: §33 - повторити.
images (9).jpgЗадача 73.8. З якою силою притягується до станції масою 179 т транспортний космічний корабель масою 9 т у разі, якщо корабель перебуває на відстані 50 м від станції? (В. 0,04 мН)
images (9).jpgЗадача 73.9. Яке прискорення вільного падіння на відстані 10 000 км від центра нейтронної зорі, радіус якої становить кілька десятків кілометрів, а маса в 1,5 разів більша за масу Сонця (кг)? 



Тема Рух тіла під дією сили тяжіння

01/04/2020

Траєкторія руху м’яча, кинутого вертикально вгору або вниз, — пряма. Розбігшись, людина стрибає у воду — траєкторією руху людини буде вітка параболи. Ядро, випущене під кутом до горизонту, теж опише частину параболи. Рухи всіх цих тіл відбуваються тільки під дією сили тяжіння, тобто маємо справу з вільним падінням.
Траєкторія руху тіла під дією сили тяжіння залежить від напрямку швидкості руху тіла: тіло, кинуте вертикально, рухається прямолінійною траєкторією (а); траєкторія руху тіла, кинутого горизонтально (б) або під кутом до горизонту (в), — парабола.
Характер реального руху тіла в полі тяжіння Землі є досить складним, і його описування виходить за межі шкільної програми. Тому приймемо низку спрощень:
1) систему відліку, пов’язану з точкою на поверхні Землі, вважатимемо інерціальною;
2) розглядатимемо переміщення тіл поблизу поверхні Землі, тобто на невеликій (порівняно з її радіусом) відстані. Тоді кривизною поверхні Землі та зміною прискорення вільного падіння можна знехтувати; інакше кажучи, Землю будемо вважати «пласкою», а прискорення вільного падіння — незмінним.
3) опором повітря будемо нехтувати.
Зверніть увагу: якщо прийняти тільки перші два спрощення, отриманий результат буде дуже близьким до реального; останнє ж спрощення не дає серйозної похибки тільки у випадках, коли тіла важкі, невеликі за розмірами, а швидкість їхнього руху досить мала. Саме такі тіла ми розглядатимемо далі.
4.jpg Рух тіла, кинутого вертикально. Як нам вже відомо, сила тяжіння діє на всі тіла, які знаходяться на поверхні Землі і поблизу неї. При цьому не важливо, чи знаходяться вони в стані спокою або здійснюють рух.
Якщо деяке тіло буде вільно падати на Землю, то при цьому воно буде здійснювати рівноприскорений рух, причому швидкість буде зростати постійно, так як вектор швидкості і вектор прискорення вільного падіння будуть співнаправлені між собою.
Якщо ж підкинути деяке тіло вертикально вгору, і при цьому вважати, що опір повітря відсутній, то можна вважати, що воно теж здійснює рівноприскорений рух, з прискоренням вільного падіння, яке викликане силою тяжіння. Тільки в цьому випадку, швидкість, яку ми надали тілу при кидку, буде спрямована вгору, а прискорення вільного падіння направлено вниз, тобто вони будуть протилежно направлені один до одного. Тому швидкість буде поступово зменшуватися. Через деякий час настане момент, коли швидкість буде дорівнювати нулю. У цей момент тіло досягне своєї максимальної висоти і на якийсь момент зупиниться. Очевидно, що, чим більшу початкову швидкість ми надамо тілу, тим на більшу висоту воно підніметься до моменту зупинки. Далі, тіло почне рівноприскоренно падати вниз, під дією сили тяжіння.
Рух тіла, кинутого вертикально вгору або вниз, — це рівноприскорений прямолінійний рух із прискоренням, що дорівнює прискоренню вільного падіння.
 
Щоб математично описати рух тіла, кинутого вертикально вгору або вниз (вільне падіння тіла), скористаємося формулами залежності швидкості, переміщення та координати від часу для рівноприскореного прямолінійного руху.
Підійдемо до запису формул, які описують вільне падіння, «технічно».
  1. Описуючи рух тіла по вертикалі, вектори швидкості, прискорення та переміщення традиційно проектують на вісь OY, тому в рівняннях руху замінимо х на у.
  2. Переміщення тіла по вертикалі зазвичай позначають символом h (висота), тому замінимо s на h.
  3. Для всіх тіл, які рухаються тільки під дією сили тяжіння, прискорення дорівнює прискоренню вільного падіння, тому замінимо a на g.
З огляду на зазначені заміни отримаємо рівняння, якими описують рух тіла, що вільно падає:
4.jpgРух тіла, кинутого горизонтально. Проведемо кілька дослідів зі струменем води, що витікає з наконечника гумової трубки, з’єднаної з водопровідним краном. Струмінь показує траєкторію руху частинок води, випущених з наконечника гумової трубки, розташованого горизонтально. Виконуючи кілька дослідів з різною швидкістю витікання води, переконуємося в тому, що траєкторією руху тіла, кинутого горизонтально є парабола, вершина якої знаходиться в початковій точці руху.
 
Рух тіла, кинутого горизонтально можна розглядати як сукупність двох незалежних рухів: по осі Ох та по осі Оу.
  • по горизонталі — рівномірний прямолінійний рух ( - дальність польоту);
  • по вертикалі — вільне падіння (м/с; ).
Швидкість тіла в будь-якій точці траєкторії можна обчислити за формулою:
 
Ця швидкість буде спрямована по дотичній до траєкторії, а напрям вектора швидкості визначається кутом, який він утворює з горизонтальною віссю:
Час руху тіла, кинутого горизонтально з певної висоти, і час руху тіла, яке вільно падає з цієї ж висоти, однаковий.

  1. Підводимо підсумок.

  1. Запитання до уроку.
Запитання 75.1. Які спрощення ми приймаємо, розв’язуючи задачі на рух тіл під дією сили тяжіння?
Запитання 75.2. Охарактеризуйте рух тіла, кинутого вертикально. Назвіть основні формули, якими описують даний рух.
Запитання 75.3. Охарактеризуйте рух тіла, кинутого горизонтально. Назвіть основні формули, якими описують даний рух.
Запитання 75.4. Як зміниться час і дальність польоту тіла, кинутого горизонтально з певної висоти, якщо швидкість кидання збільшити вдвічі?
Запитання 75.5. Випробувавши нову рогатку, Антон дійшов висновку, що вона вражає цілі на відстані до 15 м, і задумався: якою була б максимальна дальність стрільби з цієї рогатки на Місяці, де прискорення вільного падіння в 6 разів менше?

  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник: §34.


  1. Перевір себе.
скачанные файлы (1).jpgТестові завдання: 
ТЕСТ Тема Рух тіла під дією сили тяжіння
ВАЖНО  При выполнении тестов, самостоятельных и контрольных работ в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильный


ЗАПОЛНИТЕ ФОРМУ ДЛЯ ОТВЕТА

Запитання 1.Т. Тіло, кинуте вертикально вгору, рухається лише під дією сили тяжіння. Прискорення руху тіла:
А.  найбільше в момент початку руху;
Б. однакове в будь-який момент руху;
В. найменше в найвищій точці траєкторії;
Г. збільшується під час падіння.
Запитання 2.Т. З літака, що летить горизонтально, випав предмет без початкової швидкості відносно нього. Виберіть траєкторію руху предмета відносно нерухомого спостерігача на землі.
Запитання 3.Т. Порівняйте час руху тіла t1, кинутого горизонтально з певної висоти, і час руху тіла t2, яке вільно падає з цієї ж висоти.
А. ;
Б. ;
В. ;
Г.  .

Запитання 4.Т. Тіло кинули горизонтально. Який напрям має прискорення тіла в точці А? Опір повітря відсутній.
А. 1;
Б. 2;
В. 3;
Г. 4;
Д.  м/с2.
Запитання 5.Т. На нитці висять два однакових тіла, з’єднаних невагомою пружиною. Нитку перепалюють. З яким прискоренням почнуть рухатись тіла? (а1; а2 -?)
А. 0; 2g
Б. g; g
В. 2g; 0
Г. g; 0
Д. 0; 0
Запитання 6.Т. У поливальних машинах є пристрій, що змінює кут нахилу витікаючого струменя води. Цей пристрій встановили для зміни … струменя.
А. швидкості;
Б. дальності польоту;
В. маси;
Г. діаметра


Тема Розв'язування задач на рух тіла під дією сили тяжіння

Задача 76.2. Камінь кинули вертикально вниз із початковою швидкістю 5 м/с. З якої висоти кинули камінь, якщо він падав 2 с.
images (4).jpgЗадача 76.3. Тіло підкидають вгору зі швидкістю 20 м/с. Через який час після кидка воно опиниться на висоті 15 м?
images (4).jpgЗадача 76.4. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Парашутист опускається рівномірно зі швидкістю 5 м/с. На відстані 10 м від поверхні Землі в нього з кишені випала монета. На скільки секунд пізніше приземлиться парашутист, ніж монета? Вплив опору повітря на монету не враховуйте.
  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник: §34 - повторити.
images (9).jpgЗадача 76.7. Бурулька, що відірвалася від краю даху, падала на землю 2 с. Яка висота будинку?
images (9).jpgЗадача 76.8. Підкинутий вгору камінь упав на землю через 4 с. Якою була його початкова швидкість? Якої висоти він досяг? З якою швидкістю впав на землю?


Тема Рух тіла під дією кількох сил

03/04/2020


  1. Вчимося розв’язувати задачі на рух тіла під дією кількох сил.

Задача 78.1. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)  Запряжка собак рівномірно тягне горизонтальною дорогою санки, маса яких 500 кг. Коефіцієнт тертя дорівнює 0,1. З якою силою собаки діють на санки? (В: 500 Н)

Задача 78.2. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)  Брусок, маса якого дорівнює 200 г, рівномірно тягнуть по поверхні столу за допомогою горизонтальної пружини, жорсткість якої становить 40 Н/м. Коефіцієнт тертя між бруском і столом дорівнює 0,3. Визначте видовження пружини.




  1. Запитання до уроку.

Запитання 78.1. Без якої сили неможливо зрушити будь-який предмет?

Запитання 78.2. Як зміниться сила тертя ковзання при переміщенні вантажу по горизонтальній поверхні, якщо силу нормального тиску збільшити в 4 рази?

