Фізика 11 клас



пРОЧИТАТЬ ОБЯЗАТЕЛЬНО и очень внимательно

Порядок работы:
1. Внимательно читаете теоретическую часть урока, просматриваете видеофрагменты, иллюстрации которые помогут вам лучше понять новую тему.
2. Делаете конспект в рабочую тетрадь в который записываете термины, определения, формулы.
3. Отвечаете на "запитання для уроку" устно. Если они требуют письменного ответа, то даёте его в рабочую тетрадь.
4. После задач вы можете увидеть надпись (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі), которая даёт возможность просмотреть решение задачи кликнув на ее номер.
5. При выполнении д/з обязательно работаете с учебником, и выполняете в рабочей тетради задачи, фото которых отправляете мне на электронную почту. 
6. После некоторых тем есть тестовые задания которые обязательны к выполнению. Контрольные работы тоже обязательны для выполнения.
7. ПІСЛЯ ТЕСТІВ ТА ЗАВДАНЬ КОНТРОЛЬНИХ ТА САМОСТІЙНИХ РОБІТ ВИ МОЖЕТЕ ПОБАЧИТИ НАПИС "Заполните форму для ответа", ПЕРЕЙШОВШИ ЗА ЯКИМ ВИ МОЖЕТЕ ВПИСАТИ ВАРІАНТИ ВІДПОВІДЕЙ ТА ВІДРАЗУ ПОБАЧИТИ КІЛЬКІСТЬ НАБРАНИХ БАЛІВ. Фото тестов присылать не нужно.
8. ВАЖНО  При выполнении тестов, самостоятельных и контрольных работ в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильный.
9. Семестровое оценивание будет выставлятся на основе выполненных работ указанных выше. 
10. Отсутсвие вышеперечисленного будет караться неаттестацией.


РОЗВ’ЯЗКИ ДОМАШНІХ ЗАДАЧ, ПИСЬМОВИХ РОБІТ НАДСИЛАТИ НА ЕЛЕКТРОННУ СКРИНЬКУ MUHACHOV15081976@GMAIL.COM 


ВАЖНО  При выполнении тестов, самостоятельных и контрольных работ в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильный



Тема Оптична система ока людини. Вади зору.


16/03/2020


Міркуємо разом. Матінка – природа нагородила нас великим дарунком – оком, адже бачити світ – велике щастя. Зір дає людині можливість отримувати 90 % інформації. Великий вчений, мислитель, винахідник, митець Леонардо да Вінчі говорив наступне:
« Око є вікном людського тіла, через котре він споглядає на свою дорогу і насолоджується красою світу… Воно виміряло висоту та величину світил, воно відкрило стихії…, воно породило архітектуру, перспективу та божественний живопис. Воно рухає людей зі сходу на захід, воно винайшло мореплавство, відкрило вогонь і отримало те, що забирає у нього темряву.»
Захоплення перед відомим інструментом людського тіла – оком – продовжується і нині, адже орган зору людини - око - один із найдосконаліших і водночас найпростіших оптичних пристроїв.
interrogacao_verde.pngЯк влаштоване око?
interrogacao_verde.pngЧому деякі люди погано бачать і як скоригувати їхній зір?
interrogacao_verde.pngЯк з особливостями людського зору пов’язане виробництво мультиплікаційних фільмів?
Спробуємо відповісти на ці та інші запитання.
4.jpg Оптична система ока людини. Око людини — це природна оптична система. Око складається з кількох оптичних елементів, які разом призначені для створення зображення. Око має форму кулі діаметром приблизно 25 мм і зовні вкрите щільною непрозорою оболонкою — склерою. Передня частина склери переходить у прозору рогову оболонку — рогівку, що діє як збиральна лінза й забезпечує 75 % здатності ока заломлювати світло. Ізсередини склера вкрита судинною оболонкою, яка в передній частині ока переходить у райдужну оболонку — райдужку. У центрі райдужки є круглий отвір — зіниця. Зіниця звужується в разі збільшення освітленості й розширюється в разі її ослаблення.
 
Мал. Будова ока.
Здатність ока пристосовуватися до різної освітленості називають адаптацієюЛише кілька фотонів світла достатньо для роботи ока.
За зіницею розташований кришталик — збиральна лінза, яка завдяки скріпленим із нею м’язам може змінювати свою кривизну, а отже, оптичну силу. В утворенні зображення бере участь і склисте тіло — прозора драглиста маса, що заповнює простір між кришталиком і сітківкою.
Оптична сила ока складає порядку 70 дптр. Більше половини припадає на рогівку, 3-5 дптр мають разом рідина передньої камери і скловидне тіло, решта – кришталик.

P2175926.jpg   
images (3).jpgДемонстрація. Будова ока ( модель оптичної системи ока).
Світло, яке потрапляє в око, заломлюється в рогівці, кришталику та склистому тілі. У результаті на сітківці — світлочутливій поверхні очного дна — утворюється дійсне, зменшене, обернене зображення предмета.
Мал. Утворення зображення в оці.

P5196215.JPG P5196216.JPG P5196210.JPG 
images (3).jpgДемонстрація. Модель утворення зображення на сітківці ока (колба з водою закрита гумовою пробкою, збиральна лінза, свічка, сірники, штатив з муфтою та кільцем).
Якщо людина має гарний зір, вона бачить чіткими як далеко, так і близько розташовані предмети. Це відбувається тому, що в разі зміни відстані до предмета кришталик змінює кривизну, тобто змінює свою оптичну силу.
Здатність кришталика змінювати свою кривизну в разі зміни відстані до розглядуваного предмета називають акомодацією.
source.gifДослідження. За допомогою  флеш-анімації “Акомодація ока” виконайте спостереження за змінами кришталика ока при його акомодації.  
Якщо людина дивиться на віддалені предмети, в її око потрапляють майже паралельні промені. У цьому випадку око найбільш розслаблене. Чим ближче розташований предмет, тим сильніше напружується око (м’язи ока збільшують кривизну кришталика).
Найменшу відстань, на якій око бачить предмет практично не втомлюючись, називають відстанню найкращого зору.
Для людини з нормальним зором відстань найкращого зору дорівнює приблизно 25 см. Саме на цій відстані така людина тримає книжку.
Найменша кутова відстань між сусідніми об'єктами, яку може розрізнити зір, відповідає куту в 1/ (хвилину) дуги або ~0,0170.Для роздільного бачення двох точок необхідно, щоб між збудженими колбочками була мінімум одна не збуджена. Оскільки діаметр колбочок у місці найбільшої гостроти зору, у центральній ямці плями, дорівнює 3 мкм, то роздільне бачення можливе за умови, що зображення на сітківці не менше 5 мкм.
Легше розрізнити ті предмети, які видно під великим кутом зору, бо при збільшенні кута зору збільшується зображення на сітківці.
images (7).jpgВідео. Око. Вади зору. Окуляри. (Час показу 8:12 хв)
4.jpg Інерція зору. Якщо швидко переміщувати в темряві бенгальський вогонь, то спостерігач побачить світні фігури, утворені «вогняним контуром». Під час швидкого обертання каруселі її різнокольорові лампи, зливаючись, виглядають для спостерігача як кільця. Очі людини весь час кліпають, при цьому ми не помічаємо, що в певний інтервал часу предмет, на який ми дивимося, стає невидимим. Усі описані явища пояснюються інерцією зору. Річ у тім, що після того як зображення предмета зникає із сітківки ока (предмет прибирають, припиняють освітлювати, затуляють непрозорим екраном тощо), зоровий образ, викликаний цим предметом, зберігається протягом 0,1 с.
Інерцію зору використовують в анімаційному кіно. Картинки на екрані дуже швидко (24 рази на секунду) змінюють одна одну; під час їх зміни екран не освітлюється, але глядач цього не помічає, а просто бачить низку картинок, що чергуються. Так на екрані створюється ілюзія руху.
На інерції зору також базується застосування стробоскопа. Стробоскоп являє собою джерело світла, що випромінює світлові спалахи через малі рівні інтервали часу. Під час фотографування об’єктів, що освітлені стробоскопом, отримують стробоскопічні фотографії.
    
Рис. Стробоскоп та стробоскопічні фотографії.
4.jpg Вади зору та їх корекція.
images (7).jpgВідео. Модель оптичної системи ока (Час показу 2:39 хв)
Розмір H зображення предмета на сітківці визначається кутом зору φ - кутом із вершиною в оптичному центрі ока, утвореним променями, напрямленими на крайні точки предмета.

 
Зазвичай кут зору, під яким людина розглядає предмет, є досить малим ( φ < 0 1, рад). Для таких кутів, як вам відомо з математики: φ≈sinφ≈tgφ . Саме тому ми визначаємо кут зору як відношення катетів.
4.jpg Цікавинки про зір. Ви, мабуть, помічали, що, коли настають сутінки, яскраві кольори «тьмяніють» і світ стає «чорно-біло-сірим». Так що не випадково народилося прислів’я «уночі всі коти сірі»! Але як тільки зійде сонце, ранок знову радує нас яскравими барвами. Чому ж так відбувається? Річ у тім, що вже знайомі вам палички, які відрізняють темне від світлого, дуже чутливі до світла, а колбочки, що розрізняють колір, набагато менш чутливі. Тому за слабкого освітлення «працюють» переважно палички. Внаслідок цього ми й бачимо (у буквальному сенсі цього слова!) результат їхньої роботи — чорно-біло-сірий світ.
У сітківці ока людини є 3 види колбочок, максимум чутливості яких припадає на червону, зелену і синю ділянки видимого спектру, тобто відповідає трьом „основним“ кольорам. Криві їх спектральної чутливості частково перекриваються, що забезпечує розпізнавання тисяч кольорів і відтінків у спектральному діапазоні довжин світлових хвиль 400—700 нм. Дуже сильне світло подразнює всі 3 типи рецепторів і тому сприймається як випромінювання сліпучо-білого кольору.
Ісаак Ньютон свою здогадку про те, що ми бачимо навколишній світ через тиск світла на сітківку ока, перевірив наступним чином: вирізавши зі слонової кістки тонкий випуклий зонд, запустив його собі в око і натиснув ним на задню сторону очного яблука. Кольорові спалахи та круги , які виникли під час експеременту тільки підтвердили гіпотезу вченого.

  1. Запитання до уроку.
interrogacao_verde.pngЗапитання 59.1. Назвіть елементи оптичної системи ока людини.
Копия jjhhkjkjlkj.PNG
interrogacao_verde.pngЗапитання 59.2. За якої умови кришталик ока стає більш опуклим: коли око розглядає близький предмет чи далекий?
interrogacao_verde.pngЗапитання 59.3. На якій відстані від очей треба розмістити плоске дзеркало, щоб якнайкраще роздивитися своє обличчя без напруження очей? Який недолік зору має  людина, яка без напруження розглядає своє обличчя в дзеркалі на відстані 15 см?
interrogacao_verde.pngЗапитання 59.4. Яку ваду зору виправляють окуляри зі збиральними лінзами? розсіювальними лінзами?
interrogacao_verde.pngЗапитання 59.5. Кришталик людського ока може змінювати свою кривизну. Для чого це потрібно?
interrogacao_verde.pngЗапитання 59.6. На якому “екрані” створює зображення наше око? Яке це зображення?
interrogacao_verde.pngЗапитання 59.7. Як змінюються фокусна відстань і оптична сила кришталика ока, коли людина переводить очі зі сторінки книжки на хмари за вікном?
interrogacao_verde.pngЗапитання 59.8. Які лінзи (збиральні чи розсіювальні) використовують в окулярах, призначених для короткозорих людей? Відповідь обґрунтуйте.
interrogacao_verde.pngЗапитання 59.9. Який дефект зору (короткозорість чи далекозорість) у людини, що користується окулярами зі збиральними лінзами? Відповідь обґрунтуйте.
interrogacao_verde.pngЗапитання 59.10. Ви знайшли окуляри. Запропонуйте спосіб, за допомогою якого можна визначити, короткозорість чи далекозорість в їхнього власника.
interrogacao_verde.pngЗапитання 59.11. Короткозора людина опинилася на безлюдному острові. Чи зуміє вона розпалити вогнище, використовуючи лінзи окулярів як запалювальні скельця? Відповідь обґрунтуйте.
interrogacao_verde.pngЗапитання 59.12. У воді людина бачить розмиті контури навколишніх предметів. Чи означає це, що під водою око стає дуже короткозорим або дуже далекозорим? Відповідь обґрунтуйте.

  1. Домашнє завдання.

Задача 59.2. Скільки картинок потрібно намалювати художнику, щоб одержати мультиплікаційний фільм тривалістю 10 хв?
Задача 59.3. Лікар рекомендував Сергію носити окуляри з оптичною силою -1 дптр. Яку ваду зору він знайшов у Сергія? Яка фокусна відстань лінз прописаних окулярів?