Запитання 78.3. Силу нормального тиску при переміщенні вантажу по горизонтальній поверхні зменшили у 5 разів. Як змінився коефіцієнт тертя ковзання?

Запитання 78.4. До якого моменту зростає швидкість руху парашутиста під час затяжного стрибка?

Запитання 78.5. Відомо, що швидкість кульки,яка рухається під дією сили тяжіння, при наближенні до землі збільшується, а швидкість дощової краплі, навпаки, зменшується. Поясніть це явище.

Запитання 78.6. Від яких чинників залежить сила тертя ковзання?




  1. Домашнє завдання.

Підручник: параграф 35.

Задача 78.3. З якою силою потрібно штовхати дерев’яний брусок масою 20 кг по дерев’яній горизонтальній підлозі (), щоб він рухався зі сталою швидкістю?

Задача 78.4.

os-fizika-2016-21.png








Тема Розв'язування задач на рух тіла під дією кількох сил


Вчимося розв’язувати задачі.
Задача 79.4. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Тіло масою 3 кг падає в повітрі з прискоренням 8 м/с2. Визначте силу опору повітря.
Задача 79.5. Людина масою 70 кг зайшла в ліфт. Ліфт починає рух із прискоренням 0,2 м/с2, спрямованим угору, а потім піднімається з незмінною швидкістю. На скільки змінюється вага людини під час цього руху?
Задача 79.6. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Система складається з нерухомого блока, через який перекинуто нитку, до кінців якої прив'язано квадратні шматки жерсті. Шматки виготовлені з однакового матеріалу та мають однакову товщину. Сторона одного шматка у два рази більша, ніж сторона другого. З яким прискоренням рухатиметься система? Тертям знехтуйте.
  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник: §35.
Задача 79.7. Водій вимкнув двигун автомобіля і почав гальмувати на горизонтальній дорозі при швидкості 72 км/год. Визначити гальмівний шлях автомобіля, якщо коефіцієнт тертя під час гальмування дорівнює 0,2.
Задача 79.8. Під час старту космічний корабель рухається вертикально вгору з прискоренням 40 м/с2. Із якою силою космонавт масою 70 кг тисне на крісло?




Контрольна робота з теми «Взаємодія тіл. Застосування законів Ньютона»

06/04/2020


ВАЖНО  При выполнении тестов, самостоятельных и контрольных работ в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильный


1 п. Камінь, який кидають під кутом до горизонту, рухається по …
А) прямій;  Б) дузі кола;   В) параболі;   Г) гвинтовій лінії 

2 п. Якщо векторна сума всіх сил, що діють на тіло, дорівнює нулю, то … 
А) швидкість руху змінюється;
Б)  швидкість руху залишається незмінною;
В) швидкість руху тіла з часом зростає.

3 п. Яка формула є математичним записом закону Гука?
А) F = kx              Б) F=mg        B) F=m(g-a)


4c.  У якому місці Землі вага нерухомого тіла найбільша?
А. На полюсах.
Б. На екваторі.
В. У центрі Землі.
Г. Вага однакова в усіх точках Землі.

. Тіло масою 3 кг падає у повітрі з прискоренням 6 м/с2. Знайдіть силу опору повітря.
Вважайте що прискорення вільного падіння = 10 м/с2
. Автобус масою 5 т, рухаючись від зупинки прискорено, пройшов 400 м. Сила тяги, що розвиває двигун 5кН, коефіцієнт тертя 0,05. Якої швидкості набуде автобус наприкінці розгону?

Відповіді на контрольну роботу надіслати на електронну скриньку 
                          muhachov15081976@gmail.com
или ЗАПОЛНИТЕ ФОРМУ ДЛЯ ОТВЕТА




Тема Взаємодія тіл. Закон збереження імпульсу

08/04/2020


  1. Імпульс тіла. Закон збереження імпульсу.

4.jpgІмпульс тіла. За ІІ законом Ньютона незалежно від того, перебувало тіло в спокої чи рухалося, зміна швидкості його руху може відбуватися лише під дією сили, тобто в результаті взаємодії з іншими тілами. Під час будь-якої взаємодії двох тіл вони обоє змінюють свою швидкість і рухаються з прискоренням. Відношення прискорень тіл дорівнює оберненому відношенню їх мас: Якщо маси взаємодіючих тіл різні, то швидкості їх змінюються неоднаково. Проте існує така величина, яка змінюється однаково в обох взаємодіючих тілах - це їх імпульс (кількість руху).

Імпульс - характеристика механічного руху, яка чисельно дорівнює добутку маси тіла на його швидкість:

 .

Імпульс - величина векторна, спрямована так само, як і швидкість тіла.

lk10ft-3.jpg

Одиницею імпульсу є:


Розпишемо у ІІ законі Ньютона прискорення:      або .

Добуток сили на час її дії називають імпульсом сили. Результат взаємодії тіл залежить від сили та часу цієї взаємодії.

Однієї й тієї самої зміни імпульсу можна досягти різними способами: або значною силою за короткий час, або тривалою дією малої сили. Наприклад, покладемо на горизонтальну поверхню ста­леву кульку. Швидко пронесемо над нею магніт. Кулька ледве зрушить з місця (мал.а). Повторимо дослід, проносячи магніт повільно. Кулька почне руха­тись за магнітом (мал. б).

img2.jpg  img2.jpg  mqdefault.jpg

images (3).jpgДемонстрація. Залежність результату взаємодії від сили та часу (магніт, металева кулька, візочок, пляшка з водою, паперова стрічка)


Таке визначення другого закону Ньютона є універсальним, застосовним при будь-яких швидкостях тіл, широко використовується і враховується в техніці й побуті. Так, правила роботи на баштових кранах забороняють піднімати великі вантажі ривком, оскільки для зміни імпульсу вантажу за дуже короткий час слід прикладати дуже велику силу, яка може перевищити міцність тросів. Так само пояснюється розривання навіть дуже міцних буксирних тросів, вагонних зчеплень тощо під час різкого ривка буксира чи електровоза.

Друге важливе практичне застосування згаданого співвідношення - це використання різного роду амортизаторів (пом’якшувачів удару). Якщо створити умови, за яких збільшується час гальмування, то цим самим зменшується сила, яка діє на тіло. Так, для здійснення м’якої посадки космічного корабля багаторазового користування зменшують величезний імпульс, вмикаючи гальмівні ракетні двигуни і парашутні системи. Під час перевезення крихких речей їх запаковують у стружку чи войлок. Досвідчений спортсмен, ловлячи м’яч, розслабляє руки і тіло, подається назад разом з м’ячем. Завдяки цьому він збільшує час удару і тим самим зменшує його силу. Циркові артисти для гасіння значного імпульсу під час падіння з великої висоти використовують пружні сітки.

4.jpgЗакон збереження імпульсу. У результаті узагальнення багатьох дослідів і спостережень сформульовано закон збереження імпульсу: у замкнутій (ізольованій) системі сума імпульсів тіл за будь-яких взаємодій між ними залишається незмінною:

,

де  - маси тіл, що взаємодіють,  - відповідні швидкості тіл до взаємодії,  -відповідні швидкості тіл після взаємодії.

images (7).jpgВідео. Закон збереження імпульсу (Час показу 0:44 хв)

Сили взаємодії можуть бути різними: це можуть бути сили пружності, тяжіння, тертя або будь-яка комбінація цих сил.
На досліді легко виявити незмінність повного імпульсу замкненої системи тіл, тобто сукупності тіл, які взаємодіють лише між собою. Приклади: людина вистрибує на берег із човна, а човен трохи відпливає від берега; гармата отримує «віддачу» при вилітанні з її жерла снаряда.
1-17-2.gif  images (26).jpg
Імпульс системи тіл зберігаються, коли зовнішні сили, що діють на тіла системи скомпенсовані. Закон збереження імпульсу - один з основних законів природи.
Експериментальні дослідження взаємодій різних тіл - від планет і зір до атомів і елементарних частинок - показали, що в будь-якій системі взаємодіючих між собою тіл за відсутності дії сил з боку інших тіл, які не входять до складу системи, або рівності нулю суми діючих зовнішніх сил векторна сума імпульсів тіл залишається незмінною.
Так само, як не буває ізольованих тіл, не буває і ізольованих або замкнутих систем тіл. А тим часом закон збереження імпульсу має широке застосування під час розв’язування задач.

  1. Запитання до уроку.
Запитання 84.1. Дайте визначення поняттю “імпульс”. Як його позначають, в яких одиницях вимірюють, за якою формулою розраховують?
Запитання 84.2. Що таке імпульс сили? Як його визначають?
Запитання 84.3. Сформулюйте закон збереження імпульсу.

  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник: §36.


Тема Розв'язування задач на закон збереження імпульсу

10/04/2020


  1. Вчимося розв’язувати задачі.

images (4).jpgЗадача 85.1.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) На яку відстань перемістився м’яч масою 500 г за 5 с, якщо в початковий момент йому було надано у горизонтальному напрямку імпульс 4 (кг*м)/с? Опором можна знехтувати.

images (4).jpgЗадача 85.2.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Рух матеріальної точки масою 2 кг задано рівнянням . Визначте зміну імпульсу тіла, яка сталася за 2 с, і силу, що викликала цю зміну.

images (4).jpgЗадача 85.3.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Кулька масою 100 г вільно падає без початкової швидкості з висоти 1 м на горизонтальну площину. Обчисліть зміну імпульсу кульки під час взаємодії з площиною для двох випадків: а) удар абсолютно непружний; б) удар абсолютно пружний.

images (4).jpgЗадача 85.4.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Рибалка масою 80 кг перейшов з корми на ніс човна, маса якого 120 кг. Човен при цьому змістився на 1,4 м. На яку відстань перемістився рибалка відносно берега озера? У початковий момент човен перебував у спокої. Опором води можна знехтувати.




  1. Домашнє завдання.

books.pngПідручник: §38 - повторити.