Тема Розв’язування задач на оптичні системи




  1. Вчимося розв’язувати задачі.



images (4).jpgЗадача 61.2. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Далекозора людина, читаючи текст, користується окулярами, оптична сила яких +2дптр. На якій відстані вона, не напружуючи очей, читатиме текст без окулярів? (В. 50 см)

images (4).jpgЗадача 61.3.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)  Коли людина знімає окуляри, їй зручно читати, тримаючи книжку на відстані 40 см від очей. Яка оптична сила її окулярів? Відстань найкращого бачення для нормального ока становить 25 см. Відповідь запишіть у діоптріях.

images (4).jpgЗадача 61.4.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Хлопчик стоїть на відстані 17 м від будівлі заввишки 6 м. Яка висота зображення цієї будівлі на сітківці ока? Вважайте, що око є тонкою лінзою з фокусною відстанню 17 мм. (В. 6 мм)

  1. Запитання до уроку.

interrogacao_verde.pngЗапитання 61.1. Око крокодила акомодується не у разі зміни кривизни кришталика, а у разі його переміщення далі або ближче від сітківки. Куди рухається кришталик при наближенні крокодила до предмета?

interrogacao_verde.pngЗапитання 61.2. Чому із збільшенням зображення його освітленість зменшується?

interrogacao_verde.pngЗапитання 61.3. Який дефект зору “з’явиться” у риби, якщо її вийняти з води, - короткозорість чи далекозорість?

interrogacao_verde.pngЗапитання 61.4. Маленький предмет можна добре розглянути з малої (менше 10 см) відстані крізь маленький (діаметром від 0,5 мм до 1 мм) отвір у аркуші картону або чорного паперу. Який принцип дії такого простого оптичного приладу?

interrogacao_verde.pngЗапитання 61.5. Око крокодила акомодується не у разі зміни кривизни кришталика, а у разі його переміщення далі або ближче від сітківки. Куди рухається кришталик при наближенні крокодила до предмета?

interrogacao_verde.pngЗапитання 61.6. Чому із збільшенням зображення його освітленість зменшується?

interrogacao_verde.pngЗапитання 61.7. Як залежить розмір зображення предмета від відстані між предметом і отвором камери-обскура.

interrogacao_verde.pngЗапитання 61.8. Як впливає розмір отвору камери-обскура на якість одержуваного зображення?

interrogacao_verde.pngЗапитання 61.9. З трьох щільно складених лінз утворили плоскопаралельну пластинку. Оптичні сили першої та другої лінзи відповідно дорівнюють 2 дптр та -5 дптр. Яка оптична сила третьої лінзи?




  1. Домашнє завдання.

books.pngПідручник: § 28 - повторити.
Задача 61.7. Визначити фокусну відстань і оптичну силу окулярів, що виправляють недоліки далекозорого ока, для якого відстань найкращого зору 50 см.



Контрольна робота з теми:«Геометрична оптика» 


17/03/2020

При решении задач производить округления до сотых по правилам округления
ВАЖНО  При выполнении тестов, самостоятельных и контрольных работ в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильный

Для оценивания работы заполните форму

1. Відбивання світла від дуже гладеньких поверхонь називається:
а) Дзеркальним відбиванням;           б) Розсіяним відбиванням;
в) Світлове відбивання;                    г) Поверхневе відбивання.

2. Здатність кришталика змінювати свою кривизну в разі зміни відстані до розглядуваного предмета називають:
а) Адаптацією;         б )Акомодацією;          в) Інерцією;     г) Оптимізацією.

3. Зображення предмета в плоскому дзеркалі:
а) дійсне, реальне; б) уявне, реальне; в) зменшене уявне; г) збільшене уявне.

4. Зелене скло, через яке дивляться на Сонце…
а) відбиває всі промені, крім зеленого;        б) відбиває тільки зелені промені;
в) поглинає тільки зелені промені;  г) поглинає всі промені, крім зеленого.

5. Кут падіння променя на соняшникову олію 60°, а кут заломлення 36°. Знайти показник заломлення олії. (Розвязати задачу та відповідь занести до форми)

6. Знайдіть показник заломлення середовища, якщо світло в ньому поширюється зі швидкістю 240 000 000 м/с.(Розвязати задачу та відповідь занести до форми)

7. На поверхню деякої рідини із повітря падає промінь світла під кутом 30о до поверхні. Визначте кут відбивання світла . (Розвязати задачу та відповідь занести до форми)

8. Яка фокусна відстань збиральної лінзи з оптичною силою 5 дптр? (Розвязати задачу та відповідь занести до форми)


Тема Дисперсія світла. Спектроскоп.


19/03/2020


Дивовижний світ кольорів. Із людських органів чуття найбільше інформації про довкілля дає нам зір. Людина бачить електромагнітні хвилі у видимому діапазоні - так зване біле світло.
Сонце все освітлює одним і тим же світлом, але довкола нас світ різнокольоровий. Зелене листя дерев, золотавий відтінок стиглої пшениці, веселка над різнобарв’ям луків, неосяжна блакить літнього неба у погожу днину...
     
З давніх-давен людям була відома гра кольорів у гранованих алмазах і скляних призмах. На Сході, зокрема в Китаї, прикраси у вигляді таких призм, що давали райдужні відблиски, належали до найулюбленіших. А взимку різнокольоровими вогнями блищали крижинки.
     
Питання про різноманітну забарвленість тіл цікавило багатьох дослідників.  Деякі з них вважали, що колір - це властивість самого тіла. Існувала також думка про утворення різних кольорів як суміші світла й темряви. Але протягом тривалого часу в поясненні цього питання панувала невизначеність. Лише експериментальні дослідження Ньютона дозволили встановити зв’язок між чудовими барвами веселки та кольорами тіл.
У лютому 1672 року на засіданні королівського наукового товариства Ісаак Ньютон виступив із повідомленням на тему “Нова теорія світла і кольорів”. У цьому повідомленні він стверджував, що “найбільш дивовижна та чудова суміш кольорів - біле світло”.  Причиною є те, що природне світло складається з суміші кольорів.
   
4.jpgДосліди Ньютона. Дисперсія світла. Якщо пучок світла пропустити через тригранну призму, на екрані побачимо різнокольорову смужку - спектр. 
Галочка-зеленая.jpgСпектр - це кольорова картинка, яка складається з семи кольорів, розташованих у строго визначеному порядку.
 
Проходячи через призму, складові білого світла заломлюються по-різному.
    

Найбільше заломлюється фіолетове світло, найменше - червоне. Це виникає внаслідок того, що в даному середовищі світлові промені різних кольорів поширюються з різними швидкостями. Пучки світла, що мають меншу швидкість поширення, заломлюються більше.
Демонстрація. Заломлення світла на призмі.
Галочка-зеленая.jpgЯвище розкладання білого світла на кольори при його проходженні через межу поділу середовищ називають дисперсією.
У видимій частині спектра розрізняють сім основних кольорів: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Для кращого запам’ятовування порядку розташування кольорів у спектрі можна використати приказку:
Досліди Ньютона полягали у розкладанні білого світла у спектр за допомогою призми. Очевидно, що, якщо скласти всі кольори одержаного спектру, світло буде білим.
 0020-020-Spektr-Spektralnyj-krug.jpg 0020-020-Spektr-Spektralnyj-krug.jpg
Це легко перевірити за допомогою “диска Ньютона” (круг, на якому нанесено кольори спектру). Якщо обертати його з певною швидкістю, ми побачимо, що диск має білий колір.
images (3).jpgДемонстрація. Синтез кольорів за допомогою диска Ньютона.
4.jpgЧому ми бачимо світ кольоровим? Різнобарвність і краса навколишнього світу зумовлені відбиванням чи поглинанням світлових променів різних кольорів, що входять до складу білого світла.
Ви вже знаєте, що біле світло є складеним, тобто є сумішшю всіх кольорів веселки. Якщо вилучити з цього набору деякі кольори, то залишена частина спектра сприйматиметься оком як така, що має деякий колір.
Нехай біле (наприклад, сонячне) світло падає на предмет, що поглинає «червоні» промені, а всі інші — відбиває. Якого ж кольору буде світло, відбите від цього предмета?
У ньому не вистачатиме червоної частини спектра, і тому він сприйматиметься оком як зеленуватий.
Зеленого кольору листю рослин надає хлорофіл — хімічна сполука, що «відповідає» за фотосинтез (перетворення сонячної енергії в хімічну енергію органічних речовин).
Хлорофіл поглинає переважно червоні й сині промені. У результаті відбитий від листка рослини «залишок» сонячного спектра набуває зеленого забарвлення.
image126.jpg
А ось пелюстки червоної троянди, навпаки, дуже «охоче» відбивають саме «червоні» промені, а промені решти спектра поглинають. Саме тому троянда й червона!
Непрозорі тіла, що поглинають світлові промені всіх кольорів - є чорними, ті що відбивають промені всіх кольорів - є білими. Непрозорі тіла зафарбовуються у той колір, промені світла якого вони відбивають.
Дуже часто виникає питання: чому деякі тіла є прозорими? Чи поглинають вони світло, що падає на них? Звісно, поглинають, але в малій кількості і при цьому світло всіх кольорів  однаковою мірою. Таким чином, у світлі, що пройшло через прозорий предмет, не порушується кількісне співвідношення між різними кольорами.
Якщо прозоре тіло поглинає світло різних кольорів неоднаково, то воно має відповідне забарвлення. На цьому грунтується виготовлення світлофільтрів. Наприклад, червоний світлофільтр виготовляють зі скла, що не поглинає червоних променів світла, зелений світлофільтр - не поглинає зелених променів...
images (3).jpgДемонстрація. Спостереження кольорових предметів через світлофільтр.
На білому аркуші паперу написали слова жовтим, зеленим, синім та червоним кольором. Для експерименту взяли жовте та червоне скельця. Коли скельця поклали на зелені та сині літери, то крізь скло здавалося, що літери чорні. Якого кольору стануть жовті та червоні літери, якщо на них покласти відповідно жовте та червоне скельце? Відповідь обґрунтуйте.
Якщо із спектра диску Ньютона прибрати один із кольорів, то решта дадуть колір, що має назву доповняльного.  
Галочка-зеленая.jpgКольори світлових променів, які під час накладання утворюють біле світло, називають доповняльними.
Наше око не здатне відрізняти, чи окремий це колір, чи отриманий у результаті змішування. Чистий спектральний колір і доповняльний лежать на кольоровому крузі один навпроти іншого.
На малюнку показані спектральні кольорові пари, які при складанні дають білий колір.
  image129.jpg
Так, доповняльними один до одного є червоний і зелений кольори, жовтий і фіолетовий, а також синій і жовтогарячий. Знати доповняльні кольори важливо для художників і дизайнерів: завдяки використанню таких кольорів можна створити збалансовану, комфортну для ока комбінацію кольорів.
Особливе значення для кольорового зору має складання червоного, зеленого і синього кольорів. При їх складанні отримується біле світло. На цьому засновані кольорове кіно, кольорова фотографія, кольоровий друк, кольорове телебачення.
ru_ue19h4000akxru_001_front_black.jpg 
Нанесіть обережно на екран телевізора крапельку води: вона відіграватиме роль маленької, але досить сильної лінзи. Крізь цю лінзу ви ясно побачите, що будь-яке кольорове зображення складається зі світних точок усього трьох кольорів — червоних, зелених і синіх, тобто саме тих, до яких найчутливіші колбочки сітківки ока.
Наприклад, там, де на екрані білий колір, ці три точки матимуть приблизно однакову яскравість. А там, де на екрані видно жовтий колір, ви не побачите жовтих точок: ви побачите тільки червоні й зелені точки — що узгоджується з розказаним вище про те, як око розрізняє кольори.
Те, що для отримання кольорового зображення в телевізорі обрано саме ті кольори, до яких чутливі різні типи колбочок сітківки ока, не випадковий збіг, а результат успішної співпраці фізиків і біологів.
4.jpgОптичні явища в атмосфері. До оптичних явищ, зумовлених розсіюванням світла в атмосфері, належить веселка - кольорова смуга у вигляді дуги, що спостерігається на фоні дощових хмар або дощу, коли дощова хмара знаходиться попереду спостерігача, а сонце - позаду. Веселка знаходиться на відстані 1-2 км від спостерігача, її можна побачити на відстані 2-3 м на фоні водяних краплин фонтанів. Часто виникає побічна веселка, концентрична до першої, з оберненим розміщенням кольорів.
Першу ґрунтовну відповідь на питання “Як утворюється веселка?” дав французький учений Р. Декарт у 1637 році. Згідно з його вченням, веселка утворюється внаслідок заломлення сонячних променів на поверхні кулеподібної водяної краплі, їх відбивання від задньої поверхні краплі і повторного заломлення при виході з краплі.
  
Чи замислювалися ви над тим, чому в ясний сонячний день небо має блакитний колір? Це явище відіграє у природі значну роль і пов’язане з розсіюванням сонячного світла в атмосфері Землі. Не всі кольори, що утворюють біле світло, розсіюються однаково. Виявляється, що найкраще в чистому повітрі розсіюються блакитні промені. Саме тому небо має блакитний колір. За наявності в атмосфері крапель води та частинок пилу розсіювання всіх семи кольорів спектру відбувається рівномірніше, і колір неба стає менш блакитним, а саме - білястим.
Процес розсіювання світла полягає в тому, що напрямок поширення світлових променів стає відмінним від напрямку  поширення променів, що падають на це середовище.
Ви, мабуть звертали увагу на те, що під час заходу Сонце має золотисто-жовтуватий, а іноді червоний колір. Це відбувається внаслідок того, що під час заходу Сонце знаходиться біля горизонту. Відповідно промені світла проходять крізь атмосферу більший шлях порівняно з тим, коли Сонце знаходиться в зеніті (над головою).
Коли повітря атмосфери чисте,то колір Сонця під час його заходу здається нам золотисто-жовтим (тоді говорять, що наступного дня буде гарна погода).
Коли в атмосфері містяться частинки пилу, крапельки води (туман), то під час заходу Сонця найменше розсіюються червоні промені. І, тому, колір Сонця здається нам червоно-рожевим (тоді говорять, що наступного дня буде погана погода).
Така властивість червоних променів, найменше розсіюватися, використовується у випадках, коли потрібно попередити про небезпеку. Наприклад, червоний колір світлофора забороняє проїзд автомобілів і прохід пішоходів. Такий колір видно здалеку, навіть у тумані.
Забарвлюються в червоно-рожевий колір і хмари - таким є походження ранкової та вечірньої заграв.
Досить часто можна спостерігати красиве оптичне явище - гало. Гало виникають внаслідок заломлення та відбивання світла у кристаликах льоду перистих хмар. Найбільш поширена форма гало - це райдужні кільця навколо Сонця або Місяця. Досвідчений спостерігач може бачити гало до 200 разів на рік (в Україні гало можна спостерігати 70-120 разів на рік, але переважно у вигляді малопомітного явища). Яскраве і помітне гало з’являється 10-20 разів на рік. Поява гало часто свідчить про зміни в погоді - похолодання, прихід вологих атмосферних фронтів.
    tn4.jpg
Рідкісне атмосферне явище ще відоме як «вогняна веселка» виникає при ламанні горизонтальних сонячних променів сонця що сходить або заходить через горизонтально розташовані кристалики льоду хмар . У результаті виходить свого роду стіна, пофарбована в різні кольори веселки. Фото зроблено в небі Вашингтона в 2006 році.
До оптичних явищ належить також мерехтіння зірок. Воно зумовлене змінами густини атмосфери землі. Зміни густини атмосфери Землі викликають зміни її показника заломлення. Світлові промені, що поширюються від зірок до Землі, проходять крізь атмосферу. Оскільки зміни показника заломлення в атмосфері мають випадковий характер, то спостерігається мерехтіння зірок унаслідок випадкової зміни поширення світла.

3. Запитання до уроку.
interrogacao_verde.pngЗапитання 65.1. Яке явище називають дисперсією світла?
interrogacao_verde.pngЗапитання 65.2. Назви основні кольорові складові білого світла.
interrogacao_verde.pngЗапитання 65.3. Що таке спектр?
interrogacao_verde.pngЗапитання 65.4. Де у природі можна спостерігати розкладання білого світла на кольорові складові?
interrogacao_verde.pngЗапитання 65.5. З якими оптичними явищами пов’язане утворення веселки.
interrogacao_verde.pngЗапитання 65.6. До світла якого кольору — зеленого чи червоного — чутливість ока є вищою?
interrogacao_verde.pngЗапитання 65.7. Чому небо у ясний сонячний день здається блакитним?
interrogacao_verde.pngЗапитання 65.8. Чому диск вранішнього та вечірнього Сонця здається  червонуватим?
interrogacao_verde.pngЗапитання 65.9. У той час як туман здається білуватим, Сонце крізь туман видно у вигляді червоного диска. Поясніть це явище.
interrogacao_verde.pngЗапитання 65.10.  У 1883 р. на острові Кракатау сталося виверження вулкана, що зруйнувало острів і викинуло в атмосферу величезну кількість дрібного попелу. Поясніть, чому протягом декількох років після виверження на великих відстанях від острова спостерігалися інтенсивні червоні заграви?
interrogacao_verde.pngЗапитання 65.11. У романі Жуля Верна “Зелений промінь” героїня мандрувала з метою побачити останній промінь сонячного світла. Він не червоного кольору, як ми звикли часто бачити перед заходом Сонця, а зеленого. Як пояснити це явище? (Підказка: атмосфера Землі для нашого зору є величезною повітряною призмою, повернутою основою вниз).

4. Домашнє завдання.
books.pngПідручник: §13.
interrogacao_verde.png

5. Перевір себе.
тест к теме Дисперсія світла. Спектроскоп
ВАЖНО  При выполнении тестов, самостоятельных и контрольных работ в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильный
При решении задач производить округления до сотых по правилам округления

Для оценивания работы заполните форму

Запитання .1.Т. Яке світло зазнає найбільшого відхилення внаслідок проходження через скляну призму?
А. Червоне;
Б. Жовте;
В. Фіолетове;
Г. Зелене;
Д. Блакитне.
Запитання .2.Т. На рисунку схематично показано розкладання білого світла скляною призмою. Визначте можливі кольори показаних на рисунку ділянок спектра.
gfhfghgh.PNG
А. 1-жовтий, 2-червоний, 3-зелений;
Б. 1-червоний, 2-синій, 3-жовтий;
В. 1-червоний, 2-зелений, 3-фіолетовий;
Г. 1-фіолетовий, 2-жовтий, 3-червоний.
Запитання .3.Т. Укажіть правильне твердження. При переході світлового променя з води у скло
А. кут падіння більший за кут заломлення
Б. кут падіння менший за кут заломлення
В. кут падіння дорівнює куту заломлення
Г. для червоного світла кут падіння більший за кут заломлення, а для фіолетового світла - навпаки

6. Для допитливих.
images (6).jpgІнформаційна сторінка. Барви води. Зелений промінь. Чому вода у відкритому морі так часто буває синьою, ближче до узбережжя - блакитною, а біля берега - прозорою, і чому деякі ділянки моря забарвлені у зелений колір? Зелений промінь — рідкісне оптичне явище: спалах зеленого світла в момент зникнення сонячного диска за горизонтом (зазвичай морським) або появи його з-за обрію. Триває кілька секунд.
 images.jpg
Відео. Спектрометр із смартфона своїми руками.


Інтерференція світла.

30/03/2020


Інтерференція світла. Вперше явище інтерференції було незалежно виявлено Робертом Бойлем (1627—1691) і Робертом Гуком (1635—1703). Вони спостерігали виникнення різнобарвного забарвлення тонких плівок (інтерференційних смуг), подібних масляним або бензиновим плямам на поверхні води.
а) interfer_lak.jpg    б) images (4).jpg в) Цвета_побежалости.jpg
Мал. Інтерференція білого світла(а) в бензиновій  плямі на поверхні води, (б) в мильній плівці, в) в оксидній плівці.
a_34e61581.jpg У 1801 році Томас Юнг (1773-1829 рр..), ввівши «Принцип суперпозиції», першим пояснив явище інтерференції світла та ввів термін «інтерференція» (1803 р).
Освітимо поверхню двома пучками світла, які поширюються від одного джерела і накладаються один на одний.  Такі хвилі матимуть однакову частоту та сталу різницю фаз.
Хвилі називаються когерентними, якщо вони мають однакову частоту і в точках накладання – сталу різницю фаз.
Інтерференція хвиль — явище накладання двох або більше когерентних світлових хвиль в результаті чого в одних місцях спостерігається підсилення результуючої хвилі (інтерференційний максимум), а в інших місцях послаблення (інтерференційний мінімум).
image062.jpg image1592.jpg  stat1_interferention1.jpg
В 1802 році Т. Юнг виконав демонстраційний експеримент зі спостереження інтерференції світла, отримавши інтерференцію від двох щілинних джерел світла; пізніше цей дослід став класичним.
3-7-3.gif interferenciya_signala.gif
Мал. Інтерференція світла від двох щілинних джерел.
Умова інтерференційного максимуму (підсилення) коливань: , де 
Умова інтерференційного мінімуму (послаблення) коливань: , де 
Число  визначає порядок максимуму чи мінімуму в інтерференційній картині. Для білого світла  — порядок спектра.
Спостереження інтерференції світла.
 
Мал. а) Інтерференція світла в біпризмі Френеля; б) Інтерференція світла від двох щілин різного розміру.
Якщо тонку плівку однакової товщини освітлювати монохроматичним світлом, то при розгляданні під різними кутами зору її поверхня буде здаватися то темною, то забарвленою в той самий колір, що і колір світла, яке падає.
Монохроматичне світло - видиме електромагнітне проміння однієї певної й строго постійної частоти. Походження терміна пов'язане з тим, що зміна частоти світлових променів сприймається людиною як зміна їх кольору.
У природному світлі колір плівки буде змінюватися при зміні кута падіння світла на її поверхню.
  
Мал.  Інтерференція в тонкій плівці однакової товщини.
Якщо товщина плівки змінюється (клин), то у монохроматичному світлі на поверхні плівки утворяться темні і світлі смуги. У природному світлі інтерференційні максимуми будуть кольоровими.
 images (3).jpg images (7).jpg
Мал. Інтерференція на клину.
Візьмемо плоску скляну пластинку і покладемо на неї плоско-опуклу лінзу великого радіуса кривизни. Спрямуємо на лінзу широкий пучок світла. Навколо точки стикання лінзи і пластинки побачимо концентричні світлі і темні кільця.
а)   б)  5762397569_bde55508c1_z.jpgв) 
Мал. а) Утворення кілець Ньютона ; б) Кільця Ньютона в білому світлі; в) Кільця Ньютона при освітленні монохроматичним світлом різних довжин хвиль.
У фізиці їх називають кільцями Ньютона, на честь ученого, який вперше спостерігав і описав їх.
   
Мал. Кільця Ньютона.
Картина, що спостерігається, є проявом явища інтерференції в системі лінза—пластинка. Якщо пучок світла падає на плоску поверхню лінзи, то він частково проходить крізь неї, відбивається від нижньої поверхні лінзи та поверхні скляної пластинки. Внаслідок цього утворюються два когерентні пучки, які утворюють стійку інтерференційну картину. Якщо пучок широкий і охоплює всю плоску поверхню лінзи, то в ній спостерігатимуться темні і світлі концентричні кільця. Пригадавши умови утворення інтерференційної картини, можна дійти висновку, що темні смуги охоплюють усі точки простору між лінзою і пластинкою, в яких різниця ходу між відбитими пучками дорівнює непарній кількості півхвиль. Відповідно для світлих смуг різниця ходу відбитих пучків дорівнює парній кількості півхвиль.
Радіуси кілець Ньютона для хвиль різної довжини будуть різними. Це добре видно з фотографії кілець для зеленого і червоного світла. Знаючи радіус кривизни лінзи, за розмірами кілець Ньютона можна визначити довжину хвилі падаючого світла.
Кільця Ньютона спостерігатимугься і тоді, коли світло проходить крізь лінзу і пластинку. Проте в цьому разі темні і світлі кільця поміняються місцями.
  • Демонстрація. Спостереження інтерференції. (Кільця Ньютона, оксидна плівка, мильні бульбашки).
Ідею кілець Ньютона застосовують для високоточного контролю якості оброблюваних поверхонь. Для цього на контрольовану поверхню кладуть плоску пластинку, якість якої відома. Якщо пластинку освітлювати монохроматичним світлом, то в тих місцях, де поверхні не стикаються, з'являться інтерференційні смуги, форма яких відповідатиме формі нерівностей досліджуваної поверхні. Розміри цих нерівностей можна визначити з точністю до півдовжини хвилі використаного світла.
1_big.jpg

  1. Запитання до уроку.
interrogacao_verde.pngЗапитання 62.1. Яке світло називають монохроматичним?
interrogacao_verde.pngЗапитання 62.2. Що таке інтерференція світла?
interrogacao_verde.pngЗапитання 62.3. Які хвилі називають когерентними?
interrogacao_verde.pngЗапитання 62.4. Назвіть умови інтерференційних максимумів та мінімумів.
interrogacao_verde.pngЗапитання 62.5. Як утворюється інтерференційна картина в тонких плівках?
interrogacao_verde.pngЗапитання 62.6. Як утворюються кільця Ньютона?

  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник: §.


  1. Перевір себе.
Запитання .1.Т. Забарвлення мильної бульбашки переважно залежить від
А. кольору мила, розчиненого у воді.
Б. температури повітря, яким заповнена бульбашка.
В. товщини мильної плівки.
Г. діаметра мильної бульбашки.



Тема Розв'язування задач на дисперсію та інтерференцію світла.

31/03/2020

  1. Домашнє завдання.

books.pngПідручник: параграфи 57-60 - повторити.

images (9).jpgЗадача 67.6. Довжина світлової хвилі у воді (n=1,33) дорівнює 440 нм. Якою є довжина цієї хвилі у повітрі?

images (9).jpgЗадача 67.7. Знайдіть довжину світлової хвилі, якщо в дифракційному спектрі максимум 2 порядку спостерігається за умови, що оптична різниця ходу становить 1,15 мкм.











Тема Дифракція, поляризація та дисперсія світла.


02/04/2020


Дифракція світла. Дифракція була відкрита Франческо Грімальді в кінці XVII ст. Усі досліди, які підтверджують прямолінійність поширення світла, проводять з об'єктами, розміри яких великі порівняно з довжиною хвилі. Якщо пучок світла спрямувати крізь отвір діаметром у декілька сантиметрів, то на екрані спостерігатиметься чітка світла пляма. Розмістимо на шляху поширення світла великий порівняно з довжиною хвилі диск.
     
Мал. а) На малій відстані дифракція не помітна; б) На великій відстані помітні дифракційні ефекти.
За екраном утвориться чітка тінь. У міру поступового зменшення розмірів диска до декількох десятих часток міліметра помітимо зміну картини на екрані спостереження. Зображення диска стане дуже розмитим й істотно різнитиметься від його геометричної тіні. Світло проникатиме в геометричну тінь. За дифракції в центрі світлої плями від отвору може бути темна пляма, а на тіні від диска — світла.
У результаті проходження світла через щілину її краї стануть джерелами вторинних когерентних хвиль, які, поширюючись, потраплять у геометричну тінь. Оскільки дані хвилі когерентні, на екрані відобразиться інтерференційна картина.
Дифракція світла - явище огинання світловими хвилями перешкод та проникнення світла в область геометричної тіні.
1375360835.jpg
  • Демонстрація. Спостереження дифракції світла: дифракційна решітка.
Чітку дифракційну картину можна спостерігати також тоді, коли розміри отвору чи екрана порівняно великі, але екран спостереження розміщений дуже далеко. Дифракція властива всім без винятку хвильовим процесам. Якщо перед антеною випромінювача радіохвиль розмістити екран, то він не дасть чіткої тіні. Приймач, розміщений за екраном у його геометричній тіні, виявить електромагнітну хвилю.
а) 200px-Laser_Interference.JPG  б) 5.jpg
Мал. а) Дифракція світла від отвору; б) Дифракція світла від голки та щілин різних розмірів.
Явище дифракції світла наглядно підтверджує теорію корпускулярно-хвильової природи світла. Дифракція спостерігається і для звуку, і для свіла, і для будь-яких інших хвильових процесів. Спостерігати дифракцію світла важко, оскільки хвилі відхиляються від перешкод на помітні кути лише за умови, що розміри перешкод приблизно дорівнюють довжині хвилі світла, а вона дуже мала.
image361.jpg
Уперше, відкривши інтерференцію, Юнг виконав дослід з дифракції світла, за допомогою якого були вивчені довжини хвиль, що відповідають світловим променям різного кольору. Вивчення дифракції отримало своє завершення в працях Огюстена Френеля, який і побудував теорію дифракції, що в принципі дозволяє розраховувати дифракційну картину, яка виникає внаслідок огинання світлом будь-яких перешкод.
b5c50623c1668ec480cdfe12bae_html_m3c731775.png
 difr_bilogo_svitla.jpg
Мал. Дифракція білого світла.
Принцип Гюйгенса-Френеля. Причину дифракції можна пояснити на основі принципу Гюйгенса. Кожна точка хвильової поверхні є джерелом вторинної хвилі. Нове положення хвильової поверхні у дану мить є геометричною обвідною вторинних хвиль. Вторинні хвилі когерентні.
  