Задача 85.5. Тіло масою 7 кг рухається відповідно до рівняння . Визначте, якого імпульсу набуло тіло через 5 с після початку спостереження руху, як цей імпульс змінився і яка сила викликала цю зміну? (В. 301 (кг*м)/с; 280 (кг*м)/с; 56 Н)

Задача 85.6. Людина масою 60 кг перейшла з одного кінця плоту на інший за 2,5 с. З якою швидкістю рухався відносно води пліт, який до того був нерухомий, якщо його довжина 3,5 м, а маса 240 кг? Опором води можна знехтувати. (В. 0,35 м/с)




Тема Розв'язування задач на закон збереження імпульсу

13/04/2020





  1. Вчимося розв’язувати задачі.

images (4).jpgЗадача 86.1.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) З іграшкового пістолета вилітає кулька зі швидкістю 4 м/с. Визначте швидкість “віддачі” пістолета, якщо його маса становить 100 г, а маса кульки 5 г.

images (4).jpgЗадача 86.2.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Людина масою 80 кг стрибає з розгону у візок, що стоїть на рейках, масою 100 кг. Швидкість людини в момент стрибка спрямована горизонтально, а модуль дорівнює 5 м/с. З якою швидкістю їхатиме візок з людиною? Тертям між візком і рейками можна знехтувати.

images (4).jpgЗадача 86.3.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) На вагонетку, маса якої дорівнює 800 кг, і яка рухається горизонтально, насипали 200 кг щебеню, внаслідок чого швидкість вагонетки зменшилась на 0,04 м/с. Визначте початкову швидкість руху вагонетки.

images (4).jpgЗадача 86.4.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) За графіком залежності проекції імпульсу тіла від часу укажіть правильне співвідношення між проекціями на вісь Ох рівнодійних  сил, що діють на тіло відповідно протягом інтервалів часу 1, 2, 3. (В. Б)

os-fizika-2017-04.png                os-fizika-2017-04.png




  1. Домашнє завдання.

books.pngПідручник: §38 - повторити.

Задача 86.6. З нерухомого човна, маса якого 120 кг, стрибає хлопчик масою 60 кг зі швидкістю 2 м/с. Визначте швидкість руху човна після того, як з нього стрибнув хлопчик. (В. 1м/с)



ТЕМА Реактивний рух. 
Досягнення космонавтики.

15/04/2020

Реактивний рух. Закони збереження імпульсу можна продемонструвати на прикладі реактивного руху.
Рух, який відбувається внаслідок відділення частини системи з деякою швидкістю, називають реактивним.
hqdefault (1).jpg смваваіа.png dvigun_vnutrіshnogo_zgorjannja_-_usі_uroki_fіziki_8_klas_.jpg скачанные файлы.jpg
images (3).jpgДемонстрація. Реактивний рух (сегнерово колесо, гумова кулька)
Особливістю реактивного руху є те, що тіло може прискорюватися і гальмувати без якоїсь зовнішньої взаємодії з іншими тілами за рахунок зміни власної маси.
Реактивний рух властивий медузам, кальмарам, восьминогам та іншим живим організмам та рослинам.
 01546698.jpg   Chernaya-morskaya-krapiva--gigantskaya-meduza-s-kolokolchikom.jpg   img58.jpg
У техніці він використовується на річковому транспорті (катер з водометним двигуном), в авіації, військовій справі.
1439810981_42.jpg  1.jpg 
4.jpgДосягнення космонавтики. Реактивна техніка дозволила зазирнути людині в глибини космосу. Уперше ідею використання реактивного руху для космічних польотів запропонував учений-інженер Микола Кибальчич. Значний внесок в розробку теорії космічної техніки зробив російський учений Костянтин Едуардович Ціолковський та український — Юрій Кондратюк. Уперше космічний корабель з людиною на борту було запущено у Радянському Союзі в 1961 році.
 Nasa.jpg   00.jpg

  1. Закріплюємо теоретичний матеріал.
source.gifВправа 87.1. Вгадай слово. Запиши до зошита запитання та відповіді до них.


  1. Запитання до уроку.
Запитання 87.1. Який рух називають реактивним? наведіть приклади реактивного руху в природі та техніці.
Запитання 87.2. Поясніть принцип руху ракети. Як можна збільшити швидкість руху ракети?
Запитання 87.3. Чому для польотів в космос використовують лише апарати з реактивними двигунами?
Запитання 87.4. Назвіть прізвища визначних космонавтів та астронавтів. Які українські вчені зробили значний внесок у дослідження та освоєння космосу?
Запитання 87.5. Які головні напрямки дослідження космосу?
Запитання 87.6. Як космонавт може повернутися на корабель, якщо фал випадково обірветься?
Запитання 87.7. Кальмар скороченням м’язів виштовхує із себе рідину, внаслідок чого переміщується і сам. Чи є це прикладом реактивного руху? Свою відповідь обґрунтуйте.
Запитання 87.8. Чи збільшуватиметься швидкість ракети, якщо гази вириваються з неї зі швидкістю, яка: більша від швидкості ракети; дорівнює швидкості ракети; менша від швидкості ракети? Відповідь обґрунтуйте.

  1. Домашнє завдання.
Підручник: §37.




ТЕМА Закон збереження механічної  енергії.

17/04/2020

Міркуємо разом. З курсу фізики 8 класу відомо, що під час руху тіла під дією певної сили виконується механічна робота, а робота що виконується за одиницю часу - це потужність. З поняттями робота, енергія та потужність  ми зустрічаємося кожного дня. Поглянемо навколо та наведемо приклади механічної роботи: підвезти вантаж до будівельного майданчика, підйомним краном підняти балку, спуститися з гірки на санчатах, розігнати клюжкою шайбу під час гри в хокей… Наведемо приклади потужності: при купівлі автомобіля, пральної машини, та інших технічних засобів зазвичай покупець цікавиться яку роботу буде виконувати даний пристрій за певний проміжок часу. Всі ці процеси супроводжуються перетворенням енергії. Та перш, ніж перейти до більш глибокого вивчення цього матеріалу, давайте пригадаємо основні поняття про механічну роботу, енергію та потужність.
4.jpgМеханічні робота. Механічна робота виконується тільки тоді, коли на тіло діє сила, і тіло під дією сили рухається. Наприклад, з погляду фізики не виконує роботу спортсмен, що нерухомо тримає штангу.
interrogacao_verde.pngЯк зміниться механічна робота сили, якщо її прикладати під кутом до вектора переміщення?
Механічна робота - це скалярна величина, що чисельно дорівнює добутку модуля сили на модуль переміщення і на косинус кута між силою та переміщенням.
За означенням: . В СІ =Дж=Н*м. Залежно від напрямку дії сили відносно переміщення робота набуває додатних або від’ємних значень. Якщо , то ; якщо , то ; якщо  , то .
Геометричний зміст роботи: якщо сила і переміщення співнапрямлені, то механічна робота чисельно дорівнює площі фігури, під графіком сили .
4.jpg Енергія тіла. Енергія тіла (системи тіл) - це фізична величина, що характеризує здатність тіла (системи тіл) виконувати роботу при зміні свого стану. Позначають літерою Е. У СІ =Дж.
Робота є мірою зміни енергії: .
Механічна енергія визначається положенням тіл та їх швидкістю. Відповідно розрізняють потенціальну енергію взаємодії тіл та кінетичну енергію рухомого тіла.
Потенціальною називають енергію взаємодії тіл. Вона визначається взаємним положенням тіл, що взаємодіють.
Найпоширенішим видом взаємодії, з яким люди зустрічаються повсякчас, є гравітаційна взаємодія, проявом якої є сила тяжіння. За певних умов ця сила може виконувати роботу. Отже, тіла, на які діє сила тяжіння, мають потенціальну енергію.
Тіло, масою m, вільно падає вниз. Проведіть логічні міркування та виведіть формулу потенціальної енергії.
Нехай тіло масою m підвішене на висоті  над підлогою. На нього діють сила тяжіння та сила натягу нитки. Якщо перерізати нитку підвісу, то тіло під дією сили тяжіння почне падати вниз. За означенням механічної роботи:
.
Оскільки робота рівна зміні енергії:
.
Рух внаслідок дії сили тяжіння може відбуватися різними траєкторіями.
Тіло, масою m, без тертя зісковзує по похилій площині. Проведіть логічні міркування та виведіть формулу потенціальної енергії.
Потенціальна енергія тіла, піднятого в полі земного тяжіння на висоту  над нульовим рівнем (цей рівень вибирають довільно), дорівнює .
Пружину, жорсткістю , приклавши певну силу, розтягують. Проведіть логічні міркування та виведіть формулу потенціальної енергії пружно деформованого тіла.
Потенціальна енергія деформованої пружини, жорсткість якої , дорівнює .        
Робота сили тяжіння та сили пружності не залежить від форми траєкторії, а визначається початковим та кінцевим станом системи. Робота цих сил по замкненій траєкторії дорівнює нулю.
Основна властивість потенціальної енергії: у стані рівноваги потенціальна енергія набуває мінімального значення.
Кінетичною називають енергію руху тіла.
Проведіть логічні міркування та виведіть формулу кінетичної енергії рухомого тіла масою m.
Якщо , то
 .
Кінетичну енергію обчислюють за формулою: .
Швидкість тіла, виміряна в різних системах відліку, матиме різні значення, тобто вона є відносною величиною. Тому кінетична енергія тіла зі сталою масою також відносна величина і в різних системах відліку має різні значення.
4.jpgЗакон збереження повної механічної енергії. Повною механічною енергією тіла називають суму кінетичної та потенціальної енергії тіла: .
Повна механічна енергія системи тіл - це сума повних механічних енергій всіх тіл системи.
Систему тіл називають замкненою, якщо тіла системи взаємодіють лише між собою.
Закон збереження повної механічної енергії: якщо між тілами замкненої механічної системи  діють лише сили тяжіння і сили пружності, то повна механічна енергія системи зберігається:.
Повна механічна енергія зберігається при абсолютно пружних зіткненнях тіл. Загалом закон збереження енергії полягає в тому, що енергія не зникає і не з’являється, а перетворюється з одного виду в інший.
У разі, коли на тіло діють зовнішні сили (сили тертя, сила опору повітря, сила Архімеда тощо), то його повна механічна енергія змінюється. У цьому разі робота зовнішньої сили призводить до зміни повної механічної енергії тіла (системи тіл): .
У разі непружних зіткнень частина механічної енергії перетворюється у внутрішню (частина енергії виділяється у вигляді тепла). Тоді перетворення енергії має вигляд: .
4.jpgПотужність. Потужність - скалярна величина, що дорівнює відношенню роботи до проміжку часу, за який ця робота виконувалась: .
У СІ =Вт=Дж/с. Якщо , то ; якщо , то ; якщо  , то .
Потужність характеризує швидкість виконання роботи. Оскільки при виконанні роботи відбувається перетворення енергії, то можна зробити висновок, що потужність показує швидкість перетворення одного виду енергії в інший: 
Механічну потужність можна обчислити також за формулою: де - кут між силою та швидкістю. Для обчислення миттєвої потужності беруть швидкість тіла в дану мить.
4.jpgКоефіцієнт корисної дії. Золоте правило механіки. Жоден з простих механізмів не дає виграшу в роботі: у скільки разів виграємо в силі, у стільки ж разів програємо у відстані.
При роботі простих механізмів внаслідок тертя частина виконаної роботи іде на збільшення внутрішньої енергії тіла. Тому корисна робота завжди менша за виконану (затрачену). Коефіцієнт корисної дії (ККД) механізму - це відношення корисної роботи (потужності) до затраченої роботи (потужності): . Часто ККД виражають у відсотках:
 .
ККД похилої площини не залежить від маси тіла і збільшується зі збільшенням кута нахилу площини.