Виходячи з того, що чим більша кількість щілин, тим чіткішою є інтерференційна картина, на практиці використовують дифракційну решітку — послідовність однакових за шириною щілин, розташованих на однаковій відстані одна від одної.
Дифракційна решітка - оптичний прилад, що являє собою велику кількість щілин, розділених непрозорими проміжками.
Період решітки  - це відстань між сусідніми щілинами: , де  - ширина щілини,  - ширина непрозорого проміжку. , де   - довжина решітки,  - кількість щілин.
Умова дифракційного максимуму: добуток періоду решітки на синус кута відхилення променя дорівнює добутку довжини хвилі і цілого числа, яке характеризує порядок максимуму:
 ,
де  - порядок максимуму,  - кут між напрямом променів, що створюють даний максимум, і перпендикуляром до поверхні дифракційної решітки.
        Умова дифракційного мінімуму:
 .
Застосування дифракції: визначення хімічного складу речовини, встановлення швидкості обертання, хімічного складу й температури зірок в астрономії.
1234821254_0lik.ru_pearls.jpg
Мал. На основний колір перлини (колір перламутру), накладаються оптичні ефекти, викликані дифракцією і інтерференцією.
0163.jpg
Мал. Промені призахідного сонця під прямим кутом «натикаються» на крапельки води хмар. У результаті дифракції (огинання сонячними променями крапельок води) і інтерференції сонячних променів (розкладання сонячних променів на спектри), як в Photoshop, фігура хмари заливається градієнтною заливкою.

  1. Запитання до уроку.
Запитання 41.1. Що таке оптична анізотропія?
Запитання 41.2. Яке світло вважається поляризованим? Наведіть приклад природного поляризатора.
Запитання 41.3. Що таке дифракція світла? Які особливості спостереження дифракції світла?
Запитання 41.4. Сформулюйте принцип Гюйгенса-Френеля.
Запитання 41.5. Що таке дифракційна решітка?
Запитання 41.6.  Що таке період дифракційної решітки? Сформулюйте умову дифракційного максимуму.
Запитання 41.7. Де застосовують дифракцію?
Запитання 41.8.  Що таке дисперсія світла? Наведіть приклади дисперсії світла в природі.
Запитання 41.9. Знайдіть зайве слово. Відповідь обгрунтуйте.

  1. Домашнє завдання.
Підручник: параграфи 58-59.


  1. Перевір себе.
  2. тест к теме Дифракція, поляризація та дисперсія світла.
ВАЖНО  При выполнении тестов, самостоятельных и контрольных работ в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильный
При решении задач производить округления до сотых по правилам округления
Для оценивания работы заполните форму

Запитання 1.Т. Укажіть, яке з названих нижче явищ, характерних для електромагнітних хвиль, не є загальною властивістю хвиль будь-якої природи.
                А. Поляризація;
                Б. Заломлення;
                В. Дифракція;
                Г. Інтерференція.
        Запитання 2.Т. Укажіть параметри електромагнітної хвилі, які змінюються під час переходу хвилі з повітря в скло.
                А. швидкість та довжина;
                Б. частота та швидкість;
                В. довжина і частота;
                Г. амплітуда і частота.
        Запитання 3.Т. Явище дифракції світла відбувається…
                А. ...тільки на малих круглих отворах.
                Б. … тільки на великих отворах.
                В. ...тільки на вузьких щілинах.
                Г. ...на межі будь-яких отворів і екранів.
        Запитання 4.Т. Під час освітлення мильної плівки білим світлом спостерігаються різнокольорові смуги. Яке фізичне явище зумовлює появу цих смуг?
                А. Явище дифракції.
                Б. Явище інтерференції.
                В. Явище дисперсії.
                Г. Явище поляризації.
        Запитання 5.Т. Виберіть правильне твердження щодо світлових хвиль.
                А. світлові хвилі розповсюджуються тільки в речовині.
                Б. після відбивання швидкість світлових хвиль зменшується.
                В. при переході світлових хвиль з повітря у воду може спостерігатися повне відбивання.
                Г. при переході світлових хвиль зі скла в повітря частота хвиль не змінюється.
        Запитання 6.Т. Яке явище безпосередньо пов’язане з поперечністю світлових хвиль?
                А. дисперсія
                Б. інтерференція
                В. дифракція
                Г. поляризація




Розв'язування задач
на дифракцію світла.




  1. Вчимося розв’язувати задачі.



Задача 69.2. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)  Біле світло нормально падає на дифракційну гратку. При цьому спектри третього та четвертого порядків частково перетинаються. На яку довжину хвилі в спектрі третього порядку накладається хвиля з довжиною 420 нм спектра четвертого порядку? Вважайте, що  .

Задача 69.3.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Пучок паралельних променів світла падає перпендикулярно до поверхні дифракційної решітки. Період решітки d значно перевищує довжину хвилі λ. Паралельно площині решітки на відстані L від неї розташований екран. Визначте положення максимумів дифракційної картини (відстань від центрального максимуму до максимуму k-го порядку, де k — 1, 2, 3...) на екрані.

Задача 69.4. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)  На аркуші паперу накреслили 200 паралельних ліній завтовшки по 0,3 мм з проміжками між ними по 0,7 мм. Аркуш сфотографували та надрукували на прозорій плівці його зображення, зменшене в 50 разів. Визначте період отриманої дифракційної гратки.



  1. Домашнє завдання.

books.pngПідручник: параграфи 57-60 - повторити.

images (9).jpgЗадача 69.8. На дифракційну гратку з періодом 0,01 мм падає світло з довжиною хвилі 671 нм. Скільки інтерференційних смуг буде на екрані?





Тема Формула Планка. Квантові властивості світла

                          Розв'язування задач
на квантові властивості світла

06/04/2020


Квантові властивості світла.

Галочка-зеленая.jpgФотон - елементарна частинка, квант електромагнітного випромінювання.

Галочка-зеленая.jpgГіпотеза Планка: світло випромінюється атомами не безперервно, а окремими порціями енергії, які називають квантами світла. Енергія кванта прямо пропорційна частоті світла.

Галочка-зеленая.jpgГіпотеза Ейнштейнасвітло поглинається речовиною окремими квантами і випромінюється у вигляді потоку окремих частинок - фотонів.
electrons-light.png
Мал. Звичайна лампа розжарювання в 100 Вт випромінює в секунду до  фотонів. 


Галочка-зеленая.jpgІнтенсивність світла визначається кількістю фотонів, що падають за одиницю часу на одиницю площі поверхні. По суті інтенсивність світла  - це потужність джерела світла, що припадає на одиницю площі:(розмірність - Вт/м2), де - енергія фотона.

Властивості фотона:

  • Фотон електрично нейтральний.
  • Фотон у вакуумі рухається зі швидкістю світла: м/с.
  • Під час поглинання світла речовиною фотони повністю віддають свою енергію частинкам речовини. Енергія фотона дорівнює: , де ДжсеВс - стала Планка. (Якщо врахувати, що , тоді  , а ).
  • Релятивістська маса фотона дорівнює:. Маса спокою фотона дорівнює 0;
  • Фотон має імпульс та створює тиск на поверхні, які освітлюються.

З електромагнітної теорії світла Максвелла випливає, що електромагнітній хвилі крім енергії властивий ще й імпульс. Якщо пучок світла падає перпендикулярно до поверхні, то імпульс: . У разі падіння світлового променя на поверхню під кутом імпульс:   , де  - кут падіння променя на поверхню.

Світлові хвилі, що падають на будь-яке тіло, передаючи йому свій імпульс, мають чинити на нього й тиск. Відповідно до квантової теорії тиск світла зумовлений зміною імпульсів фотонів при їх взаємодії з поверхнею. У разі повного поглинання світла тілом світлові хвилі просто віддають йому свій імпульс (наприклад, при падінні на абсолютно чорні поверхні): . При повному відбиванні світла від тіла, як у випадку пружного удару кулі, світлові хвилі надають тілу подвійного імпульсу (наприклад, при взаємодії із дзеркальними поверхнями): .

Експериментально існування світлового тиску вперше встановив 1900 р. російський фізик П. М. Лебедев (1866—1912). Для вимірювання світлового тиску він спрямував інтенсивний світловий потік на легкі металеві пластинки, підвішені на тонкій нитці в балоні, з якого було викачано повітря. Пластинки лівого ряду підвісу були чорними, а пластинки правого — блискучими. Тому тиск світла на пластинки лівого ряду був меншим, ніж на пластинки правого ряду. Внаслідок цього під впливом падаючого світла підвіс повертався на певний кут, за значенням якого можна було визначити силу закручування і, отже, світловий тиск.

     

image785.jpg
20130703_170403_1-MOTION.gif

images (3).jpgДемонстрація. Дослід Лебедєва (радіометр Крукса, настільна лампа).


Теоретичне пояснення досліду П. М. Лебедєва з визначення тиску світла можна дістати також, виходячи з корпускулярних уявлень про природу світла.

Числове значення світлового тиску дуже мале. Так, тиск сонячного проміння, що падає перпендикулярно на чорну поверхню, становить близько 4,7 ∙ 10-6 Па. Нині за допомогою оптичних квантових генераторів можна дістати практично досить великі світлові тиски. Наприклад, вихідна потужність квантового генератора на рожевому рубіні за час короткого спалаху досягає 10 000 Вт у пучку з поперечним перерізом, меншим ніж 1 см2. Хоча спалах випромінювання і короткий, його потужність у тисячу разів більша за ту, яку можна дістати фокусуванням сонячного світла.
Відкриття світлового тиску доводило, що світловий потік має не тільки енергію, а й масу і, отже, становить нерозривну єдність матерії і руху.
Ще з часів Й. Кеплера за допомогою уявлень про світловий тиск пояснювали форми хвостів комет.
4.jpg Вимірювання тиску світла. Розглянемо дію електромагнітної (світлової) хвилі на поверхню тіла. Для спрощення вважатимемо, що світлові промені перпендикулярні до поверхні. Дія електричного поля хвилі виявляється у тому, що в тілі виникають струми, паралельні поверхні. Взаємодія цих струмів із магнітним полем світлової хвилі призведе до виникнення сили, що діє на поверхню тіла в напрямку руху фронту хвилі, тобто перпендикулярно до поверхні.
Для здійснення експерименту треба було врахувати та максимально послабити побічні ефекти. До таких ефектів насамперед належить радіометричний ефект і конвекційні потоки. Радіометричний ефект зумовлений рухом молекул. При освітленні пластинки нагріватимуться неоднаково. З того боку, де на пластинку падатиме світло, вона нагріватиметься більше, ніж з протилежного. Тому молекули, вдаряючись об освітлену поверхню, будуть відскакувати від неї з більшою енергією і надаватимуть їй більшого імпульсу, ніж молекули, що падають на протилежний, неосвітлений бік пластинки. Тому тиск буде більший з того боку, де пластинка тепліша, оскільки там і газ нагрітий сильніше (з освітленого боку). Цей ефект пропорційний товщині пластинки і для товстих пластинок значно більший за світловий тиск. П. М. Лебедев, застосовуючи пластинки різної товщини, виключив радіометричний ефект і дістав надійні результати.
Виходячи з таких міркувань, П. М. Лебедев отримав формулу для визначення світлового тиску: де  — густина енергії електромагнітного поля на дану поверхню;  — коефіцієнт відбивання. Значення коефіцієнта відбивання  змінюється від 1 - при повному (дзеркальному) відбиванні, до 0 - при повному поглинанні світла поверхнею.
У 1908 р. П. М. Лебедєв здійснив ще більш точні досліди і встановив та виміряв світловий тиск на гази. Ці досліди підтвердили справедливість гіпотези Ф. О. Бредихіна про утворення кометних хвостів внаслідок світлового тиску на частинки, що їх утворюють. Ці сили відштовхування зумовлені тиском на частинки з боку сонячних променів.
Значення дослідів П. М. Лебедєва дуже велике і не вичерпується просто підтвердженням електромагнітної теорії світла. В цих дослідах встановлено наявність механічного імпульсу світла, що є істотним для розв’язання питання про інертну масу світла та більш загальної проблеми пропорційності маси і енергії.
Результати дослідів П. М. Лебедєва спростували думку, яка панувала в XIX ст., про те, що світлу не властива маса, а це породжувало твердження про нематеріальність світла.