  1. Закріплюємо теоретичний матеріал.
source.gifВправа 88.1. Закон збереження механічної енергії.


  1. Запитання до уроку.
interrogacao_verde.pngЗапитання 88.1. Що таке енергія? Якими характеристиками тіла визначається механічна енергія? Як її позначають та в яких одиницях в СІ  вимірюють?
interrogacao_verde.pngЗапитання 88.2. Яку енергію називають потенціальною? Як визначається потенціальна енергія піднятого в полі земного тяжіння тіла? Як визначається потенціальна енергія пружно деформованого тіла?
interrogacao_verde.pngЗапитання 88.3. Яку енергію називають кінетичною? Як визначається кінетична енергія?
interrogacao_verde.pngЗапитання 88.4. Дайте визначення повної механічної енергії тіл. Сформулюйте закон збереження повної механічної енергії. За яких умов він виконується?
interrogacao_verde.pngЗапитання 88.5. Що таке механічна робота? Як її позначають, в яких одиницях вимірюють, за якою формулою розраховують?
interrogacao_verde.pngЗапитання 88.6. Який геометричний зміст роботи? За яких умов робота є від’ємною, додатною та рівною нулю? Як визначається робота, що спричиняє зміну швидкості, сили тяжіння, пружно деформованого тіла та робота на замкненій траєкторії?
interrogacao_verde.pngЗапитання 88.7.  Дайте визначення потужності. Як позначають потужність, в яких одиницях в СІ вимірюють та за якими формулами розраховують?
interrogacao_verde.pngЗапитання 88.8. Сформулюйте золоте правило механіки. Чому затрачена робота завжди більша за корисну?
interrogacao_verde.pngЗапитання 88.9. Сформулюйте визначення ККД механізму? Як позначають ККД, в яких одиницях його вимірюють, за допомогою яких формул розраховують? Які фактори впливають на значення ККД похилої площини, а які не впливають?
 interrogacao_verde.pngЗапитання 88.10. Як змінюється механічна енергія тіла, якщо сила, яку прикладено до нього, виконує роботу? Назвіть формули, які пов’язують механічну роботу та зміни кінетичної та потенціальної енергій.
interrogacao_verde.pngЗапитання 88.11. За рахунок чого виконується механічна робота рухомого тіла при наявності опору середовища? За якою формулою обраховують роботу за даних обставин?
interrogacao_verde.pngЗапитання 88.12. Ракета злітає з космодрому. Як змінюється потенціальна і кінетична енергії ракети? Чи зберігається її механічна енергія? Відповідь обґрунтуйте.

  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник: параграф 38.
Повторити: Прості механізмиМеханічна роботаПотужність та одиниці її вимірюванняКінетична і потенціальна енергії. Закон збереження повної механічної енергії.
interrogacao_verde.pngУсне опитування по запитаннях до уроку.


  1. Перевір себе.
скачанные файлы (1).jpgТестові завдання  ТЕМА Закон збереження механічної  енергії


ВАЖНО  При выполнении тестов, самостоятельных и контрольных работ в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильный


Запитання 1.Т. В якому випадку сила виконує додатну роботу?
Запитання 2.Т. Хлопчик закинув з поверхні землі на дах будинку три однакові м'ячі за трьома траєкторіями (див. рисунок). Порівняйте роботу, яку виконала сила тяжіння під час руху м'яча за кожною з траєкторій.
Запитання 3.Т. Для того, щоб збільшити потужність у 2 рази, потрібно...
А    ...зменшити виконану за той же час роботу у 2 рази
Б    ...зменшити час виконання роботи у 2 рази
В   ...зменшити виконану роботу у два рази та одночасно збільшити час виконання роботи у 2 рази
Г   ...збільшити виконану роботу у два рази та одночасно зменшити час виконання роботи у 2 рази
Запитання .4.Т. Кінетичну енергію має тіло, ...
А        ...на яке діє сила тертя спокою
Б        ...яке перебуває на певній висоті над землею
В        ...яке нерухоме, але деформоване
Г        ...яке рухається з певною швидкістю
Запитання .5.Т. Закон збереження та перетворення механічної енергії виконується для...
А    ...тіл, що складають замкнену систему і взаємодіють тільки силами тяжіння та пружності
Б    ...тіл, що складають замкнену систему і взаємодіють будь-якими силами
В    ...будь-яких тіл
Г    ...тіл, що складають замкнену систему і взаємодіють тільки силами тертя

Запитання 6.Т. Пластилінова кулька вільно падає на підлогу без початкової швидкості. Який графік відображає залежність потенціальної енергії Eп цієї кульки від часу t?
task_1_4.png


ТЕМА  Розв'язування задач на застосування законів збереження енергії та імпульсу в механічних явищах.

20/04/2020
22/04/2020
24/04/2020

  1. Вчимося розв'язувати задачі.
images (5).jpgЗадача 89.1.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)  Кінь, розвиваючи потужність 600 Вт, тягне віз із силою 450 Н, спрямованою під кутом  до горизонту. За який час він довезе хазяїна з одного села в інше, якщо відстань між ними 12 км?
images (4).jpgЗадача 89.2(Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Велосипедист масою 50 кг рухається по прямолінійній ділянці горизонтального шосе згідно з рівнянням . Яку роботу виконує велосипедист за 20 с руху?
images (4).jpgЗадача 89.3.   (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Який ККД має похила площина з кутом нахилу , якщо коефіцієнт тертя під час руху дорівнює 0,3?
images (4).jpgЗадача 89.4.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Визначте потенціальну та кінетичну енергії тіла масою 100 г, кинутого вертикально вгору зі швидкістю 15 м/с, через 2 с від початку руху.
images (5).jpgЗадача 89.5.   (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Яку роботу слід виконати, щоб однорідну циліндричну колону, маса якої 500 кг,  і яка лежить на горизонтальній поверхні, поставити вертикально? Довжина колони - 4 м, діаметром колони знехтуйте.
images (4).jpgЗадача 89.6.   (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) З дна озера до поверхні  води піднімають камінь об’ємом 5 дм3. Глибина озера 6 м. Визначте густину каменя, якщо для його підняття виконали роботу 450 Дж. Опір води не враховувати.

images (5).jpgЗадача 90.1. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Підйомник гірськолижного курорту піднімає 45 лижників на висоту 2 км за 20 хв. Уважайте, що середня маса одного лижника дорівнює 70 кг, а прискорення вільного падіння g=10 м/с2.
  1. Обчисліть корисну роботу (МДж), яку виконує підйомник.
  2. Обчисліть потужність (кВт) двигуна підйомника.
images (4).jpgЗадача 90.2. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Дві однакові пластилінові кульки на нерозтяжних, невагомих нитках однакової довжини , які закріплено в одній точці. Одну з кульок відхилили на кут  від вертикалі і відпустили. На яку висоту піднімуться кульки після непружної взаємодії? Розміром кульок знехтуйте. (В.L/4)
hghghghgh.PNG
images (4).jpgЗадача 90.3.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Легковий автомобіль масою 1,2 т, який рухався прямолінійно зі швидкістю 36 км/год, через 20 с зупиняється під дією сил опору. Чому дорівнює середня потужність сил опору?
images (4).jpgЗадача 90.4.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Тягарець масою 500 г здійснює вертикальні коливання на пружині жорсткістю 200 Н/м. Визначте амплітуду коливань, якщо на відстані 4 см від положення рівноваги швидкість тягарця становить 0,6 м/с.

  1. Запитання до уроку.
interrogacao_verde.pngЗапитання 89.1. Поясніть, чому для запуску супутника більшої маси на певну орбіту необхідно витратити більше енергії, ніж для запуску супутника меншої маси?
interrogacao_verde.pngЗапитання 89.2. Парашутист рівномірно спускається на парашуті, отже, його кінетична енергія не змінюється, а потенціальна зменшується. Чи не порушується закон збереження енергії? Чому?
interrogacao_verde.pngЗапитання 89.3. У якому випадку необхідно менше енергії: під час запуску штучного супутника Землі вздовж меридіана чи вздовж екватора у бік обертання Землі?

  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник: §38 - повторити.
Задача 89.7. Яку масу води піднімає насос потужністю 720 Вт на висоту 12 м за 1 год?
Задача 89.8. Сани масою 7 кг зісковзують з гірки довжиною 5 м з кутом нахилу . Яку роботу виконує сила тяжіння?
Задача 89.9. Лебідкою підняли з дна озера камінь об’ємом 2,4 м3. Скільки часу для цього було потрібно, якщо озеро завглибшки 6 м, а лебідка розвивала потужність 0,5 кВт? Густина камня 2500 кг/м3. (В. 7,2 хв)


  1. Перевір себе.

50px-Crystal_Clear_app_korganizer.pngЗадачі достатнього рівня складності.
Задача 89.1.Д. Тіло кинули вертикально вгору. Схематично зобразіть графіки залежності кінетичної енергії, потенціальної енергії, повної механічної енергії, модуля швидкості від часу.
Задача 89.2.Д. За графіком зміни  обчислити роботу сили на шляху 6 м. Сила діє в напрямку переміщення тіла.
Задача 89.3.Д. Тіло падає з однакової висоти на Землі і на Місяці. У скільки разів робота сили тяжіння на Землі більша, ніж на Місяці? Прискорення вільного падіння на Місяці у 6 разів менше, ніж на Землі.
Задача 89.4.Д. Динамометр, пружина якого розтягнута на 2,5 см, показує силу 1Н. Визначте потенціальну енергію деформованої пружини.

  1. Для допитливих.
images (2).jpgЗадачі підвищеної складності.
images (5).jpgЗадача 89.1.О. Яку роботу потрібно виконати людині, щоб за 14 с піднятися вгору на висоту 30 м по ескалатору метро, стрічка якого рухається вниз зі швидкістю 2 м/с? Кут нахилу ескалатора до горизонту 45°. Маса людини 70 кг. (В. 34,2 кДж)
images (5).jpgЗадача 89.2.О. У посудину налито дві рідини, які не змішуються, що мають густину і та товщини шарів  і  відповідно. На поверхню верхньої рідини поклали маленьке тіло, яке ідеально обтікається. Тіло, падаючи, досягає дна у той момент, коли його швидкість дорівнює нулю. Визначте густину речовини, з якої виготовлено тіло. (В’язке тертя в системі не враховувати).
images (5).jpgЗадача 89.3.О. На гладенькій поверхні знаходиться у стані спокою система, яка складається з трьох однакових кубиків масою m і пружини жорсткістю k. Два кубики закріплені на пружині, а третій вільний. Спочатку пружина стиснута на величину х. Пружину відпускають. Визначте швидкість лівого кубика в момент відриву.







Лабораторна робота №7: "Вивчення закону збереження механічної енергії"



27.04.2020


Перейдіть за ссилкою для виконання роботи


  1. Домашнє завдання.

books.pngПідручник: §38 - повторити.






Тема Узагальнення і систематизація знань з теми.
29.04.2020

  1. Актуалізація опорних знань.
Міркуємо разом:
Вправа 93.1. Закони збереження. Рахуємо усно.

  1. Вчимося розв’язувати задачі.
Задача 93. 1. З корми човна, що рухався зі швидкістю 2 м/с, стрибає у воду плавець з горизонтальною швидкістю 1,2 м/с відносно човна. Маса човна 220 кг, маса плавця 60 кг. Визначте швидкість руху човна після стрибка.
Задача 93.2. Визначте швидкість, з якою кинули вертикально вгору тіло, масою 1 кг, якщо проти сили тяжіння за час руху тіла до найвищої точки траєкторії була виконана робота 50 Дж.
Задача 93.3. Корисна потужність насоса 13 кВт. Визначте масу води, що підійме цей насос за годину з глибини 15 м.
Задача 93.4. Визначте ККД похилої площини завдовжки 2 м і заввишки 1,2 м, якщо під час руху тіла коефіцієнт тертя дорівнює 0,2.

  1. Домашнє завдання.
Задача 93.5. Колоду завдовжки 3 м, що лежить горизонтально на землі, треба поставити вертикально. маса колоди 60 кг. Визначте роботу, яку потрібно виконати.
Задача 93.6. Двигун насоса розвиває потужність 32 кВт і піднімає 12 м3 нафти з глибини 28 м за 10 хв. Визначте ККД насоса.
Підготуватися до контрольної роботи №7:  "Закони збереження".

  



Тема Фундаментальні взаємодії в природі. 
Межі застосування фізичних законів і теорій.
04.05.2020

  1. Фундаментальні взаємодії в природі. Межі застосування фізичних законів і теорій.
Фізика вивчає різні тіла: від найменших, невидимих неозброєним оком до найбільших, за якими людина спостерігає за допомогою найпотужніших телескопів.
Тіла, яких ми не бачимо неозброєним оком, належать до мікросвіту. Це молекули, атоми, елементарні частинки...
Світ, у якому ми живемо - називають макросвітом. Це будинок, підручник, апельсин, вікно, жук, бактерія...
Космічні об’єкти належать до мегасвіту. Це Сонце, зорі, галактики...
        
Рис. а) Бджола, квітка - об’єкти макросвіту; б) атом - об’єкт мікросвіту; в) Галактика - об’єкт мегасвіту.

  1. Закріплюємо теоретичний матеріал.
source.gifВправа 94.1. Структурні рівні Всесвіту. Згрупуйте об’єкти мікросвіту, макросвіту та мегасвіту.
23333ый.png
source.gifВправа 94.2. Явища природи. Перетягніть зображення з фізичними, біологічними, хімічними та геологічними явищами природи у відповідні комірки.
аппй.png
50px-Crystal_Clear_app_korganizer.pngВправа 94.3. Опишіть перетворення сонячної енергії у природі і в техніці.
50px-Crystal_Clear_app_korganizer.pngВправа 94.4. На рисунку подано декілька прикладів перетворення енергії. Який вид енергії на який перетворюється в кожному випадку?

  1. Запитання до уроку.
interrogacao_verde.pngЗапитання 94.1. Які перетворення енергії відбуваються під час запуску на орбіту космічного корабля? підйому ліфта? забивання цвяха в дошку?
interrogacao_verde.pngЗапитання 94.2. Які фундаментальні взаємодії ви знаєте? Наведіть приклади їх проявів.
interrogacao_verde.pngЗапитання 94.3. Які існують види енергії?
interrogacao_verde.pngЗапитання 94.4. Наведіть приклади проявів закону збереження та перетворення енергії.

  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник: параграф 39.
interrogacao_verde.pngУсне опитування по запитаннях до уроку.





Розв'язування задач підготовка до контрольної роботи 
06.05.2020

  1. Актуалізація опорних знань.
Міркуємо разом:
Вправа 93.1. Закони збереження. Рахуємо усно.

  1. Вчимося розв’язувати задачі.
Задача 93. 1. З корми човна, що рухався зі швидкістю 2 м/с, стрибає у воду плавець з горизонтальною швидкістю 1,2 м/с відносно човна. Маса човна 220 кг, маса плавця 60 кг. Визначте швидкість руху човна після стрибка.
Задача 93.2. Визначте швидкість, з якою кинули вертикально вгору тіло, масою 1 кг, якщо проти сили тяжіння за час руху тіла до найвищої точки траєкторії була виконана робота 50 Дж.
Задача 93.3. Корисна потужність насоса 13 кВт. Визначте масу води, що підійме цей насос за годину з глибини 15 м.
Задача 93.4. Визначте ККД похилої площини завдовжки 2 м і заввишки 1,2 м, якщо під час руху тіла коефіцієнт тертя дорівнює 0,2.

  1. Домашнє завдання.
Задача 93.5. Колоду завдовжки 3 м, що лежить горизонтально на землі, треба поставити вертикально. маса колоди 60 кг. Визначте роботу, яку потрібно виконати.
Задача 93.6. Двигун насоса розвиває потужність 32 кВт і піднімає 12 м3 нафти з глибини 28 м за 10 хв. Визначте ККД насоса.
Підготуватися до контрольної роботи №7:  "Закони збереження".




Тематичне оцінювання №7: "Закони збереження".

08.05.2020


Контрольна робота з фізики 9 клас «Рух і взаємодія. Закони збереження»
ЗАПОЛНИТЕ ФОРМУ ДЛЯ ОТВЕТА

1. Яким символом позначається імпульс? 
А) v;
Б) p;
В) m;
Г) F.
2. Векторну фізичну величину, яка дорівнює добутку маси тіла на швидкість його руху, називають… 
А) …. Імпульсом тіла;
Б) …. Кінетичною енергією;
В) …. Потенціальною енергією;
Г) …. Імпульсом сили.
3. Закон збереження імпульсу: 
А) Рух тіла, кинутого вертикально вгору або вниз, - це рівноприскорений прямолінійний рух із прискоренням, що дорівнює прискоренню вільного падіння a=g;
Б) Прискорення, якого набуває тіло внаслідок дії сили, прямо пропорційне цій силі та обернено пропорційне масі тіла;
В) У замкненій системі тіл векторна сума імпульсів тіл до взаємодії дорівнює векторній сумі імпульсів тіл після взаємодії;
Г) В усіх інерціальних системах відліку перебіг механічних явищ і процесів відбувається однаково за однакових початкових умов.
4. Одиницею вимірювання енергії є….:
А) ..1 Дж;
Б) ..1 Н;
В)…1 кг;
Г)…1 м/с.
5. Кінетична енергія – це …
А) ….енергія, зумовлена взаємодією тіл або частин тіла;
Б) ….енергія, зумовлена рухом тіла;
В) ….енергія, зумовлена електричним струмом або магнітом.
6. Потенціальна енергія – це… 
А) ….енергія, зумовлена взаємодією тіл або частин тіла;
Б) ….енергія, зумовлена рухом тіла;
В) ….енергія, зумовлена електричним струмом або магнітом.
7. Якщо після удару розміри і форма взаємодіючих тіл відновлюються то такий удар називають… 
А) …сильним;
Б) ….слабким;
В) ….непружним;
Г) …. абсолютно пружним.
8. «Енергія нікуди не зникає, нізвідки не виникає, вона лише передається від одного тіла до іншого, перетворюється з одного виду на інший». Це є формулювання… 
А) ….закону збереження імпульсу;
Б) ….закону збереження кінетичної енергії;
В) ….закону збереження механічної енергії.
9. Людина масою 55 кг в момент стрибка на берег має імпульс 500 кг*м/с. З якою швидкістю стрибала людина? )
А) 9 м/с;
Б) 10 м/с;
В) 8 м/с;
Г) 7 м/с.
10. Обчисліть кінетичну енергію м’яча масою 0,3 кг,кинутого зі швидкістю 8 м/с.
А) 9,6 Дж;
Б) 8,5 Дж;
В) 9,4 Дж;

Г) 8,6 Дж.





Захист навчальних проектів. Рух і взаємодія

13.05.2020
15.05.2020
ПІДГОТУВАТИ ДО ЗАХИСТУ НАВЧАЛЬНІ ПРОЕКТИ ЗА ОБРАНОЮ ТЕМОЮ



Тема Повторення. Магнітні явища.
18.05.2020

  1. Вчимося розв’язувати задачі.

images (4).jpgЗадача 95.1. У яких випадках у провідному кільці виникає індукційний струм?