  1. Вчимося розв’язувати задачі.
images (5).jpg Задача 71.1.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) У якому з названих нижче діапазонів електромагнітних випромінювань енергія фотонів має найменше значення?
А. Рентгенівське випромінювання.
Б. Ультрафіолетове випромінювання.
В. Видиме світло.
Г. Інфрачервоне випромінювання.
Задача 45.3.Д. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Визначте швидкість (у км/с) руху електрона, за якої його імпульс дорівнює імпульсу фотона з довжиною хвилі 0,66 мкм. Уважайте, що стала Планка дорівнює Дж⋅ с, маса електрона —  кг. Відповідь округліть до десятих.
Задача 45.4.Д. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)  Червона межа фотоефекту для деякого металу, що є катодом фотоелемента, дорівнює λч. Виведіть формулу для обчислення запірної (затримуючої) напруги Uз, яку треба прикласти до фотоелемента, щоб затримати електрони, які вилітають з металу під час опромінення його світлом із довжиною хвилі λ(λ<λч)c — швидкість світла у вакуумі, h — стала Планка, e — заряд електрона.
Задача 45.6.Д. (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Визначте співвідношення між енергіями E1 і E2 фотонів, що їх випускають два джерела світла: перше — з довжиною хвилі 720 нм, друге — з довжиною хвилі 480 нм.

  1. Запитання до уроку.
interrogacao_verde.pngЗапитання 71.1. Які два вчення про природу світла існують у фізиці?
interrogacao_verde.pngЗапитання 71.2. У чому суть гіпотези Планка? Охарактеризуйте фотон як елементарну частинку.
interrogacao_verde.pngЗапитання 71.3. Чому енергія фотоелектронів визначається тільки частотою світла?
interrogacao_verde.pngЗапитання 71.4. Світло нормально падає на поверхню твердого тіла. Порівняйте тиск світла в трьох випадках: поверхня дзеркальна; поверхня чорна; поверхня біла. Відповідь обґрунтуйте.
interrogacao_verde.pngЗапитання 71.5. Як пов’язані температура тіла, довжина світлової хвилі та енергія, яку випромінює тіло?
interrogacao_verde.pngЗапитання 71.6. Якщо подивитися на зоряне небо, можна помітити, що зорі мають різні відтінки блакитного, жовтого, червоного тощо. Поверхні яких зір мають більшу температуру? Відповідь обгрунтуйте. (Скористайтесь графіком на рис. 33.1. підручника)
interrogacao_verde.pngЗапитання 71.7. Які властивості фотонів суперечать вашим уявленням про навколишній світ?

  1. Домашнє завдання.
books.png Підручник: §33 (ст.187-190).

Задача 45.9. Якою є енергія одного кванта електромагнітного випромінювання з частотою  Гц. (39,78∙10-20 Дж)
Задача 45.10. На поверхню металу падають фотони з енергією 3,5 еВ. Якою є максимальна кінетична енергія вибитих з поверхні електронів, якщо робота виходу електронів з металу дорівнює 1,5 еВ? (2 еВ)




Тема Фотоефект і його закони.

Розв'язування задач на фотоефект

07/04/2020


  1. Фотоефект і його закони.
4.jpg Фотоефект. Вперше прямий вплив світла на електрику виявив німецький фізик Генріх Герц під час дослідів з електроіскровими вібраторами. Герц встановив, що заряджений провідник, освітлений ультрафіолетовим промінням, швидко втрачає свій заряд, а електрична іскра виникає в іскровому проміжку при меншій різниці потенціалів. Помічене явище було описане Герцем в його статтях 1887–1888 років, але залишилося без пояснення, оскільки фізичну природу його він не знав. Не зуміли правильно пояснити дію світла на заряди і німецький фізик Гальвакс, італійський фізик Рігі. Англійський фізик Лодж, який, демонструючи в 1894 році досліди Герца в своїй знаменитій лекції «Творіння Герца», лише припустив хімічну природу явища. І це не дивно, оскільки електрон буде відкритий Джозефом Джоном Томсоном лише в 1897 році, а без згадки про електрон пояснити це явище неможливо.

скачанные файлы (2).jpg
clip_image026.png
Генріх Герц
(1857-1894 .р.р)
Мал. Схема досліду Герца
     
Галочка-зеленая.jpgФотоефект - явище виходу електронів з тіла  під дією електромагнітного випромінювання.  
Photoelectric_effect (1).png 

Флеш-анімація. Фотоефект.
Проте 26 лютого 1888 року російський учений Олександр Григорович Столєтов  здійснив дослід, що наочно продемонстрував зовнішній фотоефект і показав істинну природу та характер впливу світла на електрику. Перші досліди з світлом Столєтов проводив із звичним електроскопом. Освітлюючи електричною дугою Петрова цинкову пластину, заряджену негативно і сполучену з електрометром, він виявив, що заряд швидко зникав, тоді як позитивний заряд не знищувався. 
скачанные файлы.jpg   96127_html_m33d29658.gif
Безопоррымянный.png
images (3).jpgДемонстрація. Спостереження явища фотоефекту (свічка, сірники, електроскоп, мідна пластинка, демонстраційний столик).
images (7).jpgВідео. Фотоефект
Припустимо, що при опроміненні світлом з поверхні вилітають електрони. Якщо заряд пластинки позитивний, вирвані світлом електро­ни з одного боку притягує електричне поле пластини, з другого його виліт не зменшує, а збільшує позитивний заряд пластинки. Електрон повертається назад на пластинку. Тому заряд електроскопа не змінюється. У разі освітлення незарядженої пластинки остання втрачає електрони і заряджається позитивно. При освітлені негативної цинкової пластинки електрони вилітають і ще додатково відштовхуються електричним полем пластинки. Тому негативний заряд швидко зникає. Столєтов назвав відкритий ефект активно-електричним розрядом. Електронна природа фотоефекту була показана в 1899 році Дж. Дж. Томсоном і в 1900 році Ленардом.  
Розрізняють внутрішній і зовнішній фотоефект.
Галочка-зеленая.jpgВнутрішній фотоефект - фотоефект, при якому електрони, що перебували у зв’язаному стані, стають електронами провідності і залишиться всередині речовини;
Галочка-зеленая.jpgЗовнішній фотоефект, або фотоелектронна емісія - фотоефект, при якому електрони вилітають з тіла у вакуум або інше середовище.
Галочка-зеленая.jpgЕлектрони, вибиті з поверхні тіла внаслідок фотоефекту називають фотоелектронами.
Досліджуючи закономірності фотоефекту, дуже важливо з'ясувати, від чого залежить кількість вирваних з поверхні речовини електронів і їх швидкість.        
           Для постановки точних дослідів Столєтов створив експериментальний прилад, що став прообразом сучасних фотоелементів. Прилад складався з двох плоскопаралельних дисків, один з яких був сітчастий і пропускав світлове випромінювання. До дисків підводилася напруга від 0 до 250 В, причому до суцільного диска підключався негативний полюс батареї. При освітленні суцільного диска ультрафіолетовим світлом включений у коло чутливий гальванометр відзначав протікання струму, незважаючи на наявність повітря між дисками.
 Photo Electric Photons.gif
Продовжуючи досліди, Столєтов встановив залежність фотоструму від величини напруги батареї та інтенсивності світлового пучка.
68523_html_m794ddbb4.jpg  68523_html_m794ddbb4 (1).jpg
Якщо між електродами вакуумної трубки створити запірне електричне поле, то рух вирваних фотоелектронів припиняється при досягненні певної затримуючої (запірної) напруги .
4.jpg Три закони фотоефекту.
Галочка-зеленая.jpgІ закон фотоефекту. Кількість електронів, що вилітає з поверхні тіла під дією електромагнітного випромінювання, пропорційна його інтенсивності.
Галочка-зеленая.jpgІІ закон фотоефекту. Максимальна кінетична енергія фотоелектронів залежить від частоти світла, яким опромінюють пластину, і не залежить від його інтенсивності.
Галочка-зеленая.jpgІІІ закон фотоефекту. Для кожної речовини, залежно від її температури і стану поверхні існує мінімальна частота світла  (або максимальна довжина  ), за якої ще можливий зовнішній фотоефект. Оскільки це порогове значення завжди ближче до червоного світла, то йому дали назву червона межа фотоефекту.
Галочка-зеленая.jpgМінімальна частота  (або максимальна довжина хвилі ) випромінювання, яке ще викликає зовнішній фотоефект, називається червоною межею фотоефекту.
           Зрозуміло, що червона межа фотоефекту існує завдяки притягання електронів до ядра. Разом з тим, останній закон не можна пояснити на основі уявлення про світло як неперервні плавні коливання у вакуумі-ефірі: такі хвилі мали довго розгойдувати електрони до того моменту, коли швидкість останніх стала б достатньою для відриву від металу. Повне пояснення фотоефекту належить Альберту Ейнштейну, який використав ідею німецького фізика Макса Планка про те, що світло випромінюється і поширюється окремими порціями — квантами. Ейнштейн висловив припущення, що фотоефект відбувається внаслідок поглинання фотоном одного кванта, а інші кванти не можуть брати участь у цьому процесі. Тоді енергія одного кванта світла (фотона) витрачається на подолання бар'єру (виконання роботи виходу, відриву від матеріалу) і надання кінетичної енергії фотоелектрону.        
Робота виходу — найменша кількість енергії, яку необхідно надати електрону для того, щоб вивести його з твердого тіла у вакуум. Робота виходу є характеристикою речовини. Як і будь-яку іншу енергетичну характеристику роботу виходу можна вимірювати в джоулях, але це не практично. Зазвичай роботу виходу заведено вимірювати в електронвольтах: Дж. Робота виходу електронів, крім хімічної природи речовини, з якої виготовлено тіло, також залежить від стану його поверхні.
Безымсмсмсмянный.png
         Фотоефект може відбуватися лише за умови, що фотон матиме енергію більшу або рівну роботі виходу: .
          У випадку, коли енергія фотона, передана електрону внаслідок поглинання світла, більша за роботу виходу, електрон додатково набуває ще й кінетичної енергії: ф, де ф - енергія фотона, - робота виходу електрона з речовини (див. таблицю), - кінетична енергія електрона - рівняння Ейнштейна для фотоефекту.
      Робота Ейнштейна мала велике значення для розвитку ідей квантової механіки взагалі та квантової оптики зокрема. За пояснення законів фотоефекту А. Ейнштейн у 1921 році одержав Нобелівську премію.
4.jpg Застосування фотоефекту. Подальші роботи привели до створення першого у світі фотоелемента.
Галочка-зеленая.jpgФотоелемент - пристрій, що перетворює світлову енергію на електричну. 
Перший фотоелемент являв собою скляний балон з кварцовим вікном для пропускання ультрафіолетового проміння. Всередину балона поміщалися електроди, один з яких був чутливий до світла, газ відкачувався. Сучасні фотоелементи відрізняються від першого лише конструкцією електродів та їхньою структурою. Існують вакуумні та напівпровідникові фотоелементи.
i_649.jpg 
Мал. Семи включення електровакуумного (а) та напівпровідникового (б) фотоелементів.
Сучасне виробництво фотоелементів практично повністю засноване на кремнії. Близько 80% всіх модулів виробляється з використанням полі- або монокристалічного кремнію, а останні 20% використовують аморфний кремній.
p1010002_width_300.JPG    foto-element_shema.png
images (3).jpgДемонстрація. Фотоелемент селеновий (напівпровідниковий)
Фотоелементи застосовують для вимірювання освітленості, автоматичного вмикання і вимикання освітлення (фотореле), сортування деталей, сонячних батареях.
Промисловість виготовляє фотоелементи двох типів - вакуумні та напівпровідникові.
а)       б)
Мал. а) Вакуумні фотоелементи з зовнішнім фотоефектом; б) Напівпровідникові фотоелементи з внутрішнім фотоефектом.
Вакуумні фотоелементи із зовнішнім фотоефектом. Дно невеликої скляної колби з глибоким вакуумом покривають цезієм і приєднують до "-" батареї. У центрі колби знаходиться металеве кільце, яке з'єднують із затискачем "+" батареї. Внаслідок освітлення приладу світлом із цезію вириваються електрони і летять до металевого кільця. У результаті в центрі фотоелемента виникає струм.
images (1).jpg
Напівпровідникові фотоелементи з внутрішнім фотоефектом: фотоопори, фотодіоди, сонячні батареї та ін. Це напівпровідники із власною чи домішковою провідністю. У сонячних батареях створюють р-п - перехід, доступний для світла. Під час освітлення фотоелемента змінюється концентрація вільних носіїв зарядів, а з нею і струм. Якщо в сонячній батареї світло потрапить в п-р - перехід, то між р і n ділянками виникає напруга. Найбільш поширені - кристалічні фотоелементи — зазвичай вони мають синій колір з відблиском. Аморфні, або некристалічні — гладкі на вигляд і міняють колір залежно від точки зору. Монокристалічний кремній має якнайкращу ефективність (близько 14%), але він дорожчий, ніж полікристалічний, ефективність якого в середньому складає 11%. Аморфний кремній широко застосовується в невеликих приладах, таких як годинники і калькулятори, але його ефективність і довгострокова стабільність значно нижчі, тому він рідко застосовується в силових установках.
8743.jpg  images.jpg 

  1. Запитання до уроку.
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.1. У чому полягає явище фотоефекту ? Хто відкрив явище фотоефекту ?
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.2. Поясніть закони фотоефекту з погляду квантової теорії світла.
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.3. Зобразити вольт-амперну характеристику фотоефекту і пояснити її особливості.
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.4. Напишіть формулу Ейнштейна для фотоефекту і поясніть її фізичну суть.
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.5. Яка умова існування фотоефекту? У чому суть явища зовнішнього фотоефекту ? Що називають внутрішнім фотоефектом?
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.6. Що називають "червоною межею" фотоефекту ? Запишіть формулу для "червоної межі" фотоефекту.
interrogacao_verde.pngЗапитання 73.7. Яку максимальну кількість електронів при фотоефекті може вибити з поверхні один квант світла?