 

images (4).jpgЗадача 95.2. На рисунку зображена рамка, яка повертається в магнітному полі постійного магніту. Визначте і вкажіть на рисунку полюси магніту. Відповідь обґрунтуйте.

images (4).jpgЗадача 95.3. Як зміниться підіймальна сила електромагніту, якщо повзунок реостата перемістити в напрямку, зазначеному на рисунку? Відповідь обґрунтуйте.

  1. Запитання до уроку.
50px-Crystal_Clear_app_korganizer.pngЗапитання 94.1. Дайте характеристику магнітного поля. Назвіть види магнітів, наведіть приклади їхньої взаємодії та практичного застосування.
50px-Crystal_Clear_app_korganizer.pngЗапитання 94.2. Охарактеризуйте магнітне поле провідника та котушки зі струмом. Поясніть, у чому полягає дія магнітного поля на провідник зі струмом.
interrogacao_verde.pngЗапитання 94.3. Чому поведінка речовини, що просипається крізь отвір, так відрізняється в наведених випадках.

  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник. §1-8 - повторити.
images (9).jpgЗадача 95.4. У якому напрямку (за ходом чи проти ходу годинникової стрілки) повертатиметься магнітна стрілка, якщо коло, схему якого подано на рисунку, замкнути? Відповідь обґрунтуйте.

  1. Для допитливих.
images (10).jpgПостер. Електромагнітні явища. (Групова робота виконана за допомогою інтерактивного середовища Padlet)





Тема Повторення. Світлові явища. Лінзи.
20.05.2020

  1. Повторення. Світлові явища. Лінзи.
Вправа 95.1. Світлові явища.
Вправа 95.2. Класифікація джерел світла.
Вправа 95.3. Формули геометричної оптики

  1. Вчимося розв’язувати задачі.
images (4).jpgЗадача 95.1. Лампи А і В розташовано поряд з колоною С. Покажіть ділянки тіні та півтіні від колони.
 
images (4).jpgЗадача 95.2. На дзеркало, розташоване під кутом 500 до горизонтальної поверхні столу, падає спрямований вертикально вниз промінь світла і відбивається (див. схематичний рисунок). Який кут утворює відбитий промінь із горизонтом? Відповідь запишіть у градусах.
quest_1_33.png
images (4).jpgЗадача 95.3. Бабуся користується окулярами з оптичною силою +4 дптр. Яка фокусна відстань лінз у цих окулярах? Яку ваду вони виправляють?
images (4).jpgЗадача 95.4. У посудині налито дві рідини, що не змішуються, з різними оптичними густинами. Промінь світла падає з повітря і відбивається від горизонтального дзеркала, яке лежить на дні посудини. Нарисуйте приблизний хід променя, вважаючи, що оптична густина верхньої рідини менша, ніж нижньої.
images (4).jpgЗадача  95.5. Як  потрібно прицілитися палицею, щоб доторкнутись нею до камінчика, що лежить на дні водойми? Відповідь поясніть схематичним рисунком.

  1. Запитання до уроку.
interrogacao_verde.pngЗапитання 95.1. Хлопець, що заблукав у лісі, зумів розпалити багаття без сірників: він скористався сонячними променями та власними окулярами. Яка вада зору в цього хлопця?
interrogacao_verde.pngЗапитання 95.2. Микола читає підручник, тримаючи його на відстані 15 см від очей. Які окуляри потрібні Миколі, щоб він читав, тримаючи книжку на відстані найкращого зору від очей?

  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник. §9- - повторити.
images (9).jpgЗадача 95.6. Ви роздивляєтесь газету крізь товсту скляну пластинку. Чи буде текст здаватися вам ближчим чи дальшим, ніж він є насправді? Обґрунтуйте свою відповідь за допомогою рисунка.

images (9).jpgЗадача 95.7. Предмет знаходиться на відстані 12 см  від розсіювальної лінзи з фокусною відстанню 5 см. На якій відстані від лінзи знаходиться зображення?






Тема. Повторення. Механічні й електромагнітні хвилі.
 Атомне ядро. Ядерна енергетика"

22.05.2020
  1. Вчимося розв’язувати задачі.
images (4).jpgЗадача 96.1. Допишіть рівняння ядерних реакцій:
 
images (4).jpgЗадача 96.2. Період піврозпаду ізотопу радію Ra (226) - 1600 років. Початкова кількість ядер препарату - 1020. Скільки ядер залишиться через 3200 років?

  1. Запитання до уроку.
interrogacao_verde.pngЗапитання 96.1. Поясніть суть понять “атом” і “атомне ядро”. Опишіть досліди Іоффе-Міллікена та Резерфорда. Охарактеризуйте ядерну модель атома. Розкрийте зміст поняття “йон”.
interrogacao_verde.pngЗапитання 96.2. Розкрийте суть поняття “радіоактивність”. Назвіть види радіоактивного випромінювання. Поясніть, у чому полягає йонізуюча дія радіоактивного випромінювання та який його вплив на живі організми. Наведіть приклади ядерних реакцій.

  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник: повторити.
images (9).jpgЗадача 96.3. Допишіть рівняння ядерних реакцій:
.
images (9).jpgЗадача 96.4. Період піврозпаду ізотопу радію Ra (226) - 1600 років. Початкова кількість ядер препарату - 1020. Скільки ядер розпадеться через 6400 років?




Тема Альтернативні джерела чистої енергії у світі.
25.05.2020

  1. Альтернативні джерела чистої енергії у світі. 
Альтернати́вні джере́ла ене́ргії — будь-яке джерело енергії, яке є альтернативою викопному паливу.
Це поновлювані джерела, до яких відносять енергію сонячного випромінювання, вітру, морів,річок, біомаси, теплоти Землі, та вторинні енергетичні ресурси, які існують постійно або виникають періодично у довкіллі.
Використання біогазової енергії. Збір та утилізація біогазу зі сміттєзвалищ допоможе вирішити місцеві екологічні та енергетичні проблеми. Очевидно саме тому український бізнес розпочинає розробляти проекти екологічного спрямування.
Наприклад, сміттєзвалище можна перетворити з «головного болю» на джерело ресурсів. Відтак, широко відома технологія видобутку метану зі звалищ знаходить застосування і в Україні.
 
В Україні існує близько 800 полігонів ТПВ, 1000 з яких – несанкціоновані. Разом ці звалища займають близько 3000 га. Внаслідок розкладання відходів забруднюючі речовини потрапляють у повітря, грунт, поверхневі та підземні води. Більше того, у надрах полігону утворюється біогаз, що містить 40-70% метану.
Багатометрові нагромадження побутових відходів з рештками вологого паперу та продуктів харчування створюють ідеальні умови для розвитку метан-продукуючих бактерій. Саме тут, без доступу кисню і світла, анаеробні бактерії розкладають органіку з утворенням метану й тепла.
Завдяки природному шляху утворення, газ зі сміттєзвалищ називають «біогазом». Він містить не лише метан, а й вуглекислий газ та інші домішки. Накопичення великої кількості гарячого біогазу призводить до самозаймання відходів, що погіршує і без того критичний стан повітря над звалищами.
Розклад органіки – чи не найбільше антропогенне джерело метану. Згідно з науковими даними, цей газ є одним із головних винуватців парникового ефекту та змін клімату. Він у більш, ніж 20 разів шкідливіший для кліматичної системи, ніж вуглекислий газ. Тому скорочення викидів метану, навіть просте його спалювання із розкладом СО2, покращує стан атмосфери.
За даними американської Агенції із захисту довкілля, Україна відповідальна за 2% сітових викидів метану зі звалищ, котрі в цілому складають 750 млн. тонн СО2 еквівалента.
Збір та утилізація біогазу зі сміттєзвалищ допоможе вирішити місцеві екологічні та енергетичні проблеми. Очевидно саме тому український бізнес розпочинає розробляти проекти екологічного спрямування.
Найактивніша діяльність щодо отримання біогазу зі звалищ по Україні спостерігається в Маріуполі. Збір біогазу здійснюється відразу ж на двох об'єктах – величезних сміттєзвалищах. Схема установки для збору біогазу проста: приблизно кожні 30 метрів через товщу відходів пробурюють свердловину, куди вставляють перфоровану трубку, через яку й відкачують газ. Звідти газ через трубопровід потрапляє до системи очистки. Система обладнана пристроями для контролю за якістю та кількістю газу. повнотою спалювання тощо. Очищений метан можна передавати на опалювальні системи, електростанції і заправки для газових авто. Невикористаний метан спалюють у так званих «факелах».
Економічна доцільність видобутку газу на двох полігонах оцінюється щонайменше у 15 років. За цей час можна отримати близько 70 млн. м³ біогазу, що після очистки від домішок дасть від 35 до 50 млн. м³ метану. Загалом, біогазу на українських сміттєзвалищах та фермах вистачить, аби покрити 10% річної потреби країни в газі. Такі показники красномовно свідчать, що біогаз на українських звалищах видобувати можна і треба.
Як заощадити енергію та власні гроші. Поради на кожен день.
На основі питань, котрі отримує Енергетичний дорадчий центр, було підготовлено буклет з короткими поради про те, як у звичайному житті можна зменшити витрати енергії. Простими діями кожна людина здатна зменшити свій вплив на довкілля, скоротити споживання енергії та протидіяти змінам клімату на планеті.

 
Кожен з нас особисто повинен робити свій внесок у охорону природи! Природа  наш спільний дім, жити поза яким неможливо. Зміна наших щоденних дій, звичок щодо використання енергетичних ресурсів можуть зробити значний внесок у справу охорони природи. Саме цьому і присвячені ці корисні поради.
Посадіть дерева біля вашого будинку! Зелені насадження виконують важливу роль стабілізатора стану навколишнього середовища. Поглинаючи вуглекислий газ і виділяючи кисень вони зменшують негативний вплив забруднюючих речовин. Влітку, у звичайних умовах, дерево середньої величини за добу виділяє порцію кисню, достатню для дихання трьох чоловік. 1 га зелених насаджень за 1 год поглинає 8 л вуглекислого газу і виділяє в атмосферу кисень, достатній для підтримки життєдіяльності 30 чоловік. Дерева очищають від вуглекислого газу приземний шар повітря товщиною приблизно 45 м. Ліси слугують легенями планети! (Кисень з океану)
         Натомість, в опалому листі накопичуютьсяи отруйні речовини, шкода від спалювання котрих дуже величезна. При згорянні 1 тонни рослинних залишків у повітря вивільняється більше 9 кг мікрочасточок диму, які містять пил, окис азоту, вуглекислий газ, важкі метали й т.д. У тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що може викликати в людини ракові захворювання. Крім того, з димом у повітря вивільняються діоксини - одні з найбільш отруйних для людини речовин!
         Спалювання листя заборонено законодавством України. Ст. 77-1 Кодексу про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за самовільне спалювання листя у парках та скверах без дозволу органів державного контролю в сфері охорони навколишнього природного середовища або з порушенням такого дозволу. Така діяльність спричиняє накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів.
         Для притягнення винних осіб до відповідальності необхідним є складання протоколу про адміністративне правопорушення. Право складання протоколу мають посадові особи органів Міністерства екології й природних ресурсів, а також громадські інспектори з охорони природного середовища. Якщо спалювання ведеться працівниками житлово-комунальних управлінь, варто скаржитися на них вищим органам: у житлове управління, управління з благоустрою. Про підпали місцевими жителями варто повідомляти дільничному міліціонеру.
Слідкуйте за витратами тепла! Ви сплачуєте за опалення у квартирі надто багато? Так відбувається тому, що Ви платите за втрати тепла у теплотрасах, підвалах, котельнях і тд. Якщо котел встановлений у підвалі, то чи доцільно опалювати його приміщення? Перевірте теплоізоляцію опалювальної системи, чи оптимально теплоізольовані труби, резервуар з гарячою водою та сам котел. Лічильники дають змогу контролювати витрати тепла, частково регулювати споживання і фіксувати результати економного його використання. На опалення приміщень витрачається четверта частина палива, що споживається в країні, з них 80% - у житлових будинках. Незважаючи на це, тепла постійно і гостро не вистачає, особливо в останні роки, а втрати його при цьому складають понад 30%. Щоб платити лише за тепло, яке отримує Ваш будинок, слід встановити лічильник теплової енергії на Ваш під'їзд чи будинок. Рахунки стають відчутно меншими, оскільки плата проводиться за те, що Ви спожили.
Пам'ятайте, що підвищення температури у приміщенні на один градус збільшує суму оплати за теплову енергію на 6%. При завищеній кімнатній температурі зростає ризик простудних захворювань. Крім того, що це суттєво б'є по кишені, це ще й завдає додаткового негативного навантаження на довкілля через спалювання енергоносіїв. За даними лікарів, сон у прохолодному приміщенні більш корисний, а ніж у теплому. Якщо Ваша квартира обладнана індивідуальними лічильниками і регуляторами подачі тепла (термостатами), то Ви можете частково чи повністю відключати подачу тепла на ніч чи перед виходом на роботу.
Якщо Ви помітили, що батареї недостатньо чи нерівномірно прогріваються, то це може бути результат утворення повітряних пробок, що утворилися у неопалювальний період. Для цього потрібно відкрити клапан на батареї, підставивши якийсь посуд, і дочекатися доки не піде вода. Коли почне текти вода, завоздушення немає. Також не допускайте появи іржі на внутрішній поверхні труб, так як це призводить до ушкодження фільтрів. Намагайтеся не рідше одного разу на п'ять років проводити промивання, продування і очищення батарей та трубопроводів від накопичених бруду та іржі.
Регулюйте постійну температуру в квартирі. Через відчинені впродовж багатьох годин кватирки вікон Ви отримуєте не тільки свіже повітря, а й значно втрачаєте тепло. Краще провітрювати частіше, лише протягом 10-15 хвилин при широко відчиненому вікні. За цей час стіни приміщення не встигають охолонути. Чим холодніше на вулиці, тим коротшим має бути провітрювання, оскільки тоді циркуляція повітря відбувається значно швидше. Найбільш сприятливою температурою повітря у приміщенні визнано 18°С. Підтримуйте температуру в житлових кімнатах не вище 21°С, а в інших приміщеннях - не нижче 13-15°С, аби уникнути небезпеки підвищення вологості.
Встановіть захисний екран! Багато тепла втрачається через стіни за опалювальними радіаторами. Теплові витрати збільшуються на 3-4% від тепловіддачі приладів, якщо вони стоять у нішах. Аби зменшити ці втрати, між батареєю і стіною можна встановити своєрідний теплозахисний екран з алюмінієвої фольги або з алюмінієвим покриттям. Теплозахисний екран - це плита (наприклад, ДСП), на один бік якої кріпиться шар алюмінієвої фольги, який встановлюється між радіатором і стінкою таким чином, щоб відбиваюча поверхня була розвернута у бік радіатора. Даний екран дозволяє заощадити значно більше тепла, ніж алюмінієва фольга. Найекономнішим є екран, обидва боки якого вкриті фольгою, що не дозволяють дорогоцінному теплу тікати назовні, віддзеркалюючи та спрямовуючи його назад у кімнату. Витрати на опалення приміщення зменшуються на 4%, якщо Ви маєте індивідуальне опалення або лічильники тепла. Стіни, що виходять на вулицю, утеплюють звукоізолюючими шпалерами, килимами, поролоном чи гіпсокартоном. Витрачені кошти, а також час і зусилля окупляться вже протягом кількох тижнів після установки.
         На ніч закривайте штори! Мова йде про короткі штори, які не закривають простір навколо радіаторної батареї. Занадто довгі штори та меблі біля батарей помітно зменшують ефективність опалення; тому бажано, щоб простір біля радіаторів був вільним. Тепло від батарей має безперешкодно передаватися у кімнату, де вони встановлені.
         Через вікно втрачається велика кількість тепла, тому, закриваючи його на ніч короткими шторами, Ви частково запобігаєте таким втратам. Добре тримають тепло штори з цупкої тканини, які щільно прилягають до стін і вікон.
Щільно зачиняйте двері кімнат і квартири! Запорукою економії тепла є щільно зачинені двері кімнат, квартири, будинку чи під'їзду, особливо під час опалюваного сезону. Не дайте теплу так просто покинути Вашу оселю! Утепліть у будинку вікна, стіни та двері. Знайдіть та усуньте холодні протяги з дверей, щілин та інших місць.
         Приблизно четверта частина всього тепла, що надходить у наші квартири, втрачається через шпарини завдяки протягам. Заходи теплоізоляції можуть дати найбільший ефект. Цей задум зручніше всього реалізувати під час капітального ремонту квартири. Балконні та вхідні двері можна утеплити сучасними методами теплоізоляції або використати традиційні поролон, шкірозамінник чи щільну матерію. Термоізольовані вікна та двері зроблять Ваш будинок не лише теплішим, але й запобігатимуть утворенню конденсату. Сьогодні на ринку представлений широкий вибір ізоляційних матеріалів. Проте, якщо Ви сумніваєтеся у власній компетенції з цього питання, то краще порадитися зі спеціалістами, які допоможуть підібрати те, що найбільш імпонує саме Вашій квартирі.
Використовуйте природне сонячне освітлення! Пофарбуйте стіни та стелю у світлий колір для того, щоб у кімнаті було світліше. Ретельно омийте шибки, це сприятиме кращому природному освітленню. Чим ширше підвіконня, тим менше тепла виходить назовні через вікно. Тому, якщо Ви робите капітальний ремонт у Вашій квартирі, подумайте про можливість заміни підвіконь. Використовуйте жалюзі, оскільки вони теж допоможуть скоротити втрати тепла на 8-15%.
         Найоптимальнішими джерелами світла нині вважаються енергозберігаючі лампи, що складаються з електронного блока, цоколя та люмінесцентної лампи  через це їх часто називають просто люмінесцентними лампами. Їх світлова віддача у середньому в 5 разів більша, ніж у лампи розжарювання. Світловий потік люмінесцентної лампи 20 Вт приблизно дорівнює світловому потоку лампи розжарювання 100 Вт, тому використовуючи енергозберігаючі лампи, Ви зекономите до 75-80% електроенергії при забезпеченні такого ж рівня освітлення, у порівнянні зі звичайною лампою. Площа поверхні енергозберігаючих ламп більша, ніж площа поверхні спіралі розжарювання, тому м'яке та рівномірне поширення світла такої лампи зменшує негативний вплив на зір.
Енергозберігаючі лампи потрібно замінювати значно рідше, їх зручно використовувати в світильниках, розміщених у важкодоступних місцях, наприклад у кімнатах чи офісах з високою стелею. Термін експлуатації біля 12 тисяч годин (в залежності від виробника).
Люмінесцентні лампи наповнені парами ртуті, тому потрібно поводитися з ними обережно, щоб не розбити в оселі. Проблемою є й утилізація енергозберігаючих ламп, котрі є екологічно шкідливими. Викидати їх заборонено, а необхідно здавати до спеціального пункту утилізації. Пам'ятайте! При економії енергії, причому без будь-яких втрат, можна спокійно досягнути заощадження у розмірі 20-25 %. Найпростіший спосіб  виходячи з кімнати, не забувати вимкнути світло!
Дійте свідомо! Сьогодні питомий показник споживання газу в Україні, приблизно у 20 разів перевищує німецький і є найвищим у світі, що катастрофічно погіршує економічне становище країни. Раціональне використання газу  один з найефективніших виходів із даної ситуації. Саме під час приготування їжі, притримуючись нескладних правил і прийомів, можна зекономити найбільшу кількість енергії.
Не нагрівайте більший об'єм води, ніж потрібно. Цим Ви не тільки заощадите енергію, а й у варених овочах і фруктах залишиться більше вітамінів. Викиди вуглекислого газу зменшаться на 1 тонну на рік, якщо хоча б 15 родин наливатимуть стільки води, скільки потрібно. Готуйте їжу на мінімальній висоті полум'я, а доводьте до кипіння  на великому. Намагайтесь завжди закривати посуд кришкою: це прискорить приготування їжі, залишить кухню чистою та заощадить енергію. Якщо готувати, скажімо, холодець, на протязі 8 годин підряд без кришки, то це все одно що у відчинену кватирку періодично викидати по 10 копійок. Посуд, з викривленим дном чи нагаром, потребує на 6% більше енергії. При покупці нового посуду віддавайте перевагу каструлям та сковорідкам зі скляною кришкою та товстим масивним дном. Такий посуд швидко прогрівається та надовго зберігає тепло. Використовуйте спеціальні прилади для приготування їжі  тостер, кавоварку, електрогриль. Електрочайник сам по собі заощаджує енергію тим, що вимикається автоматично. Якщо ще й води у ньому налито без запасу  то він є чи не найекономнішим приладом у Вашому домі. Щодо пальника, то його слід запалювати, коли посуд стоїть на плиті і всі продукти готові для приготування. Вимикайте пальник навіть тоді, коли плануєте запалити його знову через декілька хвилин. Пам'ятайте! Накип збільшує витрати тепла.
         Однією з причин забруднення повітря та парникового ефекту на Землі є транспорт! Використовуйте громадський транспорт, оскільки він суттєво безпечніший для довкілля та набагато приємніший для Вашого гаманця. Коли це можливо, користуйтеся велосипедом або йдіть пішки замість використання машини. Так Ви зекономите і на паливі, і на паркуванні та технічному обслуговуванні зокрема.
Будьте обачні! Біля 40% тепла, що надходить в приміщення, втрачається взимку через вікна. Якщо шибка тріснула, то тимчасово можна зарадити безколірним лаком для нігтів чи скотчем. До 30% тепла можна заощадити завдяки герметизації щілин між стулкою та рамою вікна. Для ефективного і значного зменшення втрат тепла при будівництві та реконструкції будинків застосовують металопластикові вікна з вакуумованими склопакетами товщиною скла вікна 4 мм і більше. Склопакет  це герметичне з'єднання двох або більше листів скла в єдину конструкцію. В залежності від кількості камер розрізняють однокамерні (що мають два скла) та двокамерні (в три скла). Склопакети мають такий опір теплопередачі, як цегляна стіна товщиною 50 см та мають надвисокий ступінь теплоізоляції, що забезпечує надійний захист від протягів та скорочують втрати тепла до 50%. Слід зазначити, що кліматичні умови більшої частини України вимагають встановлення склопакетів у три скла.
Коли немає змоги замінити вікна на пластикові, то Ви можете просто та дешево утеплити їх, виконавши дрібний ремонт вікна та встановити спеціальну теплоізолюючу стрічку, котра вкладається у прорізані пази коробки чи рами вікна. При закриванні вікна стрічка затискається, заповнюючи при цьому шпарини між створкою та рамою. Після ущільнення вікон пропонованою теплоізоляцією, щілини практично зникають, у результаті чого вітер більше не впливає на температуру в приміщенні.
Ефективність використання даного методу збереження тепла у побуті запобігає неконтрольованому проходженню холодного повітря до кімнати і теплого з неї. Після проведення комплексної теплоізоляції вікон температура в приміщенні підвищується на 3-4°С. При правильному поводженні термін експлуатації стрічки сягає 20 років. Пам'ятайте! Належна теплоізоляція дозволить знизити вдвічі, а то й втричі витрати на опалення!
Класи енергозбереження. Сучасні моделі електрообладнання побутового призначення для виконання однакових функцій мають різні рівні споживання енергії - від класу А до G. Відповідно клас А - дуже економічні, В - менш економічні й т.д. Тобто, купуючи побутові електричні прилади слід звертати увагу на найбільш енергоефективні моделі маркування класу ,,А". Підвищення енергоефективності обладнання побутових приладів забезпечить зменшення оплати за використану енергію та шкідливих викидів в атмосферу зокрема. Для заощадження енергії не ставте холодильник біля газової плити чи опалювальних приладів, оскільки в такому випадку холодильник змушений включатися частіше, аби ефективно боротися з теплом. Ні в якому разі не кладіть гарячу їжу, не давши їй попередньо охолонути. Наведений лад у холодильнику чи морозильній камері запобігає неконтрольованому надходженню теплого і вогкого повітря через тривалі пошуки продуктів. Чим нижча температура у холодильнику, тим більше енергії потрібно для її підтримки. Температура +6-7°C в холодильнику і -18°C в морозильній камері, як правило, є цілком достатньою.
         З води у продуктах харчування і повітря в холодильних приладах утворюється іній. Чим товщий цей шар льоду, тим більше споживання енергії. Тому не допускайте наростання сніжної ,,шуби", та періодично розморожуйте холодильник. Очищуйте зовнішню сторону теплообмінника від павутиння, пилу. Щонайнижча температура теплообмінника, розміщеного на задній стороні холодильного прилада, тим ефективніше працює сам холодильник і тим рідше вмикається. Ви заощадите до 50 % електроенергії, якщо придбаєте модель холодильника з функцією саморозморожування.
         Вимикайте усі побутові прилади, коли Ви ними не користуєтеся! Не використовуйте функцію ,,Stand-by", а повністю вимикайте свою техніку, чим теж суттєво скоротите енерговитрати. Налаштуйте свій комп'ютер на економніший режим роботи та вимикайте монітор навіть коли відходите на декілька хвилин.
         Споживайте розумно! Скорочуйте кількість відходів: купуйте мінімум товарів в упаковці або обирайте товари в таких, які можна використовувати багато разів, наприклад, скляна тара. Переробка  це повторне використання значної частини твердих побутових відходів, які становлять цінну сировину. Будьте економними! Паперові відходи збирайте в окремий ящик і періодично здавайте макулатуру, використовуйте обидві сторони аркуша паперу. На вторинну переробку можна здавати: папір, поліетилен, петпляшки, склобій, ганчір'я, полімери (пластмаси), металеві баночки. Не купуйте такі тканини, як нейлон та поліестер, оскільки вони виробляються з нафтохімічних продуктів, і на це витрачаються великі об'єми енергії, води та синтетичних масел. Використовуйте багатозарядні акумулятори, оскільки лише батарейки та акумулятори, викинуті на смітник, це причина 36% забруднення ртуттю!
         Знайте! З однієї тонни бавовняного ганчір'я можна одержати 600 кг бавовни. З однієї тонни макулатури можна одержати 750 кг нового паперу і виготовити 25 тис. учнівських зошитів! 1 тонна макулатури  це 5 збережених дерев! Аби виростити дерево на зміну зрізаному, потрібно 25-30 років.
Не купуйте щоразу пластикові пакети, коли здійснюєте покупки. Користуйтеся багаторазовими бавовняними сумками чи повторно тими ж пакетами. Поліетилен виробляється з вичерпних природних нафтопродуктів. При спалюванні пластику у повітря виділяється діоксин, котрий руйнує імунну систему людини та спричиняє гормональні й ракові захворювання. І насамкінець, пакет можна використати для сміття. Знайте!  Пластикові пакети в природі біологічно не розкладаються!
Знайте! Якщо:
-              з крану крапає вода, то втрати складають 24 л на добу, тобто 720 літрів на місяць!
-              з крану тече вода струменем товщиною в сірник, то втрати становлять 144 л на добу, тобто 4320 літрів на місяць!
-              тече бак унітазу, то втрати складають до 2000 л на добу, відповідно 60000 літрів на місяць!
Гаряча вода коштує у десять разів дорожче, ніж холодна водопровідна. Аби зекономити воду, підтримуйте всю водорозбірну і регулюючу арматуру у робочому стані. Закривайте кран, коли вода Вам не потрібна, наприклад коли чистите зуби  наберіть води у стакан. Зазвичай на чистку зубів витрачається 3 хвилини, тому закривши кран, можна зберегти до 19 літрів води. Не мийте посуд під проточною водою, а набирайте у раковину, це дозволить витратити наполовину менше води. Миючись щодня під душем замість ванної, Ви зекономите до 400 літрів води за тиждень.  Використовуйте пральну машину при повному її завантаженні. Коли білизна не сильно забруднена, обирайте делікатний режим та більш низьку температуру прання. Не використовуйте повну потужність даремно.
А як ми миємо посуд? На жаль, найчастіше під струменем води і це дуже неекономно щодо води, енергії і миючого засобу. Доцільніше мити посуд в окремій ємності, а вже споліскувати під помірним струменем води
І ще: чи потрібен потужний струмінь води? Зовсім ні! Споліскувати під ним посуд незручно: розлітаються бризки і потім доводиться ще й прибирати на кухні. На сьогодні посудомийні машини не набули статусу першої необхідності у побуті, але варто зазначити, що саме з нею Ви економите приблизно 8-15 тис. л. теплої води на рік. Крім того, зекономити електроенергію допоможуть різні режими, розраховані, скажімо, не на повне завантаження машини чи для швидкого миття помірно забрудненого посуду. Якщо Ви навіть не маєте лічильника води, все ж слід знати, що економлячи воду, Ви відсуваєте час екологічної кризи!