Вчимося розв’язувати задачі.
1,51)
Задача 46.5. Лазер щосекунди випускає 5⋅1015 фотонів. Довжина хвилі випромінювання дорівнює 450 нм. Визначте потужність випромінювання лазера. Стала Планка дорівнює 6,6⋅10−34 Джс, швидкість світла у вакуумі становить 3⋅108 м/с. Відповідь запишіть у міліватах.
Задача 46.6. Визначте роботу виходу електрона з деякого металу, якщо червоній границі фотоефекта для цього металу відповідає довжина хвилі електромагнітного випромінювання 600 нм. Стала Планка дорівнює 6,62⋅10–34 Дж⋅с, швидкість світла у вакуумі становить 3⋅108 м/с.
Задача 46.7. Робота виходу електронів з металу становить 4 еВ. Коли на поверхню металу падає світло з довжиною хвилі λ, затримуюча різниця потенціалів дорівнює 5 В. Обчисліть затримуючу різницю потенціалів після того, як довжину хвилі збільшили у 2 рази.
Задача 46.8. Дослідження навколоземного простору показали, що внаслідок фотоефекту під дією сонячних променів з металевої поверхні космічних апаратів вилітають фотоелектрони. Установлено, що з освітленої поверхні площею 1 м2 у середньому щосекунди вилітає стільки фотоелектронів, що виникає фотострум 2⋅10−5 А. Визначте кількість електронів, які щосекунди вилітають з освітленої поверхні площею 1 мм2. Уважайте, що елементарний заряд становить 1,6⋅10−19 Кл. Відповідь запишіть у мільйонах.



  1. Домашнє завдання.
books.png Підручник: §34.

Задача 46.9. Промінь світла переходить із води в скло з показником заломлення 1,7. Визначити кут падіння променя, якщо кут заломлення 280.
Задача 46.10. Визначити швидкість світла у воді, якщо показник заломлення води 1,331.

Підготуватися до тематичного оцінювання.


  1. Перевір себе

  2. Тестові запитання до теми Фотоефект і його закони.
  3. ВАЖНО  При выполнении тестов, самостоятельных и контрольных работ в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильный

  4. ЗАПОЛНИТЕ ФОРМУ ДЛЯ ОТВЕТА

  5. Запитання .1.Т. Як відомо, при опромінюванні світлом деяких матеріалів спостерігається явище фотоефекту. Правильно продовжте речення: при незмінному кольорі світла та збільшенні інтенсивності опромінювання матеріалу…
    А. може збільшитися сила фотоструму.
    Б. збільшиться максимальна кінетична енергія фотоелектронів.
    В. зменшиться максимальна кінетична енергія фотоелектронів.
    Г. може зменшитися сила фотоструму.
    Запитання .2.Т. Червоною межею фотоефекту для металу є синє світло. Назвіть колір світла, яке спричинить фотоефект для цього металу.
            А. Червоне.
            Б. Фіолетове.
            В. Жовте.
            Г. Зелене.
    Запитання .3.Т. За якої умови можливий фотоефект?
            А. Довжина хвилі падаючого світла більша за червону межу фотоефекту.
            Б. Частота хвилі падаючого світла менша від червоної межі фотоефекту.
            В. Частота хвилі більша або дорівнює червоній межі фотоефекту.
    Г. Фотоефект можливий за будь-яких умов.
    Запитання .4.Т. При опроміненні поверхні металу явище зовнішнього фотоефекту не спостерігається. Для того, щоб почався фотоефект, необхідно…
    А. збільшити довжину хвилі падаючого світла.
    Б. зменшити довжину хвилі падаючого світла.
    В. збільшити інтенсивність падаючого світла.
    Г. зменшити інтенсивність падаючого світла.
    Запитання .5.Т. Сонце може повністю забезпечити потреби людству у електроенергії. Уже сьогодні фотоелементи, які перетворюють сонячну енергію в електричну, використовують і в побуті, і в промисловості, і в космосі. Щоб ефективно їх використовувати, треба знати, коли фотоелементи виробляють більше електроенергії. Вибери дві відповіді.
    А. За низьких температур.
    Б. За сильного освітлення.
    В. За високих температур.
    Г. За слабкого освітлення.
    Д. За низького тиску.
    Запитання .6.Т. Максимальну довжину світлової хвилі, що падає на поверхню металу, при перевищенні якої не відбувається фотоефект, називають
    А. фіолетовою межею фотоефекту.
    Б. синьою межею фотоефекту.
    В. червоною межею фотоефекту.
    Г. зеленою межею фотоефекту.




source.gifВправа 73.1. Фотоефект і його закони.

source.gifВправа 73.2. Фотоефект і його закони.

source.gifВправа 73.3. Фотоефект і його закони.


  1. Для допитливих.
images (7).jpg Відео. Йонний вітер




Тема Електромагнітні хвилі в природі і техніці

10/04/2020

 Самостійно опрацювати Підручник: §34. Впр. 35 (1-3)
Відповісти на запитання

1. Назвіть відомі вам види електромагнітного випромінювання. 

2. Що спільного між усіма видами електромагнітного випромінювання? У чому їх відмінність? 

3. Як змінюються властивості електромагнітного випромінювання

зі збільшенням його частоти? 

4. Наведіть приклади застосування різних видів електромагнітного випромінювання.

 5. Як уникнути негативного впливу деяких видів електромагнітного випромінювання на здоров’я людини?







Тематичне оцінювання: "Хвильова і квантова оптика".


13/04/2020



ДЛЯ ВІДПОВІДЕЙ ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ НАТИСНУВШИ  
ЗАПОЛНИТЕ ФОРМУ ДЛЯ ОТВЕТА
ВАЖНО  При выполнении тестов, самостоятельных и контрольных работ в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильный



ЗАПИТАННЯ №1
Укажіть явище, під час якого проявляються хвильові властивості світла


А. проходження світла крізь дифракційну гратку


Б. випромінювання світла


В. поглинання світла атомом


Г. фотоефект
ЗАПИТАННЯ №2
Світло, що діє на поверхню металу, вириває з неї фотоелектрони. Вкажіть, що відбудеться, якщо інтенсивність світлового потоку збільшиться у 2 рази


А. кількість електронів, що виривається за одну секунду, збільшиться у 2 рази


Б. кількість електронів, що виривається за одну секунду, не зміниться


В. максимальна кінетична енергія фотоелектронів збільшиться у 2 рази


Г. максимальна кінетична енергія фотоелектронів збільшиться у 4 рази
ЗАПИТАННЯ №3
Яку максимальну кількість електронів може вибити з металу один фотон


А. один


Б. два


В. три


Г. чотири
ЗАПИТАННЯ №4
Якщо подивитись на компакт-диск, то при певному освітленні можна побачити на його поверхні веселкові смужки. Вкажіть, чим викликано таке явище:


А. заломленням


Б. поляризацією


В. дисперсією


Г. інтерференцією
ЗАПИТАННЯ №5
Визначте довжину хвилі світлового випромінювання, якщо імпульс фотона дорівнює 1,1·10-27 кг·м/с


А. 400 нм


Б. 500 нм


В. 600 нм


Г. 700 нм
ЗАПИТАННЯ №6
Установіть відповідність між оптичним явищем та умовами, за яких воно найкраще спостерігається
1
інтерференція світла
2
дзеркальне відбивання світла
3
дифракція світла
4
дисперсія світла
А
проходження світла через дуже вузьку щілину
Б
накладання двох когерентних світлових хвиль
В
проходження світла через матове скло
Г
проходження світла через призму зі спеціального скла
Д
падіння світла на поліровану поверхню металу
ЗАПИТАННЯ №7
У деяку точку простору приходять дві когерентні світлові хвилі з різницею ходу 1,2 мкм. Визначте, якою може бути довжина хвилі (із запропонованих варіантів), щоб у цій точці спостерігався інтерфераційний максимум.


А. 450 нм


Б. 525 нм


В. 600 нм


Г. 675 нм


Д. 720 нм
ДЛЯ ВІДПОВІДЕЙ ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ НАТИСНУВШИ  




ТЕМА Енергетичні рівні атома. Квантові постулати Н. Бора.
15.04.2020

Історія розвитку вчення про будову атома. Наприкінці ХІХ і на початку ХХ ст. у фізиці було отримано кілька визначних дослідних фактів, які привернули увагу вчених до мікросвіту. Це відкриття ренгенівського випромінювання (1895р., В. К. РентгенІ. Пулюй), радіоактивності (1896 р., А. Беккерель), електрона (1897 р., Дж.Дж. Томсон). Вони ставили під сумнів погляди давніх учених про неподільність атома, суперечили усталеним класичним уявленням про будову речовини, спонукали до поглиблення знань про явища, які відбуваються в мікросвіті. Так зародилася атомна фізика, яка  вивчає будову і властивості атома, елементарні процеси на атомному рівні.
У 1897 р. англійский фізик Дж.Дж. Томсон експериментально відкрив електрон як складову частинку атома і носія найменшого електричного заряду. Він припустив, що атом - це позитивно заряджена куля, всередині якої міститься негативно заряджені електрони. Рівномірність їх розподілу в об'ємі кулі та рівність позитивного і негативного зарядів зумовлюють електричну нейтральність атома. Проте така модель атома мала свої обмеження і не відповідала дослідним фактам, отриманим на той час фізиками.
image90.jpg  32648_html_553fc5dd.png
 Запропонувати реальну модель атома вдалося лише після дослідів Е. Резерфорда і формулювання Н. Бором квантових постулатів.
У 1911 р. англійський фізик Е. Резерфорд, досліджуючи разом зі своїми співробітниками проходження альфа-частинками тонких металевих пластинок, установив, що ці заряджені частинки певним чином розсіюються в речовині. Вузький пучок швидких альфа-частинок спрямовувався на тонку золоту чи платинову пластинку,  за якою розміщувався екран, здатний фіксувати їх попадання на екран спалахами. За допомогою спеціального оптичного пристрою можна було спостерігати і вимірювати кут відхилення альфа-частинок.
   завантаження (1).jpg  Безымянный.png  завантаження.jpg       
Мал. Прилад, за допомогою якого Резерфорд вивчав розсіювання альфа-частинок (1 - мікроскоп, 2 - екран, 3 - свинцевий контейнер з радіоактивним препаратом, 4 - мішень (дротинка), 5 - шланг до вакуумного насосу, 6 - корпус).
Більшість із них рухалася майже прямолінійно ( кут відхилення альфа-частинки становив 1-2 градуси). Проте незначна їх частина відхилялася на більші кути; були зафіксовані навіть такі альфа-частинки, які після розсіювання змінювали напрям руху на протилежний (альфа-частинки>90 градусів).
а) images.jpg      б) Rutherfordsches_Atommodell.png
Мал. а) Розсіювання альфа-частинок на золотій фользі; б) Планетарна модель атома Резерфорда.
Щоб пояснити одержані результати, Резерфорд припустив, що атом є складним утворенням, схожим на Сонячну систему: всередині його міститься позитивно заряджене ядро, навколо якого обертаються електрони. Його розрахунки показали, що в ядрі зосереджена практично вся маса атома, але його розміри набагато менші за самий атом. Вимірювання показали, що лінійні розміри атома становлять  м, а радіус його ядра дорівнює приблизно    м.
Таким чином, на підставі одержаних даних Е. Резерфорд запропонував ядерну модель атома, яка узгоджувалася з результатами його дослідів і пояснювала багато інших явищ пов'язаних із будовою атома.
4.jpg Квантові постулати Н. Бора. Е. Резерфорд із співробітниками після відкриття ядра зосередив увагу на його властивостях, не розв’язуючи проблему електронів. Він погодився з припущенням Х. Нагаоки, що в складних атомах всі електрони можуть рухатись навколо ядра по спільній орбіті.
 завантаження.jpg    atom_model_02.gif
Мал. Х. Нагаока та його бачення будови атома.
Датський фізик Нільс Бор перетворив ядерну модель атома на планетарну, розглядаючи рух електронів в атомах, складніших за атом Гідрогену, по багатьох кругових орбітах навколо ядра (подібно до руху планет навколо Сонця):
.
270px-Niels_Bohr.jpg kosmos_592.jpg
Мал. Нільс Бор та його бачення будови атома.
Моделі Нагаоки, і Бора мали принциповий недолік: якби атоми дійсно були такими, як у цих моделях, то не могли б бути стійкими, не могли б існувати. Адже заряджена частинка, яка рухається по колу (тобто має прискорення), згідно із законами електродинаміки повинна випромінювати, втрачаючи внаслідок цього енергію. Тож, траєкторією електрона була б спіраль, а не коло (електрон «давно упав би на ядро»). Першим виявив цей недолік Нагаока.
Постулати Бора:
  • В атомі існує набір стаціонарних (цілком певних радіусів для кожного атома) орбіт, по яких рух електронів не супроводжується зміною їх енергії. Випромінювання випускається або поглинається у вигляді світлового кванта енергії при переході електрона з одного стаціонарного стану в . інший.
  • При переході електрона із однієї орбіти на іншу його енергія змінюється стрибкоподібно.
Переходи електронів з ближніх орбіт на віддалені — результат поглинання фотонів (а), а при зворотних переходах (б) відбувається випускання фотона; для кожного з таких зворотних переходів. Величина світлового кванта дорівнює різниці енергій стаціонарних станів, між якими відбувається перехід електрона:
.
Для наочного ілюстрування станів атома використовують енергетичні діаграми, на яких рівні енергії позначають горизонтальними лініями
30242.jpgclip_image001_0001.png clip_image006_0001.png
Мал. Енергетичні рівні атома.
Хоча постулати Бора і не пояснили, чому електрони мають здатність до стаціонарного руху по кругових орбітах, все ж вони відіграли велику роль у подальшому розвитку теорії атома.
        Енергію атома Гідрогену у стаціонарному стані з номером  обчислюють за формулою , де  еВ - енергія іонізації атома Гідрогену з основного стану.

  1. Запитання до уроку.
Запитання 48.1. У чому полягає суть дослідів Резерфорда?
Запитання 48.2. Чому окремі альфа-частинки в дослідах Резерфорда відхилялися від прямолінійної траєкторії руху?
Запитання 48.3. Поверхня абсолютно чорного тіла освітлена випромінюванням з частотою . Яку мінімальну енергію може поглинути тіло?
Запитання 48.4. У чому полягає суперечність між планетарною моделлю атома за Резерфордом і законами класичної фізики?
Запитання 48.5. Чим визначається частота випромінювання атома за теорією Бора?
Запитання 48.6. У якому стані перебуває речовина, що має лінійчастий спектр випускання? Чому?

  1. Домашнє завдання.
books.png Підручник: параграфи.
 Усне опитування по запитаннях до уроку.





ТЕМА Основи спектрального аналізу та його застосування.
16.04.2020

Випромінювання та поглинання світла атомами. Електромагнітне випромінювання будь-якої природи може характеризуватися спектром коливань, на які можна розкласти його за довжиною хвилі або частотою. Залежно від характеру поширення електромагнітних хвиль оптичні спектри поділяють на спектри випромінювання, поглинання, розсіювання і відбивання.
Оптичні спектри випромінювання спостерігаються у джерел світла, які випускають фотони внаслідок збудження речовини під впливом зовнішнього чинника. Наприклад, розжарена вольфрамова нитка електричної лампи випромінює світло внаслідок її нагрівання при проходженні по ній електричного струму. Останні три види спектрів спостерігаються в разі проходження випромінювання крізь речовину, внаслідок чого відбувається його поглинання, розсіювання і відбивання залежно від властивостей і довжини хвилі  або її частоти .
Оптичні спектри поглинання, розсіювання і відбивання характеризують властивості речовини.
Оптичні спектри спостерігають візуально за допомогою спектральних приладів і фіксують, як правило, фотографічним способом або за допомогою фотоелементів.
Спектральний склад випромінювання у різних речовин досить різноманітний. Однак усі спектри поділяються на три типи: суцільний (неперервний); лінійчастий (атомний);  смугастий  (молекулярний).
  • Суцільний (неперервний) спектр утворюють розжарені (до кількох тисяч кельвінів) тверді й рідкі тіла та гази (за великого тиску). Суцільний спектр дають речовини у яких сили взаємодії між молекулами  є досить великим. Наприклад, суцільний спектр можна побачити, якщо направити спектроскоп на світло від розжареної нитки електричної лампи (tнитки ≈ 2300 °С), сяючу поверхню розплавленого металу, полум'я свічки. У цьому випадку світло випромінюється найдрібнішими розжареним твердими частинками (кожна з яких складається з величезної кількості взаємодіючих між собою атомів). Характер неперервного спектра та сам факт його існування визначаються не тільки властивостями окремих випромінюючих атомів, а й взаємодією атомів один з одним.
30241.jpg
Мал. Суцільний спектр випромінювання розжареного вольфраму.

P5186207.JPG    bscap000214.jpg
images (3).jpgДемонстрація. Спостереження суцільного спектру випромінювання розжареного вольфраму  (прилад для визначення довжини світлової хвилі, лампа з вольфрамовою ниткою розжарювання)
Суцільні спектри однакові для різних речовин, і тому їх не можна використовувати для визначення складу речовини.
Суцільний оптичний спектр спостерігається за умови термодинамічної рівноваги речовини і випромінювання за даної температури.
Проте в реальних умовах досягти такого стану практично неможливо, тому найчастіше одночасно спостерігають різні види спектрів. Так, за звичайних умов сонячне світло бачать у спектроскопі у вигляді суцільного спектра з темними лініями поглинання.
Механізм утворення суцільних оптичних спектрів пояснює класична електродинаміка. За її тлумаченням поглинуте електромагнітне випромінювання збуджує в речовині хвилі, частота яких відповідає частоті падаючого світла. За класичною теорією монохроматичне світло збуджуватиме хвилі певної частоти, а природне світло утворюватиме суцільний спектр випромінювання.
  • Лінійчастий (атомний) спектр - збуджені атоми розріджених газів або пари випускають світло, розкладання якого дає лінійчастий спектр, який складається з окремих кольорових ліній.
        Спостерігати лінійчастий спектр випромінювання зручно за допомогою шкільного високовольтного генератора “Спектр-1”, в який по черзі ставлять спектральні трубки з різними газами.

P3056127.JPG
images (3).jpgДемонстрація: “Спостереження лінійчастих спектрів випромінювання спектральних трубок” (генератор високовольтний шкільний “Спектр-1”, набір спектральних трубок (Гідроген, Гелій, Неон, Натрій), спектроскоп двотрубний)
757px-Emission_spectrum-H.svg.png
Мал. Лінійчастий спектр випромінювання Гідрогену.
В наступному досліді спостерігатимемо лінійчастий спектр випромінювання натрію. Для цього змочимо шматочок вати у розчині кухонної солі. Покладемо її в ложку для спалювання речовини і розмістимо над спиртівкою. Через спектроскоп спостерігатимемо за спектром випромінювання натрію. Під дією високої температури молекули NaCl розпадаються на атоми натрію і хлору. Атоми хлору випромінюють при більш високій температурі, тому в даному досліді ліній випромінювання хлору не видно.

P3056126.JPG
images (3).jpgДемонстрація. Спостереження лінійчастого спектру випромінювання Na (спектроскоп прямого зору, штатив з муфтою та лапкою (2), спиртівка, кухонна сіль нейодована, ложка для спалювання речовини)
51.jpg
Мал. Лінійчатий спектр випромінювання Na.
Кожний хімічний елемент має характерний для нього лінійчастий спектр. Атоми таких речовин не взаємодіють один з одним і випромінюють світло тільки певних довжин хвиль. Ізольовані атоми даного хімічного елемента випромінюють хвилі строго визначених довжин. Це дозволяє за спектральними лініями робити висновок про хімічний склад джерела світла.
757px-Emission_spectrum-Fe.svg.png
Мал. Атомний спектр заліза
Лінійчасті спектри поглинання - неперервні спектри, які перетинаються темними лініями чи полосами в результаті проходження білого світла через менш гарячі пари або гази. Для кожного хімічного елемента його лінійчастий спектр випромінювання і його спектр поглинання мають оберненість: темні лінії поглинання в точності відповідають кольоровим лініям випромінювання.
30241.jpg
Мал. Лінійчастий спектр поглинання.
Лінійчастий спектр поглинання можна отримати, наприклад, якщо пропустити світло від лампи розжарювання через посудину з парами натрію, температура яких нижче температури нитки лампи розжарювання. У цьому випадку в суцільному спектрі світла від лампи з'явиться вузька чорна лінія якраз у тому місці, де розташовується жовта лінія в спектрі флуоресценції натрію. Це і буде лінійчатий спектр поглинання натрію. Іншими словами, лінії поглинання атомів натрію точно відповідають його лініям випромінювання.
  • Смугастий (молекулярний) спектр.  
Спектр молекули складається з великої кількості окремих ліній, які зливаються в смуги, чіткі з одного краю та розмиті з іншого. На відміну від лінійчастих спектрів смугасті спектри утворюються не атомами, а молекулами, не зв'язаними або слабко зв'язаними одна з одною. Серії дуже близьких ліній групуються на окремих ділянках спектра та заповнюють цілі смуги.

P5186209.JPG   images.jpg
images (3).jpgДемонстрація. Спостереження смугастого спектру випромінювання люмінофору (прилад для визначення довжини світлової хвилі, люмінесцентна лампа)
30241.jpg
Мал. Смугастий спектр випромінювання люмінофору.
Класична фізика виявилася безпорадною у поясненні лінійчастих і смугастих спектрів випромінювання і поглинання світла атомами і молекулами. Їхню природу можна зрозуміти лише на основі квантових постулатів Бора та інтерпретації квантових переходів між рівнями енергії в атомах і молекулах.
4.jpg Спектральний аналіз та його застосування. Вивчення атомних і молекулярних спектрів випромінювання і поглинання покладено в основу спеціального методу дослідження складу і будови речовини — спектрального аналізу. Він грунтується на кількісних і якісних методах дослідження спектрів електромагнітного випромінювання речовин, які спостерігають за допомогою спеціальних приладів — спектрографів і спектрометрів.
Принцип дії цих приладів ґрунтується на їх здатності виокремлювати в просторі і часі з усього світлового потоку певні ділянки випромінювання. їх можна фіксувати фотографічним способом, або вимірювати різні їхні характеристики — зміну світлового потоку, довжину хвилі спектральної лінії тощо.
Метод визначення в тілах якісного складу і кількісного вмісту речовини за її спектром називають спектральним аналізом.
Головним елементом спектрометрів є селективний пристрій Ф (дисперсійна призма, дифракційна гратка, інтерферометр   тощо), за допомогою якого вдається виділити частину спектра в певному інтервалі довжин хвиль.
30243.jpg
Мал. Схема спектометра.
Для вивчення спектрів поглинання світловий потік від джерела Д спрямовують на досліджуваний об'єкт О, після проходження крізь який він потрапляє на селективний пристрій Ф. Відокремлена певним способом частина спектра фіксується пристроями відображення Я (сканувальні екрани, фотоелементи, фотоплівки тощо). Далі характеристики випромінювання порівнюються з одержаним спектром і залежно від обраного методу спектроскопії на підставі їх аналізу роблять висновки щодо досліджуваних спектрів поглинання.
За допомогою атомного спектрального аналізу визначають елементний склад зразка, зіставляючи його спектр зі спектральними лініями хімічних елементів, що наводяться у спеціальних таблицях і атласах. Для одержання спектра випромінювання досліджувану речовину потрібно перевести в газоподібний стан і активізувати, тобто перевести її атоми у збуджений стан.
Найпростіше це можна зробити за допомогою нагрівання досліджуваного зразка, наприклад помістити його в полум'я.
Якщо досліджувана речовина перебуває в газоподібному стані, для одержання її лінійчастого спектра використовують іскровий розряд: за високої напруги на електродах у газовому середовищі виникає електричний розряд, у стовпі якого атоми досліджуваної речовини активізуються. Для спектрального аналізу твердих тіл часто застосовують дуговий розряд: досліджуваний зразок у плазмі дуги перетворюється на пару з високою температурою.
Кожен хімічний елемент має власний набір спектральних ліній, притаманний лише йому одному.
Для одержання спектра випромінювання атоми речовини слід перевести у збуджений стан, наприклад нагріти тіло до високої температури.
За високих температур атоми переходять у збуджений стан Е2, E3, Е4, Е5, в якому можуть перебувати недовго.
30245.jpg
Мал. Енергетична діаграма утворення лінійчастого спектра.
З часом вони  повертаються  у свій  основний,  стабільний стан E1, випромінюючи при цьому світловий квант певної частини:
.
Кожний хімічний елемент має свій, властивий лише йому набір спектральних ліній — атомний спектр. За лініями атомного спектра речовини за допомогою спеціальних таблиць, в яких наведено серії довжин хвиль спектрів випромінювання різних речовин, визначають хімічний склад зразка.
В основу молекулярного спектрального аналізу покладено порівняння виміряного спектра зразка зі спектрами окремих речовин. Молекулярні спектри подібні до атомних — вони також лінійчасті, проте мають свої особливості — спектральних ліній більше, тому вони утворюють доволі широкі смуги. Це пояснюють тим, що внаслідок взаємодії атомів, які складають молекулу, енергетичні рівні атомів розщеплюються, адже їх енергія зумовлена двома чинника¬ми — власними коливаннями атомів у молекулі та іншими її рухами.
Лінійчастий атомний і смугастий молекулярний спектри відтворюють можливі електронні переходи з одного енергетичного рівня на інші.
У гірничодобувній промисловості за допомогою спектрального аналізу визначають хімічний склад зразків корисних копалин.
Спектр молекули є її однозначною характеристикою, за якою ідентифікують речовини. Кількісний вміст речовини визначається за інтенсивністю випромінювання смугастого спектра. Зокрема, застосування сучасних фотоелектричних приладів сумісно з обчислювальною технікою дає змогу визначати склад речовин за досить малих їх мас — до 1 мкг і менше.
Спектральний аналіз відрізняється від хімічного аналізу своєю простотою, високою чутливістю (наприклад, з його допомогою можна виявити наявність хімічного елемента, маса якого в даному зразку не перевищує 10-10 м), а також можливістю визначати хімічний склад віддалених тіл, наприклад зірок.
Він використовується для контролю складу речовини в металургії (контролюють вміст домішок у сплавах, щоб отримувати матеріали із заданими властивостями), машинобудуванні та атомної індустрії. Цей метод застосовується також у геології, археології, криміналістики та багатьох інших сферах діяльності. В астрономії методом спектрального аналізу визначають хімічний склад атмосфер планет і зірок, температуру зірок і магнітну індукцію їх полів. По зсуву спектральних ліній в спектрах галактик була визначена їх швидкість, і на підставі цього зроблено висновок про розширення нашого Всесвіту.

  1. Запитання до уроку.
Запитання 48.1. У чому полягає суть дослідів Резерфорда?
Запитання 48.2. Чому окремі альфа-частинки в дослідах Резерфорда відхилялися від прямолінійної траєкторії руху?
Запитання 48.3. Поверхня абсолютно чорного тіла освітлена випромінюванням з частотою . Яку мінімальну енергію може поглинути тіло?
Запитання 48.4. У чому полягає суперечність між планетарною моделлю атома за Резерфордом і законами класичної фізики?
Запитання 48.5. Чим визначається частота випромінювання атома за теорією Бора?
Запитання 48.6. У якому стані перебуває речовина, що має лінійчастий спектр випускання? Чому?

  1. Домашнє завдання.
books.png Підручник: параграфи.
interrogacao_verde.png 


  1. Перевір себе.

скачанные файлы (1).jpgТестові запитання Квантові постулати Н. Бора.