  1. Типові запитання до уроку.
  1. Які способи збереження енергії ви знаєте?
  2. Чому питання енергозбереження є достатньо актуальним на сьогодні?

  1. Домашнє завдання.
  • Опитування по запитаннях до уроку.







Узагальнення і систематизація знань за рік.
 Розв'язування задач
27.05.2020
29.05.2020


  1. Актуалізація опорних знань.
Запитання 1. Дайте характеристику магнітного поля. Назвіть вмиди магнітів, наведіть приклади їхньої взаємодії та практичного застосування. Охарактеризуйте магнітне поле провідника та котушки зі струмом. Поясніть, у чому полягяє дія магнітного поля на провідник зі струмом.
Запитання 2. Поясніть суть понять “атом” і “атомне ядро”. Опишіть досліди Іоффе-Міллікена та Резерфорда. Охарактеризуйте ядерну модель атома. Розкрийте зміст поняття “йон”.
Запитання 3. Розкрийте суть поняття “радіоактивність”. Назвіть види радіоактивного випромінювання. Поясніть, у чому полягає йонізуюча дія радіоактивного випромінювання та який його вплив на живі організми. Наведіть приклади ядерних реакцій.

  1. Вчимося розв’язувати задачі.
Задача 65.1. №3.15.
Задача 65.2. №6.9.
Задача 65.3. №11.42.
Задача 65.4. №18.18.
Задача 65.5. №3.14.
Задача 65.6. №18.17.
Задача 65.7. №17.29.




Комментариев нет:

Отправить комментарий