Запитання 1.Т. Планетарну модель атома запропонував:

        А. Максвелл;

        Б. Томсон;
        В. Бор;
        Г. Резерфорд.
Запитання 2.Т. Під час досліду з розсіювання альфа-частинок було встановлено, що…
        А. речовина складається з атомів;
        Б. до складу атома входять електрони;
        В. позитивний заряд і маса атома зосереджені в невеликій області у центрі атома;
        Г. атом неподільний.
Запитання 3.Т. Як змінюються розміри атома при переході з основного у збуджений стан?
        А. Збільшуються.
        Б. Не змінюються.
        В. Зменшуються.
        Г. Спочатку зменшуються, а потім збільшуються.


Запитання 4.Т. В якій суміші газів (спектри 2, 3, 4) міститься водень (спектр 1)?
 2a4Y0QOImSoMLl7esyx6c2tieZgwSW3phVBZ7XiEY7YMr_TPNuqo_9_ynGZvOaQiWatyip_QGaf2HJcOT1hyQdoUc09dly5qORZCkAL04e3J8F_s-fdZkLTaecrV8NX9IvnzWs8.jpg


Запитання 5.Т. А
1_os-fizika-2016-20.png

Запитання 6.Т. Вкажіть, коли атом може випромінювати світло (згідно з теорією Бора):
А. під час руху електронів у атомі по будь-якій орбіті;
Б. при переході атома зі стану з більшою енергією в стан з меншою енергією;
В. при переході атома на більш високий енергетичний рівень;
Г. при будь-якому прискореному русі електронів.


  1. Для допитливих.
777fff334c9b.pngТворче завдання. Спектр. На відео відтворено зміни у спектрі одного із астрономічних об'єктів. Для якого об'єкта характерні такі зміни та чому вони відбуваються? 
images (7).jpg Відео. Спектр



ТЕМА Розв'язування задач на квантові постулати Н. Бора.

20.04.2020
  1. Вчимося розв’язувати задачі.
Задача 49.1.С. В якій суміші газів (спектри 2, 3, 4) міститься водень (спектр 1)?
 1_html_m9ca87db.jpg 
Задача 49.2.Д.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)  Атом Гідрогену при переході зі стаціонарного стану з енергією -0,85 еВ у стан з енергією -3,38 еВ випромінив фотон. Визначте частоту цього фотона.
Задача 49.3Д.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)   Визначте номер стаціонарного стану атома Гідрогену, якщо енергія атома у цьому стані дорівнює -0,136 еВ.
Задача 49.4.Д.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)   Визначте довжину хвилі світла, що випромінює атом Гідрогену при переході його з  четвертої на другу стаціонарну орбіту.
Задача 49.5.В.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)   На яку мінімальну відстань у досліді Резерфорда може наблизитись -частинка, що рухається зі швидкістю м/с, до ядра атома Ауруму під час центрального зіткнення?
Задача 49.6.В.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)  У скільки разів змінюється радіус орбіти електрона в атомі Гідрогену при переході його зі стаціонарного стану з номером 3 у стан з номером 1?

  1. Домашнє завдання.
Підручник: параграфи 64-67 повторити.
Задача 49.7. Для іонізації атома Оксигену потрібна енергія 14 еВ. Визначте частоту випромінювання, що може зумовити цю іонізацію.(В:3,4*10^15 Гц)



ТЕМА Ядерні сили. Енергія зв'язку. 

21.04.2020

  1. Атомне ядро. Ядерні сили та енергія зв’язку атомних ядер.
1bkuT3_0pUxTs4ZKur8LBiR7WwAgkndAjelbOag.jpg
Електрон - перша з відомих елементраних частинок.
Термін електрон запровадив у 1894 році Джордж Джонстоун Стоуні. Він вперше сформулював ідею про те, що природа складається із заряджених частинок ще в 1874 році.
Експериментально відкрив електрон у 1897 році Джозеф Джон Томсон у експериментах з катодними променями у вакуумних лампах.
Заряд електрона дорівнює: Кл, а маса спокою електрона а.о.м.кг.
Атомне ядро. Ядро складається з протонів та нейтронів.
Протон - елементарна частинка, що входить до складу ядра, заряд якої дорівнює: Кл, а маса а.о.м.кг.
Протон відкрив Резерфорд у 1919 році. У 1913 році Е. Резерфорд припустив, що ядро атома Гідрогену є елементарною частинкою, яку назвали протоном, і яка входить до складу інших атомних ядер. Цю гіпотезу було підтверджено експериментально у 1919 р., коли в дослідах виявили окремі протони.
Нейтрон - нейтральна елементарна частинка, що входить до складу ядра і має масу  а.о.м.кг. Нейтрон відкрив у 1932 році Чедвік. У 1932 р. англійський фізик Дж. Чедвік на досліді встановив, що невідоме дуже проникне проміння, яке спостерігали він та інші вчені є потоком нейтральних частинок, маса яких близька до маси протона. Існування такої частинки ще 1920 р. передбачив Е. Резерфорд, її було названо нейтроном. Того ж року  Д. Д. Іваненко (уродженець Полтавщини) і В. Гейзенберг запропонували протонно-нейтронну модель ядра атома, яку в подальшому підтверджували всі дослідження.
1а.о.м.кг
Протони і нейтрони називають нуклонами.
1WvZ7a9AFhPWjW3Bk6-VHRsTQsHMrqvJ0tvLPTw.jpg
Z - кількість протонів у ядрі (протонне число) дорівнює порядковому номеру елемента у таблиці Менделєєва.
У нейтрального атома кількість протонів у ядрі і кількість електронів в електронній оболонці однакові.
А - кількість нуклонів у ядрі (нуклонне або масове число). N=A-Z - кількість нейтронів у ядрі атома.
Ізотопи - атоми того самого хімічного елемента, ядра яких містять однакову кількість протонів, але різну кількість нейтронів.
1eu-Kga0lXclIQ5IsE345Dcq3zxOBialCYABPGw.jpg
Взаємодія між частинками ядра здійснюється за допомогою ядерних сил, які:
  • мають дуже малий радіус дії (приблизно розміри нуклона);
  • дуже потужні й однакові для будь-яких двох нуклонів, що взаємодіють;
  • є силами притягання (незалежно від виду нуклонів);
  • кожен нуклон взаємодіє лише з невеликою кількістю нуклонів-сусідів.
Енергія зв’язку атомних ядер. Точні вимірювання мас ядер показують, що маса ядра менша за суму мас протонів та нейтронів: Mя < Zmp + Nmn (Mя=m-Zme - де m - маса нейтрального атома). Існує так званий дефект мас:  = Zmp + Nmn – Mя.
Атомна енергія — енергія, що виділяється під час перетворень атомних ядер.
Перетворення ці можуть відбуватися спонтанно або при зіткненнях із ядрами нейтронів чи прискорених заряджених частинок. Ця енергія в мільйони разів перевищує хімічну енергію, яка виділяється, наприклад, при горінні.
Атомна енергія зумовлена ядерними силами, які діють між нуклонами, тобто нейтронами, і протонами. У формуванні енергії ядра беруть участь два типи сил: притягання між усіма нуклонами за рахунок залишкової сильної взаємодії, та кулонівське відштовхування між додатньо зарядженими протонами.
Енергія зв’язку атомного ядра - це енергія, необхідна для розщеплення ядра на окремі нуклони.
Підставивши значення дефекту мас в рівняння для енергії, отримаємо формулу для визначення енергії зв'язку:
Eзв =  с2 = (Zmp + Nmn – Mя)·с2.
У ядерній фізиці незручно використовувати одиниці СІ, тому зазвичай масу подають в атомних одиницях маси, а енергію - у МеВ. 1еВ=Дж.
Тоді Eзв =  , де МеВ/а.о.м.
Енергія зв'язку, яка припадає на 1 нуклон, неоднакова для різних ядер. Вона найбільша для ядер середньої маси (8,6 МеВ); для найважчих ядер — бл. 7,5 МеВ; для легких ядер вона змінюється від 1,1 МеВ (дейтерій) до 7,0 МеВ (4He). Перетворення ядер із меншою енергією зв'язку, що припадає на 1 нуклон, в ядра з більшою енергією зв'язку супроводжується виділенням енергії. Наприклад, якщо поділити ядро з атомною масою А = 200 та середньою енергією зв'язку нуклонів 7,5 МеВ на два ядра з середньою енергією 8,6 МеВ, то при цьому виділиться енергія Е = 200 X (8,6—7,5) = 220 МеВ. Якщо утворити ядро гелію з двох ядер дейтерію, то виділиться енергія Е = 4 х (7—2·1,1) = 23,6 МеВ.
400px-Binding_energy_curve_-_common_isotopes.svg.png
Питома енергія зв’язку - це відношення енергії зв’язку ядра до масового числа цього ядра:зв=Eзв/А.
Для одержання атомної енергії можна використати ядерні реакції поділу та ядерні реакції синтезу. Реакції синтезу можуть відбуватися тільки тоді, коли ядра наближаються одне до одного на відстань, меншу за 10−13 см, на якій починають діяти ядерні сили. Зближенню ядер протидіють кулонівські сили відштовхування; тому, щоб ці сили подолати, ядра повинні мати достатню енергію. Одержання вільних нейтронів і прискорення заряджених частинок вимагає витрат енергії. Імовірність попадання таких частинок у ядра дуже мала. Тому витрачена енергія перевищує енергію, яка виділяється при ядерних реакціях. Енергетичний виграш можна отримати тільки в тому випадку, коли перетворення відбувається внаслідок ланцюгових реакцій. Реакції синтезу можуть бути ланцюговими при дуже високих температурах — в десятки і навіть сотні мільйонів градусів (див. термоядерні реакції). При цих умовах речовина існує у вигляді плазми, і енергія окремих частинок плазми (Е = 3/2 kT) достатня для подолання кулонівського відштовхування. Такі високі температури існують в надрах зірок, однією з яких є Сонце. Саме внаслідок термоядерних реакцій синтезу Сонце випромінює енергію.
В галузі опанування керованими термоядерними реакціями синтезу вже розв'язано одну з основних проблем — термічну ізоляцію плазми, яка здійснюється за допомогою магнітних полів. Особливо важливим у реакціях синтезу є те, що як «пальне» для них можна використовувати дейтерій у практично необмеженій кількості. Дейтерій міститься у важкій воді, яка є домішкою до води морів і океанів.

  1. Закріплюємо теоретичний матеріал.
Вправа 52.1. Кількісний склад ядра. Знайдіть пари.


  1. Запитання до уроку.
Запитання 52.1. Дайте коротку характеристику електрону.
Запитання 52.2. Дайте коротку характеристику протону.
Запитання 52.3. Дайте коротку характеристику нейтрону.
Запитання 52.4. Які атоми називають ізотопами? Наведіть приклади ізотопів.
Запитання 52.5. Охарактеризуйте ядерні сили.
Запитання 52.6. Що таке дефект мас ядра? Як його розраховують?
Запитання 52.7. Що таке атомна енергія? Якими силами вона зумовлена?
Запитання 52.8. Що таке енергія зв’язку атомного ядра? Як її розраховують?
Запитання 52.9. Що таке питома енергія зв’язку? Як її розраховують?
Запитання 52.10. Які реакції використовують для одержання атомної енергії?
Запитання 52.11. Які сили зумовлюють існування ядер із протонів і нейтронів?
Запитання 52.12. Чи можуть лише електричні сили утримувати нуклони в ядрі?

  1. Домашнє завдання.
Підручник: параграфи 70-71.
Задача 52.1. Визначте кількість нуклонів у ядрах ізотопів таких елементів: ;  ;  ;  .
Задача 52.2. Визначте кількість протонів у ядрах таких елементів:  ;  .
Задача 52.3. Заряд ядра атома дорівнює  Кл. Який це елемент?



ТЕМА Розв'язування задач на енергію зв'язку атомних ядер

23.04.2020
  1. Вчимося розв’язувати задачі.
images (4).jpgЗадача 53.1.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)  Визначте відношення числа нейтронів у ядрі ізотопу до числа протонів у ядрі азоту .
images (4).jpgЗадача 53.2.  (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)   Знайти дефект маси ядра літію .
images (4).jpgЗадача 53.3.   (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі)  Яка мінімальна енергія необхідна для розчеплення ядра оксигену  на протони і нейтрони?
images (4).jpgЗадача 53.4.   (Перейдіть за посиланням для перегляду розв’язку задачі) Знайти питому енергію зв’язку для ізотопу гідрогену.

  1. Домашнє завдання.
books.pngПідручник: параграфи 68-71 - повторити.
images (9).jpgЗадача 53.5. Знайти енергію зв’язку ядра і питому енергію зв’язку для: .
images (9).jpgЗадача 53.6. Обрахуйте дефект маси Δm і енергію зв’язку ΔЕзв ядра: .

Самостійна робота: “Атомне ядро. Дефект маси. Ядерні сили”.

ВАЖНО  При выполнении тестов, самостоятельных и контрольных работ в форму заносить только цифру в единицах СИ (если не указано другого), без единиц измерения и с точностью указанной в условии задачи, иначе ответ будет засчитан как не правильный

виконати варіант 2

ВІДПОВІДЬ НА ЗАДАЧУ 5 ЗАПИСАТИ В МеВ (мегаелектрон ВОЛЬТ) округливши до сотих
ЗАПОЛНИТЕ ФОРМУ ДЛЯ ОТВЕТА

В ЗАДАЧЕ 5 МОГУТ БЫТЬ РАСХОЖДЕНИЯ С МОИМИ ПОДСЧЕТАМИ И ВАШИМИ В ЗАВИСИМОСТИ ОТ ТОЧНОСТИ МАСС НУКЛОНОВ И ЭЛЕКТРОНА, НО ВЫ ОТВЕТ ВСЕ РАВНО ЗАПИСЫВАЙТЕ, Я ЕГО УВИЖУ И ОЦЕНКУ, ЕСЛИ ВСЕ ПРАВИЛЬНО, ИЗМЕНЮ ПРИ ВЫСТАВЛЕНИИ 

1 комментарий: